Kúzlením so svetlom docielime v našom byte príjemné prostredie a jedinečnú atmosféru

interior_0581

Určite má každý z nás v sebe skrytý talent dizajnéra. Ak sa jedná o skrášľovanie a zútulňovanie našich príbytkov zistíme, že to vlastne nie je žiadna zložitá veda. Skúsme umiestniť do izby jedno veľké stropné svietidlo. Následne na to ho vypnime a umiestnime do miestnosti niekoľko malých lampičiek. Zrazu zistíme, že izba je omnoho útulnejšia.

Mnohí z nás neprikladajú stojacím lampám veľký význam. Myslia si, že sú iba akýmsi účelovým doplnkom, ktorí ľudia využívajú pri kresle, či pohovke na čítanie kníh. Z určitej časti je to pravda, ale nesmieme zabúdať, že práve táto lampa sa môže v našej izbe stať výrazným doplnkom, ktorý nebude plniť len praktickú, ale zároveň aj estetickú funkciu. Lampu predsa môžeme umiestniť kamkoľvek. Na Slovensku síce nie sme zvyknutý, ale táto lampa vynikne perfektne aj na parapete okna. Ak to skúsime, zistíme, že atmosféra večera bude jedinečná. Za pokus predsa nič nedáme, tak prečo nie? Okrem toho stojaté lampy, ktoré sú navyše mobilné, sú omnoho praktickejšie, ako jedno stropné svietidlo. Navyše, ak sa rozhodneme prestavať nábytok v miestnosti, môžeme jednoducho manipulovať aj s lampou a nestane sa nám to, že nám v miestnosti ostane visieť nevyužitý luster. Stojatú lampu jednoducho prenesieme tam, kam to potrebujeme. Ak sa už rozhodneme kúpiť stojatú lampu a chceme zistiť, ktoré z nich sú in ďaleko sa nedostaneme . Ponuka je totiž veľmi pestrá a nájdeme širokú škálu farieb, motívov, či tvarov. Výrobcovia sa však najmä špecializujú na výrobu lámp, ktorú sú vyrobené v tzv. minimalistickom štýle, ktorí je veľmi populárny u kupujúcich. Svietidlá sú navrhnuté v jednoduchých líniách a sú vyrobené z kvalitných materiálov. Cena sa navyše odráža od značky lampy, výrobcu, či od technických vlastností, ktorými daná lampa vyniká. Už nám totiž skončilo obdobie, kedy nám úplne stačilo, aby stlačením zapínača zaplo, či vyplo svetlo. Lampy môžu byť taktiež vybavené stmievačom, kedy si môžeme sami zvoliť intenzitu svetla, podľa príležitosti, či nálady. Taktiež nám môže jedna lampa priniesť svetlo rozptýlené, ktoré je vhodné pre osvietenie miestnosti, alebo sa môžeme rozhodnúť pre svetlo čítacie – teda také, ktoré je vhodné pri čítaní knihy, či pracovaní.

stojata lampa

zdroj: http://1chandelierslighting.com/best-price-outdoor-floor-lamp-white/

Novinkou vo svete svietidiel sú svetlá, ktoré môžeme jednoducho zabudovať do obkladačiek a dlaždičiek. Tie sú veľmi obľúbené v kúpeľniach. Novinkou je dekoratívne LED osvetlenie pomocou diód, ktoré sa zabudujú do dlaždičiek a sú nanajvýš bezpečné. Okrem toho, že sú bezpečné, ponúkajú aj úsporu peňazí. V porovnaní s inými žiarovkami spotrebujú až o 90 % menej elektriky. Svietidlá si v poslednej dobe prešli mnohými zmenami a teda aj cena, za ktorú ich kúpime o čosi vzrástla, oproti minulému obdobiu. V mnohých prípadoch platíme prevažne za značku, pretože materiály a kvalita prevedenia je značne vysoká a môžeme ju zrovnať aj so strednou cenovou kategóriou. Čo sa týka stropných svietidiel, ktoré sme v porovnaní so stojatou lampou trošku zatratili, predsa len majú svoj význam v našich domácnostiach. V našich príbytkoch môžu vytvoriť celkom príjemné prostredie, ak vieme, ako s nimi narábať. Netreba ho však mať ako samostatné svietidlo, ale mali by sme mať okrem neho v miestnosti umiestnené aj iné zdroje svetla. Okrem toho by malo byť mäkké, aby nám v miestnosti nevytváralo studenú atmosféru.

Lepšie však je, ak sa o výbere vhodného svietidla poradíme s odborníkom, ktorí ho predáva, alebo ak máme väčšiu stavbu je lepšie, ak si ho zavoláme priamo tam a na mieste nám poradí, aký typ svietidla sa hodí do jednotlivých miestností. Niektoré svetlá nám totiž môžu vytvoriť priveľké kontrasty, či tiene, čo pôsobí nanajvýš nepriaznivým dojmom. Na strane druhej nám môžu v miestnosti značne pomôcť. Môžu nám vytvoriť dojem, že miestnosť bude pôsobiť o čosi väčšie, vyššie, prípadne menšie, či dlhšie. Pre takýto efekt je výhodné, ak sa rozhodneme pre bodové svetlo, prípadne malé reflektory, či svetlá, ktorú sú priamo zakomponované v policiach. Práve tu nám môže dobrý dizajnér veľmi pomôcť, zatiaľ čo my sami, ako amatéri môžeme veľa pokaziť. Ďalším dôležitým svietidlom v domácnosti je pracovná lampa, ktorej sa tiež hovorí stolová lampa. Od tých, ktoré sú dekoračné sa líšia najmä tým, že ich úloha je čisto praktická. Musí vydávať také svetlo, ktoré nás príliš neoslňuje a dobre sa pri ňom číta, či píše. Niektoré máme také, ktoré môžeme rovno pripnúť k pracovnému stolu a tým docielime to, že sa nám pri práci nevhodne neposunú. Niektoré z nich majú dokonca špeciálne reflektory, ktoré upravujú svetlo v tom prípade, ak máme zapojený aj počítač. Jednoducho sú to dômyselné lampy, ktoré sa upravia, aby správne ladili s monitorom počítača. Čo sa týka dizajnu aj pri týchto lampách máme ponuku dosť pestrú. Môžeme si vybrať takú, ktorá bude tvoriť sadu s ďalšími svietidlami, alebo bude v kontraste s tými. ktoré máme umiestnené v byte. V móde sú pracovné lampy v starom štýle, ktoré kedysi mali bankoví úradníci, ale taktiež aj lampy v štýle minimalizmu, ktoré vyzerajú, ako vybavenie v kozmickej rakete. Dizajnéri nám ponúkajú aj lampy, ktoré sa nazývajú dvojčatá. Sú to dve identické lampy, kde jedna je väčšieho rozmeru a druhá je tá menšia. Je ich na trhu toľko, že môžeme hovoriť o nejakom tom trende. Tieto lampy nám zaručia, že sa v našej izbe nebudú prelínať rôzne štýly, ale všetko bude pôsobiť nanajvýš premyslene.

Ak sme si už vybrali konkrétne svietidlo, musíme sa rozhodnúť aj pre to, akú žiarovku do neho umiestnime a ktorá sa doň bude hodiť. Aj o tom je dobré poradiť sa pri nákupe. Úsporné žiarovky sú totiž o niečo väčšie, ako klasické a nemusia sa nám hodiť do každého typu svietidla. Okrem toho by sme sa nemali riadil len cenou, ale aj tým kde bude žiarovka svietiť. V miestnosti kde zapaľujeme svetlo často, treba zvoliť iný typ žiarovky, ako v miestnosti, kde zapálime svetlo pár krát za deň. S výberom žiarovky by nám mal poradiť každý jeden predavač. Čoraz viac v našich domácnostiach pribúdajú aj LED svietidlá. Je to svetlo, ktoré nám vydáva dióda. Ich výhodou je najmä dlhá životnosť a nízka spotreba a sú teda priam ideálne do priestorov, kde sa svieti často a dlho. Môžeme ich umiestniť do chodby, kde máme rôzne dekoratívne predmety, ako sú obrazy, sochy a pod.

Môžeme ich nájsť aj v moderných minimalistickým lampách. V dnešnej dobe je na nezaplatenie dopredu si vypočítať spotrebu, akú naše svietidlá budú mať, nezostaneme tak nepríjemne zaskočený. Skúsený predajcovia nám poradia tak, aby sme mali krásne svietidlá a nemuseli mať vysoké faktúry za elektrinu. Veľmi  dôležité je, aby sme sa nenechali zlákať na moderné svietidlá, ktoré nám predajcovia ponúkajú najmä z dôvodu, aké sú módne a in. Napríklad veľký kryštálový luster v modernom dizajne nábytku môže pôsobiť oveľa krajšie, ako keď sa necháme zlákať trendmi svietidlami, ktoré majú naši známi, či susedia. Nemali by sme dať na rady našich známych, ale radšej sa poradiť s odborníkom a povedať mu, akú predstavu máme. On nám určite pomôže s výberom tak, aby uprednostnil aj naše túžby a predstavy.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.