Hľadám kancelársku stoličku.

ergonomická stolicka

Kancelárske kreslá i stoličky sú pravdepodobne najčastejšie využívanou “pracovnou pomôckou”. Bohužiaľ, sú zároveň aj jednou z najviac marginalizovaných súčastí kancelárie.

I keď sa situácia začína meniť, stále mnohí z nás sedia na zlých a zdraviu škodlivých stoličkách. Neseďte si na zdraví a vyberte si kvalitnú kancelársku stoličku! Ako na to vám poradíme v našom novom článku.

Zdravé sedenie a výber správnej stoličky sme síce riešili v minulom článku, ale zaoberať by sme sa ním mali aj pri výbere kancelárskych stoličiek a kresiel. Všeobecne by teda správne kancelárske kreslo či stolička mali spĺňať tie isté požiadavky, aké kladieme na zdravé sedenie.

Na kancelárskej stoličke alebo kresle trávime viac času ako kdekoľvek inde – veď na nej mnohí z nás trávia osem i viac hodín denne. Preto by sme mali jej výbere prikladať veľký dôraz. Dnešný sortiment kancelárskych stoličiek a kresiel je tak široký a rozmanitý, že jediným kritériom pravdepodobne zostane naša peňaženka či finančný limit. Ak ale nechceme zaplatiť zbytočne veľa alebo naopak neuvážene kúpiť prvú lacnú stoličku, mali by sme si nákup starostlivo premyslieť.

Ako často a kto bude stoličku alebo kreslo využívať?

Kancelárske stoličky a kreslá sa delia do mnohých kategórií. Na trhu môžeme nájsť takmer všetko od obyčajných stoličiek, určených pre študentov alebo úradníkov, až po luxusné kožené kancelárske kreslá. Najvšeobecnejšie teda rozdelíme kancelárske stoličky a kreslá pre domáce a profesionálne použitie. Kancelárske kreslá a stoličky pre domáce použitie predstavujú najjednoduchší variant stoličiek pre nenáročné sedenia. Väčšinou ide o jednoduchú stoličku s textilným poťahom, ktorá je v lepšom prípade nastaviteľná a s opierkami pod ruky. Takúto stoličku môžeme odporučiť všetkým, ktorí netrávia hodiny denne sedením, ale skôr potrebujú praktickú a jednoduchú stoličku, napríklad k občasnej práci na počítači. Výhodou domácej kancelárskej stoličky alebo kresla je nesporne jej cena. Hoci neodporúčame nákup kancelárskej stoličky za pár stoviek v najbližšom hypermarkete, už od tisícky korún možno zaobstarať stoličku slušnej kvality s aspoň základnými funkciami a vlastnosťami pre zdravé sedenie.

Stoličky pre profesionálne použitie

Úplne iná situácia nastáva u stoličiek pre profesionálne použitie. Profesionálnym použitím myslíme to, že kancelárske kreslo či stoličku využívame priamo pri práci a trávime na nej hodiny denne. V prvom rade by mala podobná stolička spĺňať všetky zásady zdravého sedenia, o ktorom sme písali v minulom článku. Pre stručné pripomenutie ide o päť hlavných zásad:

1. pohodlný sedák

2. bezpečný podvozok

3. anatomické operadlo

4. nastaviteľné opierky

5. kvalitný materiál i spracovanie

office stolicka

zdroj: http://office-chairs.officefurniture.com/Mesh-Mid-Back-Executive-Chair-OFM-591-F.aspx

Rozhodujúcu úlohu by pri výbere správnej stoličky mohol hrať fakt, či stoličky podporujú tzv dynamické sedenie, kedy mechanizmus stoličky umožňuje človeku prirodzene meniť podľa potreby polohu svojho tela. Kancelárska stolička, podporujúca dynamické sedenie, je takmer ideálom, ktorého môžeme pri výbere dosiahnuť.

Ďalšou výhodou kvalitných stoličiek a kresiel pre profesionálne použitie býva veľké množstvo poťahov a farebných variantov. Kancelárske stoličky a kreslá tak môžete prispôsobiť vzhľadu celého interiéru bez väčších estetických prehreškov. Pochopiteľne sa kvalitná stolička, vybraná presne podľa našich požiadaviek a predstáv, väčšinou vyznačuje vyššou cenou. Napriek tomu sa však investícia do kvalitnej kancelárskej stoličky vyplatí.

Nemenej dôležitou časťou výberu a používania kancelárskej stoličky je jej správne nastavenie. Mali by sme sa pripraviť na to, že ak si zakúpime stoličku s vyspelými mechanizmami a opierkami, budeme musieť nejaký čas venovať dôkladnému nastaveniu všetkých súčastí. Jedine vtedy bude naša nová kancelárska stolička plne pripravená pre prácu.

Ako teda vybrať správne kancelárske kreslo alebo stoličku?

Najprv si premyslite, pre aký účel ju potrebujete – či pre domáce alebo profesionálne použitie. Potom si prečítajte náš článok o zdravom sedení a zvážte možnosť investície do kvalitnej a zdraviu nezávadnej stoličky. Na záver si rozmyslite, koľko chcete do stoličky či kresla investovať, navštívte náš show room, kde Vám radi so všetkým poradíme a máte vyhrané. Kvalitná kancelárska stolička je Vaša!

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.