Čalúnený nábytok?

1-verso

Čalúnený nábytok nám dokáže zútulniť byt, príjemne sa na ňom zaspáva, je príjemný na odpočinok a navyše sa na ňom skvele sedí s priateľmi, či rodinou. Ak si zvolíte správny dizajn, stane sa tak ozdobou interiéru a našou pýchou.

Výhody čalúneného nábytku

Čalúnený nábytok je účelný, pohodlný, bezpečný, originálny a na pohľad veľmi vábivý. Ak vás časom omrzí jeho vzhľad, môžete si ho dať jednoducho prečalúniť.

 

Pohodlnosť a účelnosť

Čalúnené stoličky, pohovky a postele nám poskytujú presne to, čo od nich vyžadujeme – pohodlie a relax pri odpočinku, či spánku. Ich veľkou prednosťou je variabilita. Niektoré typy pohoviek môžu slúžiť na prespanie návštevy, prípadne ich môžeme využiť na ukladanie vecí. Na trhu nájdete aj polohovateľné váľandy, kde si môžete nastaviť výšku na podoprenie hlavy podľa toho, či sledujete televízor, čítate knihu, alebo len tak oddychujete. Na čalúnenej stoličke sa vám sedí omnoho pohodlnejšie, ako napríklad na celodrevenej, určite oceníte aj mäkkú opierku chrbta, vďaka ktorej vás chrbát nebude pri sedení bolieť a omínať.

aston-program-2-biale-tlo_0

Bezpečnosť

Ak máte posteľ, ktorá má čalúnený rám a čelo, získate bezpečné miesto, kde sa prakticky nemáte o čo udrieť. Oceníte to najmä vtedy, ak máte malé deti, prípadne ste v seniorskom veku. Čalúnené čelo postele môžete využiť aj na čítanie knihy, stačí, ak si oň opriete vankúš.

 

Originalita a lákavý vzhľad

Dnes máte na výber rôzne čalúnené poťahy s ešte zaujímavejšími vzormi a farbami. Preto si môžete vybrať originálny kúsok, ktorým sa budete pýšiť vo vašej domácnosti. Ich farbu si môžete zvoliť podľa celkového štýlu v interiéri, alebo si jednoducho zvoliť dominantnú farbu, ktorá v miestnosti vynikne.

 Prečalúnenie nábytku

Výhodou čalúneného nábytku je, že si ho môžete jednoducho prečalúniť inou látkou. Ľudia uvažujú nad takouto možnosťou v prípade jeho poškodenia, prípadne pri zmene nábytku.

 Druhy poťahových látok

Čalúnené poťahy sa od seba odlišujú nielen farbou, ale aj technickými parametrami. Mnoho z nás si však vyberá látku podľa farby a vzorov tak, aby sa hodila do interiéru. Obľúbené sú najmä klasické látky, avšak ani rôzne typy koženiek nie sú v ústraní.

 Kvalita materiálu je nesmierne dôležitá

Každý výrobca musí látku testovať pomocou oteru. My spotrebitelia potom získavame informácie o počte otáčok, ktoré nám vo veľkej miere prezradia čo to o kvalite poťahu. Pritom platí, že čím vyšší počet otáčok je na výrobku, tým je kvalitnejší. Znamená to, že si dlhodobo zachová svoj vzhľad a navyše bude odolný voči oderu, či inému vonkajšiemu opotrebeniu. Pri namáhavých kusoch nábytku – napr. stoličkách v reštauráciách je potrebné zvoliť aj vyššie množstvo otáčok – aspoň 18 tisíc. Ak však máte doma psa, mačku, či malé dieťa siahnite po kvalitnejšom nábytku s vyššími otáčkami.

Teflónová povrchová úprava

Pri namáhaných kúskoch nábytku – ako sú stoličky v čakárňach, reštauráciách, či nábytok v byte, prípadne ak máte doma zvieratko sa odporúča teflónová povrchová úprava. Táto povrchová úprava nám zabezpečí, že látka nebude tak špinavá, nebude sa na nej usadzovať prach. Ak by náhodou k ušpineniu došlo, jednoducho to utrieme navlhčenou handričkou. Navyše medzi látkami s teflónovou úpravou a klasickými nie je veľký cenový rozdiel.

Správna starostlivosť

Každý kus čalúneného nábytku si vyžaduje odlišnú starostlivosť. Už pri samotnom výbere poťahovej látky by ste mali vziať do úvahy, akú starostlivosť si jednotlivý poťah vyžaduje. Všeobecným pravidlom pri všetkých čalúnených látkach je, že ich nesmiete umiestňovať v blízkosti vyhrievacích predmetov – radiátorov. Ani priame slnečné žiarenie nie je príliš ideálne, môže totiž spôsobiť vyblednutie farby. Nesmiete zabudnúť ani na vysávanie čalúneného nábytku, aby sa na ňom neusádzal prach. Malé nečistoty vyčistíte pomocou suchej peny, na hrubšie zašpinenie sa využíva čistiaca látka perchloretylén. V žiadnom prípade nepoužívajte benzínový čistič, môže totiž rozpustiť farbu. Snímateľné poťahy sa obvykle perú pri teplote 40 stupňov, koženky a kožu stačí pretrieť vlhkou hubkou.

Použité fotky sú zo stránky www.domnabytkuonline.sk

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.