Katalógový projekt verzus projekt na mieru?

Aké výhody a nevýhody má katalógový projekt? Čo očakávať od projektu na mieru a kedy sa vyplatí? Odpoveď na tieto aj mnohé ďalšie otázky ohľadom projektov nájdete v nasledujúcom texte.

Katalógový projekt domu

Katalógové projekty domov sú navrhované s cieľom, aby sa čo najviac krát predali. Z tohto dôvodu sú navrhované tak, aby vyhovovali čo najväčšiemu počtu záujemcov. Pokiaľ máte bežné požiadavky na dom, podobné ako väčšina ľudí, potom máte vysokú šancu, že nájdete taký katalógový projekt domu, ktorý bude vyhovovať aj Vám.

Vo všeobecnosti je výhodné zvoliť katalógový projekt pokiaľ nemáte nadštandardné požiadavky na dispozíciu domu (napríklad pivnica, sauna, dielňa a podobe), máte rovinatý pozemok s pomerne bežnými rozmermi (ideálna šírka 20 metrov a dĺžka 30 metrov) a jedinečný vzhľad domu pre Vás nie je podmienkou. Odmenou Vám budú usporené peniaze za projekt domu a takisto ušetríte aj čas, pretože katalógový projekt sa obvykle dodáva v priebehu dvoch týždňov na rozdiel od projektu na mieru, kde len samotný návrh domu môže trvať aj niekoľko týždňov.

Pokiaľ Vám však katalógový projekt nevyhovuje úplne, a mali by ste oň záujem iba v prípade určitých úprav, potom je dôležité poznať hranicu pokiaľ má význam katalógový projekt ešte upravovať a od kedy je už lepšie zvoliť projekt na mieru. Napríklad, ak máte záujem len o drobné úpravy ako je posun alebo doplnenie okna, dverí, prípadne posun nenosných vnútorných stien, potom sa ešte stále oplatí zostať u katalógového projektu, pretože takéto zmeny Vás nebudú stáť veľa naviac. Pokiaľ by ste však chceli zmeniť nosné steny, sklon strechy, posunúť obvodové steny, alebo doprojektovať pivnicu, v takom prípade je už zvyčajne výhodnejšie zvoliť projekt na mieru. Cenovo Vás vyjde totiž takmer rovnako ako cena katalógového projektu spolu s doplatkom za uvedené zmeny.

Projekt na mieru

Pokiaľ máte nadštandardné požiadavky na dispozíciu domu alebo máte záujem o nadštandardne veľký dom, prípadne máte atypický pozemok s nepravidelným tvarom alebo vo svahu, potom pravdepodobne nenájdete žiaden vhodný katalógový projekt. Takisto ak máte záujem o originálne vyzerajúci dom, potom je vhodnejšou voľbou projekt na mieru.

Výhodou projektov domov na mieru je, že sú navrhnuté presne podľa požiadaviek klienta a v niektorých špecifických prípadoch sa môže návrhom na mieru získať oveľa viac priestoru v dome, prípadne ušetriť množstvo peňazí pri realizácii oproti katalógovému projektu.

Projekt na mieru je ale dôležité zveriť do rúk skúseným projektantom, pretože sa jedná o jedinečné riešenie, kde by prípadné chyby mohli spôsobiť výrazné predraženie stavby. Toto riziko je pri katalógovom projekte menšie, pretože chyby by mali byť viacnásobným predajom a spätnou väzbou už „vychytané“.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.