Zasvieťte si!

MyChoice-Luminaire_lightbox

Zobúdzame sa vtedy, keď je ešte tma a po návrate z roboty nás znova privíta tma. Mať kvalitné a dobré osvetlenie je v zime akousi nevyhnutnosťou. Práve v zimnom období máme potrebu mať viac svetla v našich domácnostiach. Nie je to len nábytok a bytové doplnky, ktoré nám vyčarujú zo spoločenskej časti bytu príjemné prostredie. Aby sme boli psychicky a fyzicky v dobrej kondícií, musíme mať v interiéri aj správne osvetlenie.

Ak máte v byte otvorený priestor, kde je obývačka prepojená s kuchyňou a jedálňou, máte k dispozícii moderný byt. Výhodou takéhoto bytu je  jeho jednoduchosť a multifunkčnosť. Vykonávate tu mnoho činností, ktoré si vyžadujú rozličné druhy osvetlenia. Iný druh osvetlenia potrebujete pri stretnutí s rodinou, iné pri sledovaní televízora, či práci. Základ osvetlenia tvorí celkové osvetlenie, ktoré nám uľahčuje orientáciu v priestore. Môžete siahnuť po stropnom, alebo nástennom svietidle, ktoré má rozptyľujúci kryt, prípadne si zvoliť nepriame osvetlenie. Zvoliť si môžete taký typ, ktorý reguluje intenzitu osvetlenia a má v sebe zakomponované viaceré funkcie.

Osvetlenie pri práci

Čítanie kníh, žehlenie šatstva, či príprava jedla a následné umývanie špinavého riadu. Sú to činnosti, ktorým sa v domácnosti zväčša nevyhneme. Pri týchto činnostiach potrebujete mať dostatočnú intenzitu osvetlenia. Tu potrebujete kombináciu centrálneho a vedľajšieho svietidla, tzv. stropné osvetlenie a lampu na čítanie, či prácu pri stole. Pri žehlení, či varení lampu nevyužijete, preto vsaďte na dostatočne silné centrálne svietidlo. Práca v kuchyni je náročná na zrak. Mnohí výrobcovia nábytku ponúkajú osvetlenú pracovnú plochu, kde sú svietidlá zabudované priamo v nábytku. V žiadnom prípade si nemyslite, že je to dostačujúce na osvetlenie celej miestnosti. Tieto svietidlá majú za úlohu osvetľovať pracovnú plochu, kde sú zabudované. Ak máte doma pracovnú plochu mimo kuchynskej zostavy, budete si na ňu tieniť.  Ak vynecháte stropné osvetlenie, budete mať na priamo osvetlenej ploche ostré tiene, čiže veľké kontrasty jasu. Najlepšou voľbou je kombinácia hlavného svietidla, ktoré dostatočne osvetlí pracovnú plochu, spolu s vedľajším svietidlom, ktoré môže byť zabudované priamo v nábytku. Veľkou výhodou je, ak je umiestnené pod hornými skrinkami, pretože je svetlo clonené a nás nebude zbytočne oslňovať. Aj vedľajšie svietidlo by malo mať dostatočnú intenzitu. Ak sa vám napriek kombinácii týchto svietidiel zdá, že máte v kuchyni tmu, zadovážte si stropné svetlo, ktoré má rozptyľujúci kryt.

Osvetlenie nad jedálenským stolom

Pri jedálenskom stole, kde sa schádzajú členovia rodiny, je dostatok správnej intenzity osvetlenia akosi nevyhnutnosťou. Výborne sa tu hodia závesné typy svietidiel, ktoré majú  nepriehľadné, alebo polotransparentné tienidlo. Priepustné tienidlo nie je príliš vhodné, pretože sa dostane do zorného poľa človeka, a tým ho nepríjemne oslní. Zabudnúť by ste nemali ani na reguláciu intenzity osvetlenia a možnosť oddeliť tok svetla na stôl a nepriamo aj na strop. Ak máte stôl, ktorý má dĺžku viac ako tri metre, osvetlite ho svietidlom, ktoré má dlhú žiarovku, vyhnite sa lustru s bodovým osvetlením. Pomocou dlhšej žiarivky vytvoríte príjemné, rovnomerne rozptýlené svetlo. Bodové svietidlá vydávajú príliš ostré priame osvetlenie, ktoré je na pohľad nepríjemné.

 Oddych a zábava

Ak k vám často chodia návštevy, siahnite po stropnom svietidle, ktorému sa dá intenzita osvetlenia tlmiť na minimum. Ak chcete vytvoriť intímnu atmosféru, siahnite po svietidlách, ktoré majú úzke uhly vyžarovania – bodové osvetlenie a tie, ktoré slúžia na miestne osvetlenie. Pomocou stolnej, či stojacej lampy, ktorá má nepriehľadný kryt v hornej časti, docielite osvetlenie najbližšieho okolia, tiež osvetlíte najbližšie okolie a tú časť, kde sedíte. Docielite tzv. psychologický aspekt, ktorý navodí atmosféru ohniska, ktoré vytvorí pocit bezpečia. Aby sa v blízkosti nevytvorilo aj nepríjemné ohnisko, je potrebné potlačiť vnímanie dimenzie priestoru, kde použijeme reflektory na akcentové osvetlenie vzdialenejších stien. Ak svietidlá nasmerujete na steny a nie do priestoru, nič tým nenarušíte, práve naopak, správne osvetlenie zvýrazní predmety, ktoré sú obľúbené a vzbudzujú v nás príjemné pocity.

 

Sledovanie telky

Ani pri sledovaní vášho obľúbeného programu netreba zabúdať na kvalitu osvetlenia. Väčšina z nás sleduje televíziu pri vypnutí všetkých svietidiel, avšak to je veľmi nesprávne riešenie. Vznikne totiž veľký kontrast medzi obrazovkou a okolím, čo nám veľmi namáha zrak. Náš zrak veľmi citlivo reaguje na kontrasty jasu. Rozoberme si to na príklade. Ak počas leta šoférujete a protiidúci vodič zasvieti diaľkové svetlá, pravdepodobne si to ani neuvedomíte. Ak sa to však stane počas tmi, môže vás to doslova oslepiť. Presne takto je to aj počas sledovania programu počas večera vo vašej obývačke. Tomuto problému sa môžete vyhnúť tak, že umiestnite stolnú lampu, alebo LED pásy za telku, zvýšite tak jas pozadia a okolia televízora. Ešte lepšie je, ak siahnete po celkovom osvetlení, ktoré má funkciu stmievania. Vďaka nemu si totiž lepšie nastavíte úroveň jasu v okolí obrazovky.

 

Scény svetla

V článku sme vám priblížili dôležitosť kombinácie hlavného a vedľajšieho osvetlenia. Je zrejmé, že jeden stropný luster v spoločenskej časti bytu nestačí. Ak nechcete mať v byte viacero vypínačov, nahraďte ich jedným panelom, prostredníctvom ktorého si môžete naprogramovať a vybrať uložené svetelné scény. Stačí, ak naň raz ťuknete, tým sa vám zapne kombinácia jednotlivých svietidiel a ich intenzita.

 

      Kde a s čím svietiť?

Na celkové osvetlenie obývačky potrebujete kompaktnú žiarivku, ktorá má 11 voltov, alebo ju môžete nahradiť LED žiarovkou, ktorá vyžaruje teplú intenzitu farby. Ak máte nástenné, či stojace lampy, použite do nich kompaktné žiarivky, ktoré majú slabší výkon. Svetlo, ktoré umiestnite za televízor by malo ma od 5 do 7 voltov, prípadne sa môžete rozhodnúť pre LED pásy. V kuchyni si zvoľte hlavné svietidlo, v ktorom bude kompaktná, alebo trubicová žiarivka, ktorá má 18 voltov, alebo zvoľte LED žiarovku v teplej bielej farbe. Ak potrebujete svietidlo na pracovný stôl, vsaďte na halogénové, alebo bodové žiarivky. Nad jedálenský stôl umiestnite kompaktnú žiarivku, alebo LED žiarovku, ktorá bude v teplej bielej farbe.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.