Aký koberec si vybrať do bytu?

1

Koberce stále patria k veľmi príjemným podlahovým povrchom a aj cez veľkú ponuku rôznych podlahových krytín sú koberce stále v obľube. Je to z toho dôvodu, že koberce disponujú radom výhod.

Na trhu je možné vyberať z kobercov malých aj veľkých, z prírodných alebo umelých materiálov, jednofarebných, viacfarebných, so vzormi atď. Kvôli rozsiahlej ponuke je však dnes naozaj ťažké vybrať taký koberec, ktorý by bol vhodný ako pre vás, tak aj pre váš interiér . Tento článok vám poradí, ako si koberec vybrať správne a hneď na prvýkrát.

Vlastnosti kobercov

Koberce ako také si zachovajú stále svoju obľubu vďaka ich vlastnostiam. Na rozdiel od iných podlahových krytín poskytujú bosým nohám teplo, sú veľmi príjemné na dotyk, dokážu tlmiť zvuky pri chôdzi. Koberce tiež každý interiér zútulnia a pomáhajú udržať teplo v miestnostiach. Ďalšími výhodami je ich cenová dostupnosť, ľahké položenie, ale aj odstránenie.

 

Výber koberca

Než sa pustíte do výberu vhodného koberca, nezabudnite si ujasniť, do akej miestnosti chcete koberec položiť, na čo sa bude využívať, aké by mal plniť funkcie a v neposlednom rade, čo od neho očakávate. Vďaka objasneniu týchto bodov budete mať ďaleko lepšiu predstavu, na aké druhy kobercov sa pri výbere zamerať.

 

Druhy kobercov

V súčasnej dobe môžete na trhu vyberať z 3 druhov kobercov, ktoré sa od seba líšia technikou konštrukcie. Koberce sa rozdeľujú na koberce tkané, všívané a vpichované.

  • Tkané koberce – patria medzi najkvalitnejšie koberce, vyrábajú sa ručne alebo strojovo vďaka rôznym tkáčskym technikám, tkané koberce disponujú vysokou životnosťou a dobre sa udržujú
  • Všívané koberce –  sú najrozšírenejším druhom kobercov, názov je odvodený od výroby, všívané koberce vznikajú všívaním vlasov do základnej tkaniny všívacím zariadením, hlavnou prednosťou je ich jemnosť, všívané koberce sa ďalej rozdeľujú na slučkové a strihané
  • Vpichované koberce – sa vyrábajú rovnakou technikou ako koberce všívané, akurát sa na ich výrobu používa recyklovaný materiál, na rozdiel od všívaných majú vpichované koberce nižšiu kvalitu, tieto koberce najčastejšie nájdu uplatnenie v priestoroch s vysokou prevádzkou, ako sú chodby, haly, kancelárie, predajné priestory atď.

 

Materiál koberca

Pri výbere koberca je kľúčovou vlastnosťou materiál, z ktorého je vyrobený. Na trhu máte na výber z kobercov prírodných, z umelých vlákien a ich kombinácií. U väčšiny kobercov sa stretnete s kombináciou prírodných a syntetických vlákien a vďaka tomuto spojeniu vzniká vysoko odolný a pružný koberec.

 

Prírodný koberec

Koberce z prírodných vlákien sa najčastejšie vyrábajú z vlny, bavlny alebo hodvábu. Sú oproti syntetickým menej odolné a náročnejšie na údržbu. Prírodné koberce sú však i cez niektoré nevýhody veľmi obľúbené, ľudia ich totiž volia z dôvodu ich prirodzeného vzhľadu. Najkvalitnejším prírodným materiálom je bezpochyby vlna, ktorá má dlhú životnosť a je príjemná na dotyk. Jej nevýhodou je, že nie je vhodná pre alergikov tak ako syntetické materiály.

Syntetické koberce

Koberce z umelých vlákien sa vyrábajú z polyamidu, polypropylénu, polyesteru a polyakrylu. Vďaka použitým umelým vláknam majú koberce dlhú životnosť, sú odolné proti mechanickému poškodeniu aj roztočom. Na základe použitých umelých vlákien vznikajú hlavne záťažové koberce, ktoré možno využiť v chodbách, halách, kanceláriách, komerčných priestoroch a ďalších veľmi zaťažovaných priestoroch.

Pri výrobe syntetických kobercov sa najčastejšie používa polyamid, ktorý má dobré tepelné aj izolačné vlastnosti a výbornú tvarovú pamäť. Svoje využitie nachádza ako v obytných, tak aj komerčných priestoroch.

Kusový vs. celoplošný koberec

Pri výbere koberca do interiéru môžete vyberať medzi celoplošným, alebo kusovým kobercom. Koberec metráž sa používa na položenie do celej miestnosti a využívajú ho predovšetkým tí, ktorí chcú mať koberec ako hlavnú podlahovú krytinu. Kusové koberce čiže koberce behúne naopak slúžia len ako estetický doplnok k iným podlahám.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.