6 najčastejších mýtov o pečení chleba v domácej pekárni

6 nej-ast-j-ích mýt- o pe-ení chleba v domácí pekárn-_2

Na internete narazíte na mnoho odporcov domáceho pečenia chleba. Pozreli sme sa, čo je pravdy na 6 najčastejších výhradách, ktoré voči domácim pekárňam majú.

S domácou pekárňou je to ako s odšťavovačom. Milujete ovocné šťavy a tak si kúpite prístroj na ich výrobu. Poviete si, že na začiatok nepotrebujete žiadny profesionálny a potom sa trápite s hlučným a málo efektívnym výrobkom. Po pár týždňoch už odšťavovač leží na dne skrine a vy sa sťažujete známym, že to za tie peniaze rozhodne nestálo.

 

Lenže práve používaním nekvalitných spotrebičov vzniká najviac mýtov nielen o odšťavovačoch a domácich pekárňach, ale aj o ďalších prístrojoch. Je to zhruba rovnaké, ako keby ste si kúpili trabant a očakávali jazdné vlastnosti porsche. Mimochodom, poznáte niekoho, kto si po “začiatočníckom” prístroji kúpil nejaký kvalitný? My tiež nie.

 

1.V chlebe zostávajú diery od hákov

Háky čiže hnetače premiešavajú cesto a keď ich v ňom necháte, chlieb sa upečie aj s nimi. Z hotového chleba ich potom musíte vytiahnuť, čo v pečive zanechá nevzhľadné diery. Aj tie najlacnejšie domáce pekárne ale umožňujú vytiahnutie hákov z cesta ešte pred začiatkom pečenia.

2.   Chlieb nemá žiadnu kôrku

Chlieb z domácej pekárne samozrejme kôrku má, ale svojou konzistenciou sa od tej z obchodu líši. Je celkovo vlhkejšia, pretože pri pečení v pekárni neuniká vlhkosť. Môžete dosiahnuť aj chrumkavú kôrku, chce to len trochu cviku.

3.   Chleba pečený v rúre chutí lepšie

Iná technológia pečenia znamená aj trochu inú chuť. Niekomu chlieb z domácej pekárne zachutí natoľko, že už ten normálny nechce a niekto si skrátka na novú chuť nezvykne. Mnoho ľudí ale výhody oboch spôsobov príprav skombinovala, zamiesi si cesto v pekárni a chlieb potom dopečie v rúre.

4.   Výroba domáceho chleba je drahšia ako nákup pečiva z obchodu

Zástancovia tohto mýtu zdôrazňujú cenu elektriny a domácej pekárne. Čím častejšie ale pečiete, tým viac sa vám obstaranie pekárne oplatí. Cena ingrediencií je potom čisto na vás, medzi tie základné patrí len múka, soľ, voda a kvások. Aj keby ale nakoniec domáce pečenie vyšlo drahšie, chuť domáceho chleba je jednoducho na nezaplatenie.

Luxusná domáca pekáreň akú ponúka napríklad firma Sana navyše slúži aj na prípravu iných dobrôt, ako len čerstvého chleba. Pripravíte s ňou jogurty, marmelády, mäso i exotické špeciality.

5.   Chlieb z domácej pekárne nie je tak zdravý ako “normálny” chlieb

Za týmto mýtom stojí aféra s “éčkami” obsiahnutými v zmesiach na domáce pečenie. Keď si ale zmiešate vlastné ingrediencie a upečiete napríklad celozrnný chlieb bez farbív a stabilizátorov, nemá pečivo z obchodu šancu.

V kvalitnej domácej pekárni navyše pohodlne vypestujete vlastný kvások metódou trojfázového kysnutia. Vďaka tomu má ďaleko lepšie vlastnosti ako kvások používaný pre veľkovýrobu chleba do obchodov.

6.   Miesto chleba dostanete skôr chlebový koláč

Pečivo z domácej pekárne vraj pripomína varený chlebový koláč, ktorý ani vzhľadovo nevyzerá ako klasický chlieb. Vzhľadovo súhlasíme – tvar chleba kopíruje obdĺžnikový tvar pekárne. Varený chlebový koláč ale naznačuje, že sa odporcovi jeho chlieb nepodaril, čo sa môže stať každému.

Ako už sme písali, chce to len trochu cviku a získate perfektný chlieb presne podľa vašej chuti. Nikdy ale nemôžete čakať, že bude ako z obchodu. Bude totiž lepší!

 

 

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.