Znečistený vzduch v domácnosti

http://gcrugs.com

Nielen na ulici ale aj v domácnosti dochádza k znečisteniu ovzdušia. Tieto znečistené látky majú rozličný pôvod aj zdroj.

Bez toho, aby sme si to uvedomili, tieto látky nám môžu privodiť začervenanie očí, bolesť hlavy, alergie, astmu či ochorenie dýchacích ciest. Predísť im však môžeme niekoľkými spôsobmi a hlavne pravidelným vetraním.

1) Roztoče – nachádzajú sa v každej domácnosti, kde sa vyskytuje prach. Tento nepríjemný mikroskopický hmyz je najčastejším spúšťačom alergie aj astmy. Množstvo roztočov znížite častým upratovaním prachu. Pokúste sa udržať čisté koberce a podlahy častým vysávaním i umývaním. Pravidelne perte posteľné prádlo, vankúše aj koberce a následne, ak vám to počasie dovolí, sušte ich vonku na slnku. S pomocou slnka tak zabijete roztoče jednoduchšie.

2) Pleseň – tvorí sa veľmi často vo vlhkom prostredí, tam kde stojí voda vo vašej domácnosti. Majú za následok poškodenie pľúc, astmu prípadne môžu vyvolať rôzne alergie. Predísť plesni sa dá opravou všetkých porušených tečúcich tesnení, v kúpeľni používajte ventilátory pre odstránenie vlhkého vzduchu, udržujte suché prostredie.

3) Domáce chemikálie – všetky chemikálie určené pre domáce čistenie, obsahujú určité zložky a látky, ktoré môžu vyvolať alergie, kožné ochorenia, astmu, bolesť hlavy alebo dráždenie slizníc. V niektorých prípadoch ich môžete nahradiť octom, jedlou sódou či malým množstvom bielidla, ktoré majú tiež čistiaci účinok.

4) Znečisťujúce látky – vznikajú pri spaľovaní paliva a jeho zlom ťahu a nevetranej miestnosti, ako pri kúrení, ohreve vody, pri používaní sušičky a krbu. Tak isto ako aj pri využívaní plynových varičov. Uvoľňuje sa hlavne oxid uhoľnatý a oxid uhličitý. Preto nezabúdajte poriadne vetrať a dbajte na bezpečnosť.

5) Rádioaktívny plyn Radón – keďže je neviditeľný, bez zápachu a farby, je ťažké zistiť jeho prítomnosť vo vašej domácnosti. Jediným spôsobom je jeho meranie a testovanie. Do domácnosti sa môže dostať otvormi v podlahe aj na stene, ak sú tieto v priamom kontakte so zemou. Tiež je druhým faktorom pri tvorbe rakoviny pľúc.

6) Cigarety – fajčenie vo vnútri vážne znehodnotí kvalitu vzduchu a je tak isto škodlivé pre nefajčiarov. Obmedzte preto fajčenie v interiéri a dostatočne vetrajte.

Je na nás, aby sme sa pokúsili zabezpečiť si kvalitný, zdravý a čistý vzduch, ktorý neuškodí našim orgánom.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.