10 najčastejších omylov pri výbere matraca

forest_detail

 Potrebujete si vybrať kvalitný matrac, ale neviete sa zorientovať v širokej škále produktov? Ak si zvolíte nesprávny typ, môžete na to doplatiť nemalými zdravotnými problémami. My vám ponúkame zopár tipov, ako jeho nákup hravo zvládnete. Na aké veci si dávať pozor? V článku vám prinášame 10 najväčších omylov, ktoré nás pri výbere matraca ovplyvňujú.

  • Dôležitosť matraca je preceňovaná – Ak si chceme kúpiť nový počítač, televízor, auto, či fotoaparát, málokedy nad ich kúpou dlho uvažujeme. Je priam zarážajúce, že ak máme investovať do kvalitnejšieho a drahšieho matraca, pripadá nám to príliš zbytočnou investíciou. Pritom v posteli strávite až jednu tretinu života! To znamená, že dlhší čas, ako pri sledovaní obľúbeného filmu, pri cestovaní autom, či pri držaní fotoaparátu. Ak spíte na nekvalitnom matraci, vážne tým ohrozujete svoje zdravie a riskujete bolesti chrbta, hlavy, či vznik alergií. Pritom stačí tak málo a je po spomínaných problémoch. Nepodceňujte preto výber matraca a starostlivo zvážte typy, ktoré vám v obchodoch ponúkajú.
  • Úplne postačia lacné typy matracov aj tak vám dlho nevydržia – Ak si vhodne zvolíte matrac, investujete do svojho zdravia. Ak sa aj napriek tomu rozhodnete šetriť a zvolíte si lacnejší variant, budete prekvapení čo nastane po pár mesiacoch. Lacné typy matracov nevydržia dlho a vy si budete musieť kupovať nový. Ak si zakúpite drahší typ matraca, vydrží vám dlhú dobu a navyše sa budete zobúdzať bez bolestí chrbta. Stačí, ak sa zamyslíte, či nie je lepšie kúpiť si drahší matrac, ktorý vydrží 3 – krát dlhšie, ako lacný a navyše na ňom budete mať pokojný spánok.
  • Mäkký typ matraca vám zničí chrbticu – Častým omylom je, ak počujete tvrdenie, že mäkký matrac vám zničí chrbticu. Aký typ matraca si zvolíte, závisí od vašich individuálnych potrieb a niekoľkých faktorov. Ak si neviete vybrať vhodnú tvrdosť matraca, skúste sa zamyslieť nad tým, v akej polohe sa zobúdzate. Ak sa zobúdzate na chrbte, mali by ste si zvoliť tvrdší typ matraca, pretože chrbtica potrebuje pevnú oporu. Ak spíte na boku, potrebujete rôznu tvrdosť pre bedrovú časť tela a inú pre oporu krčnej chrbtice. To vám zaručí stredná tvrdosť matraca. Ak radi spíte na bruchu, ideálne je, ak si zvolíte mäkší typ matraca. Ďalším faktorom, ktorým by sme sa pri výbere vhodnej tvrdosti matraca mali riadiť, je váš vek a váha. Nezabudnite si ho pred samotnou kúpou aj vyskúšať.
  • Tvrdý matrac vydrží o niečo dlhšie, ako mäkký – Životnosť matraca sa neodvíja od jeho stupňa tvrdosti. Záleží iba od kvality použitých materiálov, z ktorých je matrac vyrobený a taktiež od našej starostlivosti. Ani cenou sa tvrdý matrac od mäkkého nelíši. Cena závisí najmä od výrobného procesu a kvality jeho prevedenia.
  • Pružinový matrac sa už nebude vyrábať – Výrobcovia luxusných typov matracov známych svetových značiek, vyrábajú pružinové typy matracov. Taštičkové pružiny, ktoré sa v matracoch nachádzajú sú mimoriadne kvalitné, reagujú rozlične na každú časť nášho tela, sú priedušné – čo znamená, že v nich nie je miesto na hromadenie roztočí a rôznych baktérií. Tie lepšie typy majú pružiny rozdelené do zón tak, aby sa lepšie prispôsobili nášmu telu.
  • Na rozmeroch nezáleží – Toto je veľký omyl! Aby sa vám dobre spalo, matrac by mal byť o 20 až 30 cm dlhší, než ste vy samy. Dôležitá je aj hrúbka matraca. Ak máte tenký matrac, nečakajte, že vám dlho vydrží. Taktiež vám neposkytne potrebnú oporu pre vaše telo, ako hrubší typ matraca. Ak v obchode nenájdete matrac priamo pre vás, nezúfajte. Môžete si ho dať vyrobiť na mieru presne podľa vašich predstáv.
  • Materiál matraca nie je podstatný – Viete, že môžete mať matrac vyrobený z čisto prírodných materiálov? Môžete si zvoliť prírodný latex, ktorý je hypoalergénny, odolný voči roztočom a prachu. Je nanajvýš priedušný a má skvelú termoreguláciu. Je to pružný materiál, ktorý poskytne vášmu telu dokonalú oporu. Matrac, ktorý sa vyrába z konskej hrivy, skvelo absorbuje vlhkosť, ktorá sa z matraca pôsobením vzduchu vyparí. Je tam mimoriadne čistý a suchý. V obchodoch nájdete aj hypoalergénnu bavlnu, ktorú ocenia najmä alergici. Bavlna je mäkká, pevná a priedušná. Bavlna je hrejivým materiálom na zimu, ale využijeme ju aj v lete, pretože má schopnosť pohlcovať vlhkosť a počas dňa ju aj odpariť. Aj z ťavej vlny sa vyrábajú matrace. Sú jemné, pevné a elastické. Vlna je ľahká a vďaka lanolínu, ktorým je vlákno obalené, odpudí prach a pachy. Vlákno je navyše duté, má tak skvelé termoregulačné vlastnosti. Medzi ďalšie používané prírodné materiály patrí aj ovčia vlna.
  • Matrac si kupujete na celý život – Mnoho výrobcov nás klame tvrdením, aby sme do matraca investovali čo najviac, pretože nám vydrží celý život. Je to však iba marketingový ťah. Aj ten najkvalitnejší matrac má svoju životnosť, ktorá sa pohybuje od 15 do 20 rokov. Ak však chcete dodržiavať hygienu, vymieňajte ho každých 7 až 10 rokov.
  • Matrac si môžete objednať online – Je samozrejmé, že dnes nájdete mnoho internetových obchodov aj s týmto tovarom. Ak sa už rozhodnete pre takúto voľbu, majte na pamäti, že si treba dôkladne prečítať popis matraca, aby ste vedeli, z akého materiálu je vyrobený. Neváhajte a pokojne sa poraďte s predávajúcim. Prípadne si matrac vyskúšajte pred jeho kúpou. Aby sa vám nestalo, že si kúpite mačku vo vreci.
  • Na výrobcovi matraca nezáleží – Pri kúpe matracu si vopred overte, kto daný matrac vyrába. Preverte si históriu výrobcu, pokojne sa popýtajte na použitý materiál, certifikáciu a zistite si referencie o výrobcovi. Práve to vám povie o kvalite vášho matraca najviac.

VERSAL

STANDADR color visco 11

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.