Nábytok, ktorý slúži na príležitostný spánok

bony_sedacia_suprava

Ak sa vám stáva, že od únavy padnete vysilený na pohovku a už nemôžete urobiť ani krok, nie to ešte sa dostať do spálne, nemusíte si nič vyčítať. Nábytok, ktorý vám výborne poslúži k tomuto účelu sú pohovky, no nesmiete zabúdať, že sú určené práve k príležitostnému odpočinku a nie k pravidelnému spánku.

Sedacie súpravy, ktorých súčasťou sú podnožky či iné moduly, sú vďaka svojej pozícii a rozmerom dominantným prvkom obývacej izby. Ich tvar, farebné prevedenie a usporiadanie sa podpisujú na dizajne celého interiéru a aj na vašej nálade. Sedacie súpravy v priestore nie je možné prehliadnuť a je jedno či vašu pozornosť upútajú farebnými vankúšikmi, ergonomickými opierkami či zaujímavo riešenými sedákmi, musia byť predovšetkým pohodlné a samozrejme konštrukčne nezávadné. V poslednej dobe sa veľmi rozšírila ponuka variabilných systémov, ktoré majú rôzne polohovacie diely, kedy napríklad môžete operadlo podľa potreby sklápať alebo posúvať, u niektorých produktov sa môže posúvať aj sedadlo a tak dosiahnuť požadovaný komfort.

prilezitostna postel

zdroj: http://www.houzz.com/photos/sofa-beds

Takto si môžete pohovku modifikovať napríklad pri návšteve priateľov, kedy je v základnej polohe a na druhej strane môžete prestavať kompozíciu do veľmi komfortnej polohy. Súčasné sedacie súpravy sa môžu charakterizovať ako stavebnice, pretože podľa priania si môžete zostavovať moduly a ľubovoľne ich premiestňovať. Multifunkčný sedací nábytok je ideálnym riešením, tak do malých, ako aj do veľkých priestorov. Obývacia izba, ktorá je spojená s kuchyňou slúži prevažne ako hlavná komunikačná zóna, ktorá nabáda k posedeniu, relaxácii či k príležitostnému spaniu.

Aj v prípade rozkladacích pohoviek sa kladie dôraz na zdravotné parametre a moderné technológie. Pri spaní by nemalo dochádzať k otlakom a nepríjemným pocitom, ktoré vedú k neustálim zmenám polohy. Plocha určená k sedeniu, by nemala byť využívaná k ležaniu, pretože by sa mohli moduly navzájom opotrebovať. Našťastie už väčšina výrobcov ponúka také typy, ktoré sú vybavené samostatnými sedákmi a lôžkom. Rozkladacia konštrukcia je takmer u všetkých kvalitných pohoviek jednoduchá a ľahká. Dostatočné a kvalitné čalúnenie je vždy zárukou zdravého spánku aj pohodlného sedenia. No napriek tomu, si sedaciu súpravu pri nákupe dôkladne vyskúšajte a všetko skontrolujte čiže dbajte nato, aby rozkladací mechanizmus bol zhotovený z tých najlepších materiálov, základná kostra by mala byť vyrobená z dreva, výplne by mali byť vyrobené na báze studenej peny, ktorá je vďaka svojej vysokej tvarovej pamäti dlhodobo odolná a preto sú najlepšie peny v takzvaných sendvičových skladbách a nakoniec si preštudujte vzorkovnice látok, na ktorých musí byť uvedené spôsob čistenia, chemické zloženie aj odolnosť proti oteru či pôsobení slnka.

Pri voľbe sedacieho nábytku určenému k príležitostnému spaniu si dajte pozor aj na spracovanie a životnosť konštrukcie. Základná kostra sa vyrába z dreva a len výnimočne z ocele. Do základnej konštrukcie sú vkladané textilné popruhy, na ktorých spočívajú výplne vyrobené na báze, už spomínanej, studenej peny. Poprední výrobcovia používajú peny v takzvaných sendvičových skladbách, aby sedenie aj ležanie bolo pohodlné. Okrem zdravotných a technických parametrov je dôležitý aj poťahový materiál, ktorý by mal byť na dotyk príjemný a prípadne vybavený aj protialergénou úpravou. Koža je síce jednoduchšia na čistenie a má špecifickú vôňu, ale v lete je na dotyk menej príjemnejšia než látka. Pre rýchlu údržbu sú praktické snímateľné poťahy, ktoré je možné prať v práčke. Vždy záleží na zložení látky a odporúčaniach výrobcu. Ak máte záujem získať poťah pre vyššiu odolnosť oproti opotrebeniu, mali by ste si vždy nechať poradiť od odborníkov. Donedávna bola populárna látka typu alcantra, ktorá svojím vzhľadom pripomína brúsenú kožu. Konkurencia je aj v tomto obore veľká a tak látky s hrubou  štruktúrou nahrádzajú jemné látky v atraktívnych vzoroch akými sú napríklad kvety, pruhy, abstraktné motívy a podobne.

rozkladacia_sofa

zdroj: http://www.archiexpo.com/prod/divani-santambrogio/traditional-sofa-beds-65163-601980.html

Multifunkčné sedacie súpravy sú takmer spravidla konštruované tak, aby boli pre zákazníka praktické a na rozloženie jednoduché aj na niekoľko spôsobov. Pohovku môžeme jednak rozložiť na dve časti, čím spravidla vznikne plocha pre dve osoby alebo sklopiť len jednu časť sedáku. Lôžková časť môže byť skrytá v rošte pod sedacou časťou a pomocou mechanizmu je vysunutá do priestoru. Jednotlivé moduly môžeme poskladať tak, že vytvoríme priestorné lôžko. Či už si vyberiete sedaciu súpravu s jednoduchým vyklápacím zariadením alebo s multifunkčnými modulmi, dbajte aj nato, aby dokonale ladila s interiérom.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.