Pozor na plesne v domácnosti!

okno_plisen

Ak sa v byte alebo dome objavia plesne, nie je to len estetický problém. Plesne škodia aj zdraviu. Aj keď sa kedysi brali plesne skôr ako okrajová záležitosť, v dnešnej dobe sa im už prikladá náležitá pozornosť. Viaceré spôsobujú u ľudí alergie, ktoré môžu prerásť až do astmy. „Veľké zdravotné komplikácie môžu plesne spôsobiť aj atopikom, u ktorých môžu vyvolať sennú nádchu, zápal spojiviek, astmu, či atopický ekzém,“ vysvetľuje alergiologička MUDr. Eva Kovaříková.

Ďalej rôzne pľúcne, žalúdočné, či črevné ochorenia, častá je aj žihľavka, bolesti kĺbov, trvalá únava, migrény. Plesne okrem iného produkujú rad toxínov, ako napríklad aflatoxíny, ktoré majú priamy vplyv na celý imunitný systém človeka. Majú aj negatívny vplyv na rôzne orgánové systémy ako sú pečeň alebo obličky a v neposlednom rade môžu napríklad znížiť plodnosť u zvierat.

Plesne sú všeobecne rozšírené organizmy s obrovskou druhovou diverzitou. Najnebezpečnejšie pre alergikov sú Aspergillus a Penicillium. Ich spóry zamorujú vnútorné prostredie vo vlhkých a zle vetraných priestoroch ako sú kúpeľne, WC, kuchyne a pivnice. Žijú v neudržiavaných klimatizačných zariadeniach, chladničkách, odparovacích nádobách a čističkách vzduchu. Vo zvýšenej miere sa vyskytujú v bytoch s plastovými oknami. Ďalej sú na zle uskladnených potravinách, najmä pečive, ovocí a zelenine. Niekedy si prinesieme plesne už domov z obchodu. Vyskytujú sa však aj v priestoroch za nábytkom, ktorý je tesne prisunutý k vlhkej stene. Aj niektoré druhy kvasiniek môžu pôsobiť aj infekčne. Časté sú infekcie spôsobené kvasinkami rodu Candida. Kvasinky síce bežne osídľujú kožu a sliznice, no u niektorých ľudí vyvolávajú následné infekčné ochorenie.