Vyberáme záhradný nábytok

terasa

Nábytok z opracovaného železa je jednou z mnohých možností výberu ktorú by mal človek  zvážiť pri výberu nábytku na terasu, záhradu či balkón. Väčšina ľudí chce mať takýto vonkajší priestor zariadený tak, aby sa v ňom cítila uvoľnene. Chcú si odpočinúť od každodennej práce. Vyhradenie priestoru na relaxáciu na záhrade je často spojené aj s výstavbou vonkajšieho kozubu. Pri takomto kozube si ľudia väčšinou stavajú altánky a práve do nich sa záhradný nábytok hodí.

Nie je podstatné, či sa jedná o ratanový, drevený, hliníkový alebo iný druh nábytku, ale o to, aby ste si v zóne vyhradenej na relaxáciu skutočne oddýchli. Výber tekového, vcelku vzácneho dreva, je vhodné pre náročných zákazníkov, ktorí požadujú prvotriednu kvalitu. Teka je teda najvhodnejší materiál pre výrobu záhradného nábytku, pretože je hustým drevom. Nábytok vyrobený z takejto dreviny je odolný voči „krúteniu“ dreva, hubám, praskaniu a môže byť vystavený poveternostným vplyvom po celý rok. Nevýhodou tekového dreva je to, že po približne dvoch rokoch zmení farbu zo zlatohnedej na sivú. Na druhej strane, o kovový nábytok je potrebné starať sa častejšie. Minimálne je potrebné ho natierať každých pár rokov.

Záhradný-nábytok-2

Najpoužívanejším materiálom na výrobu záhradného nábytku (samozrejme okrem dreva) je hliník. Jeho cena je pre zákazníka najprijateľnejšia. Pokiaľ ide o jeho vzhľad, nevyzerá tak ako tekový nábytok, ani ako nábytok z kovaného železa, ale je veľmi ľahký a jeho výroba nie je nákladná, čo sa odráža aj na cene. Rovnako ako nábytok z hliníkovej zliatiny, aj nábytok z kovaného železa musí byť pravidelne udržiavaný, aby si zachoval pôvodný vzhľad.

Mnohí spotrebitelia, ktorí si chcú pripomenúť staršie časy, sa rozhodnú pre prútený nábytok. Problémom tohto materiálu je, že nie je vhodný do exteriérov. Skutočný prútený nábytok sa vyrába z bambusu, ratanu, vŕby alebo tŕstia a nedokáže odolať dažďu a priamemu slnečnému žiareniu. Preto výrobcovia upravujú povrch takéhoto nábytku živicou. Opäť v porovnaní s kovovým nábytkom, vhodnejšou alternatívou sa javí výber prúteného nábytku, hoci aj napriek povrchovej úprave je jeho veľkým problémom vlhkosť.

Záhradný-nábytok-3Napriek všetkým výhodám materiálov, ktoré sme spomenuli, istý špecifický vzhľad terasy či záhrady dostanete iba vďaka železnému kovanému nábytku. Kované oplotenie bolo využívané po stáročia, preto je ešte stále kovaný nábytok v ponuke predajcov. Dôležitým faktorom kvality takéhoto nábytku je pružnosť. Sedieť na nesprávne odpruženom kresle dlhšiu dobu je skutočne bolestivé. Kovaný nábytok zle znáša dážď, preto je potrebné ho pred ním chrániť. To je však nevýhodou aj ostatných druhov záhradného nábytku. Ručne kovaný železný nábytok je niečo úplne iné ako nejaký strojový výrobok. Zákazník si pri kúpe musí byť istý, že kováč urobil kvalitnú prácu. Pozorne skontrolujte miesta zvaru. Treba ho ošetriť farbou, čím zabránite korózii. Aj pri tomto druhu nábytku je možné zakúpiť si jednotlivé časti a zmontovať ich dokopy doma, ale výsledný efekt nebude taký, ako keď si kúpite hotový výrobok.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.