Aké materiály voliť do predsiene?

SUZAN

 

   Obvykle máte v domácnosti predsieň, ktorá má niekoľko metrov štvorcových. Aj napriek tomu však slúži k tomu, aby si hostia vytvorili prvý dojem o našom príbytku. Ak si zariaďujete, prípadne rekonštruujete predsieň, dajte pozor na výber vhodného nábytku. Jej vybavenie neberte na ľahkú váhu. Okrem výberu vhodného nábytku, myslite aj na podlahy, steny a správne osvetlenie.

Podlaha z kameňa, či PVC?

 

   Predsieň je veľmi zaťažovanou miestnosťou v byte. Nosíme tu prach a špinu z ulice, prípadne si tu ukladáme mokré dáždniky, či bundy. Aj stena a podlaha v tejto časti bytu by mala byť nanajvýš odolná. Na podlahe by ste mali mať odolný materiál, ktorý sa ľahko udržiava, jeho vzhľad by mal ladiť s celkovým zariadením chodby.

Ak bývate na prízemí, prípadne v rodinnom dome, kde sa z bytu vychádza priamo na záhradu, dvor, či ulicu, potom si zadovážte vysoko odolný materiál, akým je keramika, kameň, či leštený mramor. Menej finančne náročné sú PVC krytiny, ktoré sa vyrábajú pre rôznu záťaž, majú rôznu odolnosť, nájdete ich v zaujímavých dekoračných prevedeniach, môžu imitovať rôzne materiály – keramiku, drevo, či kov.

Pri PVC krytinách sledujte povrch materiálu, ktorý musí byť hladký a bez pórov. Ak to tak nie je, povrch sa bude veľmi ťažko udržiavať. Vybrať si môžete aj technické krytiny, ktoré sú odolné voči oderu, poškodeniu ostrými predmetmi, sú však dotykovo veľmi tvrdé. Ak si ich napriek tomu zvolíte, umiestnite pod ne jednu vrstvu zvukovo izolačného materiálu, chôdza po takejto podlahe bude príjemnejšia.

 

Textil a drevo

 

   Aj do predsiene si môžete umiestniť koberec, ktorý má syntetickú podkladovú vrstvu, prípadne si zvoľte kusové koberce, ktoré sú vyrobené zo sisalu, juty, alebo kokosových vlákien. Koberec by však nemal vadiť pri otváraní dverí, nemalo by sa na ňom šmýkať, mal by byť hrubší a nanajvýš stabilný. Pokojne si kúpte taký, ktorý má aj podložku proti pokĺznutiu, prípadne si ju dokúpte samostatne.

Koberce si obvykle volíme do väčších predsiení a tam, kde nevychádzate priamo na ulicu, ale na chodbu, pretože sú o niečo náročnejšie čo sa týka ich čistenia a údržby.

Aj drevo je vhodný materiál, pokiaľ bývate v byte a nevychádzate z predsiene priamo von. Prípadne sa môžete rozhodnúť pre plávajúcu podlahu. Oba spomínané materiály by mali byť natreté kvalitným a tvrdým lakom. Úprava je o niečo finančne náročnejšia, avšak zaručí nám trvanlivosť materiálu počas dlhej doby používania. Plávajúca podlaha má zasa vysokú odolnosť voči mechanickému poškodeniu.

 

Ako ochrániť steny?

 

   Veľmi chúlostivé sú z hľadiska údržby a vzhľadu steny. K vysoko namáhaným patria najmä rohy stien, ktoré sú náchylné k zašpineniu, či poškodeniu. Ohrozená je aj tá časť steny, kde máme pripojené vešiaky. Často je totiž vystavená oterom, špinavým, či mokrým kabátom, dáždnikom, či topánkam. Preto je vhodné, ak túto časť predsiene ochránite pomocou keramického, či dreveného obkladu steny. Môžete si zvoliť aj vhodnú tapetu, či náter.

Tapeta, ktorá sa dá umyť je jednoduchým a lacným riešením, avšak nie každému musí vyhovovať. Aj keď na trhu nájdete tapety v rôznej kvalite a dizajne. Druhým riešením je voľba vodeodolného náteru, dnes to už nie je nič výnimočné. Okrem predsiení sa vodeodolný náter využíva aj na schodište, slúži ako ochranný pás nad schodnicami, niekedy sa dáva až do výšky zábradlia. V špecializovaných obchodoch nám predajca namieša farbu v tóne náteru steny, prípadne sa môžete rozhodnúť pre iný, doplnkový odtieň, ktorý poslúži, ako kontrastná farba k základnému náteru. Ak si zvolíte drevený obklad, nezabudnite na jeho povrchovú úpravu, avšak lak tu už nie je nevyhnutnosťou. Ak však máte k dispozícii malú predsieň, vyhnite sa tomuto materiálu, drevo tu totiž môže pôsobiť masívne a ťažko.

 

Keramika – nič s ňou nepokazíte

   Častým a elegantným riešením bývajú keramické obklady stien, a to najmä v tom prípade, ak máme na podlahe dlažbu. Nebýva to však pravidlom. Dnes nájdete na trhu obklady v rôznych formátoch, všeobecne by ste sa mali držať zásady, že v jednoduchosti je krása. Preto buďte opatrní pri voľbe dekóru a farebnosti jednotlivých obkladov. Praktickým riešením je kúpa veľkých formátov, ktoré znižujú počet spár, ich čistenie je potom jednoduchšie.

Obklady môžete aj jednoducho kombinovať, a to tak, že na podlahu umiestnite veľké dlaždice, steny potom obložíte klasickou, alebo páskovou mozaikou. Keramické obklady môžu imitovať aj iné materiály – textílie, tehly, kamene, či kože.

 FOX-POŁYSK

Voľba správneho osvetlenia

   Výber správneho osvetlenia by ste v predsieni nemali podceniť. Zvoľte si hlavné – centrálne svietidlo, ktoré doplníte o bodové, ktoré osvetlí predmety v skrini, zrkadlo, prípadne osvetlíte zaujímavé dekoračné predmety.

Zaujímavo môže pôsobiť aj malá lampa, ktorá osvetlí miesto na odkladanie kľúčov, či iných drobností. Praktické je, ak ju budete zapínať pomocou vypínača pri vchodových dverách. Ak máte v predsieni príliš vysoký strop, môžete ho opticky znížiť pomocou svietidla, ktoré bude zavesené vo výške 230 cm, prípadne si zvoľte svietidlo, ktoré bude umiestnené vo výške 2 metrov. Ak máte naopak nízku miestnosť, svietidlo umiestnite do stien, prípadne stropu.

Fotky predsiení poskytol veľkoobchod nábytku PANDA

 PORTO

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.