Hojdacie kreslá

záhradný nábytok-RC-0001 HO

Hojdacie kreslo vás príjemne povzbudí

Nábytok, vďaka ktorému je možné relaxovať pohodlným spôsobom, je vítaným vybavením väčšiny z vás. Medzi takéto kúsky môžeme zariadiť aj hojdacie kreslo, ktoré sa v poslednej dobe opäť dostáva do záujmu bytových dizajnérov a širokej verejnosti.

Je neoddeliteľnou súčasťou americkej kultúry, no obľubu si získalo aj v Európe. Nikto presne nevie, kde sa hojdacie zariadenie vlastne vzalo, preto o jeho pôvode existujú skôr len dohady. Prvé hojdacie kreslá sa však objavili v priebehu 18. Storočia a podľa niektorých zdrojov bol ich stvoriteľom americký vedec a štátnik Benjamin Franklin. Iné údaje zasa hovoria o Anglicku, kde sa na začiatku 18. Storočia objavovali pokusy nasadiť stoličke na spodnú časť nôh ohýbané dosky. Každopádne sa vynálezca hojdacieho kresla musel inšpirovať kolískou a hojdacím koníkom, čo sú dva vynálezy objavené omnoho skôr. Medzi najslávnejšie hojdacie kreslá patrí kreslo z ohýbaného dreva od Michaela Thoneta z roku 1860, ktoré sa vyrába dodnes.

Na trhu existujú klasické typy hojdacích kresiel, ale tiež také, ktoré presne vyjadrujú aktuálne moderné trendy. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, aké môžu byť hojdacie kreslá. Hojdanie je odjakživa jednou z najobľúbenejších techník upokojenia sa. Aj z tohto dôvodu sa vedci vo svojich výskumoch zamerali nato, čo sa deje v ľudskom mozgu pri hojdaní, teda prečo je pohyb hore dole taký príjemný. Dospeli k tomu, že hojdavé pohyby zvyšujú prúdenie krvi v mozgu a tým pádom sa objavujú dané pocity. Vyvolané pocity zapríčiňujú aj to, že človek nechce s hojdaním prestať a často sa uvoľní natoľko, že spokojne zaspí.

hojdacie kreslo

zdroj: http://www.cusbox.com/living-room-furnitures/1629-black-rocking-armchair-chair-swing-dollhouse-furniture.html

Tradičným materiálom na výrobu hojdacích kresiel je ohýbaný buk, ktorý v súčasnosti nahrádzajú aj ďalšie materiály akými sú kov, plast a to aj v rôznych kombináciách. Odlišujú sa od seba nielen celkovou konštrukciou, ale taktiež typom sedadla, operadla a podpierok pre ruky. V každom prípade je materiál tým najdôležitejším parametrom, ktorý je potrebné zohľadniť pri výbere kresla. Ovplyvňuje celkovú nosnosť hojdacieho kresla a aj možnosť hojdania. Okrem klasického tvaru sú v súčasnosti obľúbené aj hojdacie kreslá, ktoré stabilne stoja a hojdanie je zaistené pružnou konštrukciou celej zadnej časti. No väčšinou nie sú veľmi pevné a majú obmedzenú nosnosť. V poslednej dobe sa na trhu objavujú aj hojdacie kreslá, ktoré slúžia skôr ako výstredný doplnok interiéru a ich funkcia je až druhoradá. Mávajú netradičné extravagantné tvary, výrazné farby a kombinujú moderné materiály. Ak by ste si chceli zaobstarať takéto originálne hojdacie kreslo určite počítajte s vysokou investíciou.

Hojdacie kreslo nemusí byť umiestnené len na zemi. Aktuálnou novinkou sú závesné typy, ktoré spôsobom hojdania napodobňujú hojdaciu sieť. Väčšinou sa pomocou montážnych prvkov pripevňujú na strop, prípadne môžu byť inštalované so špeciálnou konštrukciou, ktorá sa jednoducho umiestni na zvolené miesto. Ak vás teda hojdanie láka, nie je nič jednoduchšieho, ako si nejaké pohodlné hojdacie kreslo zaobstarať. Na výber máte z pestrej a širokej škály možností. A aj zdanlivo obyčajné kreslo hojdacie kreslo môžete nakoniec vylepšiť netradičnými farbami alebo vzormi, ktoré môžete meniť podľa nálady.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.