Ako by mala vyzerať detská izba?

SPIDO POKOJ MLODZIEZOWY 04

Ak je Vaše dieťa dostatočne staré, na to, aby mohlo mať vlastnú izbu, opýtajte sa ho ako by mala podľa neho mala vyzerať jeho izba. Keď začne Vaše dieťa chodiť do školy, tak majte na pamäti, že okrem klasických pomôcok ako sú školská taška či zošity bude potrebovať aj priestor na učenie. V našom článku sa pozrieme na to, ako by mala taká detská izba vyzerať.

Najzákladnejším vybavením každej detskej izby je samozrejme posteľ. V prípade jedného dieťaťa je jasné, že kupovať poschodovú posteľ by bolo zbytočné. V prípade, že máte dve alebo viac detí, porozmýšľajte nad poschodovou posteľou. Ak sa rozhodnete nezvoliť klasické usporiadanie lôžok nad sebou, máte niekoľko alternatív. Lôžka môžu byť na seba kolmé a na miesto pod lôžkami môžete dať písací stôl. Tu však často vzniká problém s nedostatkom denného svetla. A ďalšou nevýhodou je, že lôžka sú tesne pri sebe a deti tak majú minimum súkromia. Dve samostatné postele síce zaberú viac miesta ale v prípade že deťom vytvoríte akési vlastné „územia“, zabezpečíte im tým viac súkromia a predídete prípadným hádkam. Rozhodne však netreba šetriť na nekvalitnom matraci, ktorý by mohol Vášmu dieťaťu neskôr spôsobiť vážne zdravotné problémy.

SPIDO-POKOJ-MLODZIEZOWY-06-150x150

Písací stôl je taktiež neodmysliteľnou súčasťou detskej izby. Dieťaťu od prvej triedy až do dospelosti slúži najmä na prípravu do školy ale aj na množstvo iných vecí. V súčasnosti má takmer každé dieťa  vlastný počítač. Ten môže byť na samostatnom stole alebo na písacom, preto pri výbere veľkosti stola berte do úvahy aj tento fakt. Veľmi dôležitý je dostatok denného svetla. V prípade praváka by malo svetlo dopadať zľava, a ak je Vaše dieťa ľavák, okno by malo mať na pravej strane. Na stole by rozhodne nemala chýbať stolová lampa.

Súčasťou detskej izby má byť aj oddychová zóna – napríklad pohovka, z ktorej môže dieťa sledovať televízor. Aj keď záujem o literatúru u detí je na útlme, mali by mať v izbe knižnicu s niekoľkými knihami. Keď ich bude mať dennodenne na očiach tak možno po jednej z nich siahne. Vhodným doplnkom je aj koberec v obľúbenej farbe Vášho dieťaťa. Steny si môže dieťa vyzdobiť plagátmi jeho obľúbených hudobných skupín či filmov. Hlavne v prípade dospievajúcich dievčat treba klásť dôraz na dostatok odkladacieho priestoru na oblečenie, mnohé z nich privítajú aj kozmetický kútik či zrkadlo. Dospievajúcich chlapcov potešíte  pohodlnou pohovkou či kreslom. Menšie deti by mali mať dostatok priestoru na hranie, pričom vhodným doplnkom je napríklad domček – skrýša.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.