História ručne tkaných kobercov.

Koberec Pazyryk

Umenie remesla tkania kobercov bolo pravdepodobne vyvinuté v centrálnej Ázii asi pred tisíc rokmi. Starovekí nomádi potrebovali neakú dobrú ochranu od tuhých zím. Niečo jednoduchšie na údržbu ako prikrývky z ovčej kože.

Ich stany takto tiež jednou cestou obohatili o množstvo dekorácií a duchovných symbolov. Počiatočný prvý materiál na výrobu kobercov boli kozí a ovčí vlas.

Najstarší doposiaľ nájdený koberec je však oveľa starší bol nájdený na Sibíry a volá sa Gorny-Altaj. Čo je pozoruhodné na tomto koberci je to, že má hustotu uzlov až 360000 na štvorcový meter, čo je viac ako má vačšina strojovo tkaných kobercov ponúkaných v predajniach. Koberec Pazyryk-Carpet alebo Gorny-Altaj je stale dobre zachovaný a aj po 2400 rokoch je stále zretelný motív bojovníka aj zvierat . Koberec našli zamrznutý v ľade preto je v takom dobrom stave jeho pôvod je odhadovaný na Arménsko územie Perzie okolo 400 rokov pred kristom .

Skutočné remeslo umenia tkania kobercov vzniklo pod ochranou ochrancov umenia kobercov v Perzii a v Indii v šestnástom storočí v prvých tkáčskych školách. Počas tohoto obdobia vznikli tie najznámejšie svetové koberce, ktoré sa zachovali a do dnešných čias ohurujú ľudí svojou detailnou precíznosťou ako asi najznámejší svetový koberec Ardabil , ktorý môžete vidieť v londýnskom múzeu Viktoria and Albert Museum. Koberec Ardabil je dlhý až neuveriteľných 534x1152cm  bol vyrobený v meste Kashan v Perzii a ukončenie jeho výroby je datované okolo roku 1539 trvalo 3 roky piatim tkáčom utkať tento umelecký skvost.

Slovensko sa môže tiež pochváliť pozoruhodným unikátom má až 44 štvorcových metrov čo je plocha priemerného dvojizbového bytu. Tento vzácny koberec je vystavený v Slovenskom národnom múzeu.
Koberec od nepamäti sprevádzal človeka jeho životnou cestou a prispieval k jeho osobnému komfortu a duchovnému rozvoju a pokoju, preto si osobne myslím že tradícia ručného tkania kobercov by sa mala zachovať aj pre ďalšie generácie a že krásny ručne utkaný koberec  dokáže dať úplne iný duchovný nádych každému domovu a že ručne tkané koberce sú umelecké diela hodné úcty.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.