LEPENKOVÝ NÁBYTOK – STABILNÝ, EKOLOGICKÝ A CENOVO VÝHODNÝ

Lepenka - hlavný

Nábytok z lepenky je svojou výrobou ekologický a stabilný.
Lepenkový nábytok, ktorý bol najväčším hitom v 60. rokoch, je dodnes neprekonateľne cenovo najvýhodnejší. Existuje síce už len málo obchodov s týmto nábytkom a ich ponuka sa väčšinou zameriava na nábytok stavaný na mieru, ale pozrieť si webové stránky takýchto obchodov sa určite oplatí.

Posteľ z lepenky stojí 70 €, stôl a k tomu štyri stoličky si môžeme kúpiť za 120 €  a malá šatníková skriňa je v ponuke za 60 €. Tieto kúsky nábytku sú vyrobené z vlnitej lepenky a dajú sa bez väčších problémov spájať alebo skladať.

Lepenka-3Pevné a ekologické

Kto si myslí, že takéto zariadenie nemôže vyhovovať potrebám každodenného života, ten sa poriadne mýli. Pred pár rokmi v jednom televíznom programe vykonali test. Štyri stolčeky z vlnitej lepenky vtedy bez problémov udržali auto vážiace 1,5 tony. Táto stabilita je dosiahnutá oblúkmi, vlnami v lepenke. Tlak sa rovnomerne rozloží. Všeobecne platí: Čím väčšia je vlna v lepenke, tým viac hmotnosti unesie. Najnovšie sa na lepenkový nábytok používa sulfátový papier s dlhými vláknami, pretože lepenky z makulatúry sa stanú rýchlejšie lámavé. Do pivnice alebo kúpelni by sme však aj napriek tejto stabilite mali zvoliť police z iného materiálu. Nábytok z lepenky vstrebáva vlhkosť a je nutné chrániť ich pred postriekaním vodou, pretože časom sa lepenka znehodnotí a nábytok sa zrúti. Nábytok z lepenky vydrží podľa funkcie až desať rokov. Nakoniec skončia jednoducho v zbernom koši na papier.

Lepenka-21Dizajn z vlastnej ruky

Po dodaní nového lepenkového zariadenia do bytu nás čaká ešte kúsok práce. Postavenie netrvá dlho. Nábytok z lepenky sa však zasiela v neopracovanom stave a kto by už len chcel mať lepenkovo-hnedé stoličky a stoly? Tu treba fantáziu. Buď prídu do akcie štetce a farba alebo ich môžeme potiahnuť kožušinou, či oblepiť ich fóliou. Lakový náter má samozrejme tú výhodu, že chráni materiál a to aj pred vlhkosťou. Ak niekomu dôjdu dobré nápady na dotváranie, ostane mu ešte stále inšpirácia z fotiek z 60. a 70. rokov. V tej dobe to bol ideálny inventár. Dali sa úplne ľahko a jednoducho zložiť a vziať so sebou. Aj dnes sú práve z tohto dôvodu ideálne pre študentov alebo ľudí, ktorí sa musia kvôli práci často sťahovať. Posteľ z lepenky váži len okolo 20 kilogramov a zložená sa zmesí do kufru auta.

Lepenka-1Nápad vyrábať nábytok z lepenky dostal na konci 60. rokov nemecký dizajnér Peter Raacke. Počas svojho života nakazil svojimi nápadmi mnohých umelcov. Rovnako aj architekta Franka Gehryho, ktorý vyrábal dokonca dizajnérsky nábytok z lepenky.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.