Tehla – obľúbený stavebný materiál

Tehla - hlavný

Ak sa chystáme zrealizovať malé stavebné úpravy v dome, alebo si chceme svoje bývanie postaviť sami, nesmieme zabúdať na dôležitý a často používaný materiál, ako je tehla. Ak použijeme rôzne stavebné materiály, spojovacie, či iné, nikdy nedosiahneme kvalitu starých známych tehiel. Pálená tehla je síce starý materiál, ale za to sa stáva čoraz viac vyhľadávanejším a obľúbenejším medzi kupujúcimi. Na trhu máme dostatok tehiel pre nosné, alebo nenosné priečky.

Pálená tehla prešla mnohými rokmi rôznymi zmenami. Ide o výrobok, ktorý je založený na výrobe z prírodných surovín, ktorý iba v malom množstve zaťažuje životné prostredie. Tehly môžeme deliť do rôznych skupín a z rôznych hľadísk. Je to podľa tvaru, určenia, prevedenia, váhy, farby a prevedenia materiálu. Máme aj dierované, ale aj plné tehly. Z jedných staviame priečky, ale máme aj také, ktoré perfektne idú do viacvrstvových systémov. Výrobcovia ponúkajú aj špeciálne tehly pre nosné steny, ktoré sú vo vnútri, či vonku, tehly voštinové, betónové či vápno – pieskové. Lícové tehly môžeme mať plné, ale aj dierované. Stavať môžeme aj z cemento – trieskových dosiek, prekladov, thermoblokov, stropných vložiek, alebo tvárnic.

Tehla-1

Tehelné výrobky dnes rozdeľujeme do niekoľkých základných skupín.

  • Vonkajšie tehly – majú 365 – 490 mm, majú tepelno- izolačné vlastnosti podľa predpísanej normy.
  • Nosné tehly – majú 140 – 365 mm, slúžia ako nosné vnútro.
  • Nenosné tehly – majú 65 – 115 mm, slúžia pre nenosné priečky stavieb.

Tehla je vlastne produktom automatizovaného výrobného procesu, v ktorom sú starostlivo sledované všetky potrebné parametre. K nim zaraďujeme : rozmery tehiel, tu sledujeme aj rovinnosť a rovnobežnosť ložných plôch výrobku. Ďalej sledujeme tvar a usporiadanie prvku, smer otvoru v ňom, pomerný objem týchto otvorov. Objemová hmotnosť a pevnosť tehly v tlaku je taktiež dôležitá pri výbere. Všímame si aj tepelno-izolačné vlastnosti, či daná tehla splňuje hodnoty, ktoré sú dané prísnou normou. Ďalej je to trvanlivosť, mrazuvzdornosť, nasiakavosť tehly s ohľadom na jej použiteľnosť, priepustnosť vodných pár prostredníctvom faktorov difúzneho otvoru tehelného výrobku a hodnotu počiatočnej pevnosti tehly v šmyku.

Tehla-2

Skôr ako sa pustíme do samotnej stavby, alebo rekonštrukcie musíme si ujasniť aký druh tehly potrebujeme, taktiež aj to, čo od danej tehly očakávame. Je to napríklad nosnosť, či tepelno-izolačné alebo akustické vlastnosti. Pálená tehla je pevná s vysokou trvanlivosťou, má vynikajúcu akumuláciu tepla aj zvukovo-izolačné vlastnosti. Tieto tehly majú malú veľkosť, môžeme z nich vykúzliť celkom zaujímavé a zložité tvary. Je to však drahšie, pretože si to vyžaduje prípravu malty za mokra. Čoraz viac sú obľúbené aj vápenato pieskové tehly. Oproti tehlám z pálenej hliny sú ešte viac pevnejšie, vynikajú veľkou únosnosťou. Umožňuje to vlastne stavať tehly tenšie. Veľmi dobre odolávajú teplu, mrazu a obľúbené sú pri stavbe komínov a krbov. Majú pestrý tvar s ostrými hranami. Tento materiál sa však nepoužíva len pri výrobe tehiel bežných rozmerov, ale aj na rôzne tvarovky a bloky.

Obidva druhy tehiel sa ponúkajú aj v štípaných variantoch. Štípaná tehla je mimoriadne dekoratívna a používa sa na rôzne fasády a iné pohľadovo ladené steny, sú tvorené viacerými vrstvami. V snahe zlepšiť tepelno-izolačné vlastnosti tehiel sa postupne začínali objavovať duté alebo dierované. Vďaka zvukovým komorám sú duté tehly ľahšie, tým pádom nám menej zaťažia podklad. Od dutých tehiel nás delí už iba krok ku tvárniciam. Tie môžu byť vyrobené rovnako ako tehly, sú teda pálené z hliny, ale v obľube sú aj tvárnice vyrábané z pórobetónu. U pálenej tehly sa najčastejšie na spojenie používa malta, tvárnice a podobné prvky sú spojené špeciálnym lepidlom, alebo sa využije spoj, ktorý nazývame pero – drážka.

Tehla-3

Viacvrstvové omietky – ide vlastne o systémy, kde každá vrstva má svoj účel

a dohromady tvorí jeden funkčný celok. Napríklad vnútorná stena môže byť z omietkových nosných stenových blokov, vnútorná z pohľadových tehiel a medzi nimi sa nachádza izolačná vrstva. Máme množstvo kombinácii tehiel, ale mali by sme stále používať materiály, ktoré sú si technologicky blízke a sú určené ku spoločnému použitiu v ucelenom systému. Preto je čo najlepšie poradiť sa s odborníkmi, ako by sme sa mali spoľahnúť na náš samotný výber. Je však isté, že tehlami nič nepokazíme.

Výhody pálených tehiel :

-   materiál vyznačený dlhodobou praxou – tým pádom zvyšuje hodnotu domu aj pri jeho samotnom predaji,

-   samotná znalosť materiálu,

-   veľká akumulácia tepla – v prípade prerušenia vytápania zaisťujú ďalej tepelnú pohodu v miestnosti,

-    má lepšie akustické vlastnosti,

-    malá náchylnosť na zmeny dotvarovanej konštrukcie, ako sú drobné trhlinky.

K nevýhodám pálených tehiel zaraďujeme :

-  väčšiu prácnosť,

-  nutný je mokrý proces, pri výrobe maltovej zmesi,

-  menší tepelný odpor,

-  vyššia cena materiálu.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.