Pozor na plesne v domácnosti!

okno_plisen

Ak sa v byte alebo dome objavia plesne, nie je to len estetický problém. Plesne škodia aj zdraviu. Aj keď sa kedysi brali plesne skôr ako okrajová záležitosť, v dnešnej dobe sa im už prikladá náležitá pozornosť. Viaceré spôsobujú u ľudí alergie, ktoré môžu prerásť až do astmy. „Veľké zdravotné komplikácie môžu plesne spôsobiť aj atopikom, u ktorých môžu vyvolať sennú nádchu, zápal spojiviek, astmu, či atopický ekzém,“ vysvetľuje alergiologička MUDr. Eva Kovaříková.

Ďalej rôzne pľúcne, žalúdočné, či črevné ochorenia, častá je aj žihľavka, bolesti kĺbov, trvalá únava, migrény. Plesne okrem iného produkujú rad toxínov, ako napríklad aflatoxíny, ktoré majú priamy vplyv na celý imunitný systém človeka. Majú aj negatívny vplyv na rôzne orgánové systémy ako sú pečeň alebo obličky a v neposlednom rade môžu napríklad znížiť plodnosť u zvierat.

Plesne sú všeobecne rozšírené organizmy s obrovskou druhovou diverzitou. Najnebezpečnejšie pre alergikov sú Aspergillus a Penicillium. Ich spóry zamorujú vnútorné prostredie vo vlhkých a zle vetraných priestoroch ako sú kúpeľne, WC, kuchyne a pivnice. Žijú v neudržiavaných klimatizačných zariadeniach, chladničkách, odparovacích nádobách a čističkách vzduchu. Vo zvýšenej miere sa vyskytujú v bytoch s plastovými oknami. Ďalej sú na zle uskladnených potravinách, najmä pečive, ovocí a zelenine. Niekedy si prinesieme plesne už domov z obchodu. Vyskytujú sa však aj v priestoroch za nábytkom, ktorý je tesne prisunutý k vlhkej stene. Aj niektoré druhy kvasiniek môžu pôsobiť aj infekčne. Časté sú infekcie spôsobené kvasinkami rodu Candida. Kvasinky síce bežne osídľujú kožu a sliznice, no u niektorých ľudí vyvolávajú následné infekčné ochorenie.

Nájsť a zničiť!

Keďže plesne vznikajú na vlhkých miestach, ako prvé musíte zistiť, čo vlhkosť spôsobuje. Kým sa pustíte do sanácie, musíte mať istotu, že vaša práca nevyjde nazmar a pleseň sa „nevráti“. Keď plesne odstránite a poškodené miesta ošetríte, je čas postarať sa o to, aby ste plesni nedali na návrat príležitosť.

 

Najjednoduchšie a najefektívnejšie je chemické odstraňovanie plesní, ktoré hravo zvládnu aj laici. Aplikácia chemických prípravkov prebieha natieraním, striekaním alebo máčaním postihnutého povrchu. Protiplesňových prípravkov na sanáciu objektov postihnutých plesňou je na trhu pomerne dosť. Pri aplikácii sa však vždy riaďte priloženým návodom. Vysoko účinným prostriedkom v boji proti plesniam sú prípravky na báze chlóru (napríklad Savo proti plesniam). Na postihnuté miesto aplikujte nástrek zo vzdialenosti 15 až 20 cm a nechajte pôsobiť 20 minút. Povrch potom opláchnite vodou a nechajte uschnúť. Postup môžete v závislosti od rozsahu zamorenia aplikovať viackrát.

Snažte sa výskytu plesní predísť

„Je ľahšie vzniku plesní predísť ako s nimi začať bojovať, keď už sú rozšírené na viacerých miestach po celom byte,“ hovorí Lenka Hurná, špecialistka výrobkovej legislatívy za značku Savo. „Základom je pravidelné vetranie. Ak ste doma celý deň, vetrajte aspoň 3 až 4 krát, aby ste dostali vlhkosť z priestoru,“ dodáva Lenka Hurná.

 

Nepodceňujte ani umiestnenie nábytku. Od steny ponechajte odstup, pretože prílišná tesnosť medzi nábytkom a stenou zabraňuje prúdeniu vzduchu, čím vzniká ideálne prostredie pre šírenie plesní. Ak vám zateká do bytu, poraďte sa so stavebnými odborníkmi. Väčšinou však stačí dodržať hygienické zásady a plesne by vám nemali robiť starosti.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.