Ako si vybrať kvalitnú a praktickú posteľ?

3998-manzelska-postel-penelopa

 

V posteli sa každé ráno prebúdzame a každý večer si do nej líhame s túžbou načerpať nové sily do ďalšieho dňa. Strávime v nej jednu tretinu svojho života, čo nie je krátky čas. Práve preto by sme sa pri výbere postele nemali unáhliť a svoju voľbu dôsledne zvážiť. Hovorí sa, že vzhľad nie je to najdôležitejšie. Pri posteliach to platí dvojnásobne. Pre naše pohodlie sa treba zamerať na veci, ktoré na prvý pohľad nevidíme, ale pre náš zdravý spánok sú nesmierne dôležité – matrac a rošt. Na ich kvalite záleží, a práve vďaka nim sa budeme ráno zobúdzať sviežo, alebo pri nekvalitnom druhu nevyspato. Kvalitná posteľ musí vyvíjať minimálny tlak na našu chrbticu, naše telo musí byť anatomicky správne podopreté, musí cez ňu prúdiť vzduch a musí byť ľahko udržiavateľná. Ak máme kvalitnú posteľ, čo nepochybne zahŕňa kvalitu matracu a roštu, cez noc sa nám zregeneruje chrbtica, svaly, ale aj vnútorné orgány. Ak spíme na veľmi mäkkom, alebo naopak príliš tvrdom matraci, ráno sa budeme zobúdzať s uboleným chrbtom, pretože počas spánku je neprirodzene prehnutý. Univerzálna rada pre výber správnej postele neexistuje, pretože každý má iné požiadavky, váhu a výšku. Dôležité je zvážiť aj zdravotný stav a zvyklosti spania človeka. Niekto má rád tvrdý, iný zasa mäkší typ matracu. Mnohí si vyberajú aj podľa ceny, avšak to nie je správne, pretože na posteli sa šetriť neoplatí. Neinvestujte do zbytočností, ale do vecí, ktoré skutočne stoja za to. Veď práve skvelý a ničím nerušený spánok je na nezaplatenie.

 

Výber postele nie je jednoduchá záležitosť

V prvom rade sa zamerajte na kostru postele, do ktorej vkladáme rošt a naňho matrac. Minimálna dĺžka postele by mala mať výšku osoby, ktorá na nej spí a plus ešte nejakých 30 cm navyše. Šírka by sa mala pohybovať od 80 do 100 cm. Dnes nám však výrobcovia zhotovia posteľ na mieru, kde si parametre môžeme stanoviť samy. Výška postele spolu s matracom by sa mala pohybovať od 45 do 55 cm. Manželská posteľ by mala mať rozdielne matrace a rošty, aby vyhovovali obidvom partnerom. Čo sa týka čela postele je vhodné, ak ho máme pri hlave, pretože nám udrží matrac, pri nohách ho mať nemusíme, zvlášť ak máme v miestnosti málo priestoru.

 

Výber roštu

Pri kupovaní matracu by sme už vopred mali vedieť, aký rošt sa chystáme umiestniť pod matrac, pretože nie každý matrac môžeme položiť na rovnaký rošt. Pri rošte by sme si mali všimnúť, aké veľké sú medzery medzi doskami, mali by byť totiž čo najmenšie. Ak sú veľké, môže ľahko dôjsť k deformácii matracu. Maximálna vzdialenosť by mala byť okolo 6 cm. Pri lamelových roštoch by sme mali mať väčší počet lamiel, aby nedošlo k celkovému prehnutiu matracu. Niektoré lamelové rošty majú aj ortopedické vlastnosti. Sú vystužené dvojitými lamelami, majú ramennú kolísku, dajú sa polohovať a dopomáhajú k správnemu držaniu tela.

 

Na čo slúžia polohovateľné lamely?

Polohovateľné lamely nám poskytnú väčší komfort, navyše ak ich správne skombinujeme s vhodným matracom. Rošt má lamely uchytené v pohyblivých plastových, alebo kaučukových kĺboch.  V závislosti od toho, ako kĺby zaťažíme , sa potom lamely v kĺboch pohybujú a natáčajú, a tým sa dokonale prispôsobia nášmu telu. To či je rošt kvalitný zistíme podľa počtu lamiel, na spôsobe ich uchytenie k rámu, či je možné nastaviť ich pružnosť podľa váhy tela a pod. Tieto rošty si vyžadujú mäkší a pružnejší matrac, ktorý sa prispôsobí pohybu lamiel. K týmto lamelám sa hodí latexový, niektoré typy polyuretánových matracov a matrace so studenou penou.

 

Plusy polohovateľných roštov

Ak si v posteli radi čítame, či nás často bolia nohy a chceme si ich vyložiť ideálnym riešením pre nás je lamelový rošt, ktorý má pevné, alebo polohovateľné lamely. Jednoduchšie typy majú polohovanie na hlavu, alebo nohy, zložitejšie typy majú v sebe zakomponované lamely pre oporu hlavy, nôh aj chrbtice. Požadovanú polohu môžeme nastaviť ručne, alebo pomocou ovládača. Polohovateľné rošty si vyžadujú pružnejší matrac, ktorý bude kopírovať pohyb roštu.

 

Druhy matracu

Na trhu máme množstvo druhov matracov. My vám priblížime tie, ktoré sa u nás predávajú najčastejšie.

  • Pružinové matrace – čím viacej pružín matrac má, tým je kvalitnejší.
  • Taštičkové matrace – majú o niečo viac pružín, ako klasické pružinové druhy, pružiny sú uložené v taštičkovom obale, vďaka čomu matrac nevŕzga. Obidva druhy matracov majú povrch spevnený ešte niekoľkými druhmi rôznych materiálov, ako sú kokosové vlákna, latex, polyuretán…
  • Polyuretánové matrace –  tieto matrace majú rôzny stupeň tvrdosti. Sú tvorené ako sendvič, kde je stred spevnený, alebo tvorený viacerými profilmi za účelom jeho prevzdušnenia. Často sú matrace na zimnú a letnú stranu, kde zimná strana je tvorená ovčou vlnou, ktorá vytvára pocit tepla, letná časť je zasa tvorená kokosovým vláknom, ktorý je priedušný a vytvára chladivý pocit. Kvalitné matrace majú mäkšiu časť v oblasti ramien.
  • Matrace so studenej peny – sú nanajvýš elastické, tvarovo stále a vyznačujú sa dlhou životnosťou. Penu tvoria bunky so silnejšími stenami. Matrac je tým dokonale prevzdušnený  a lepšie tak odvádza teplo. Matrac býva päť až sedem zónový, pretože každá časť tela si vyžaduje rozličnú tvrdosť. Pod ramenami a pätami by sme mali mať mäkší podklad, naopak bedrá ocenia tvrdší povrch. Tvrdosť matracu sa mení v závislosti od toho, či na ňom spíme, alebo nie. Keď spíme, matrac sa automaticky stláča a mäkne, potom sa pomaly uvoľňuje do svojej pôvodnej polohy, tým sa zabraňuje preležaninám na matraci.
  • Latexový matrac – vyznačuje sa vysokou kvalitou. Sú pružné a majú odľahčujúce otvory. Môžu byť troj, päť až sedem ozónové. Skvelo sa prispôsobia tvaru tela, majú dlhú životnosť a skvelo sa kombinujú s polohovateľnými roštmi. Tiež tu nedochádza k preležaninám na matraci.

 

Vodné postele

Na trhu nájdeme aj tieto manželské  postele, ktorých prednosťou je, že sa vedia dokonale prispôsobiť telu. Ich výhodou, ako aj nevýhodou je zohrievanie vody. Teplá voda môže byť pre nás príjemná, avšak pre náš organizmus príliš vhodná nie je. Ak na nej dlho nespíme a ohrev vody je vypnutý, posteľ sa potom vyhrieva o čosi dlhšie, preto nám na nej môže byť chladno a nepríjemne.

 

Čistota – pol života

Ani hygienu v posteliach by sme nemali podceniť. Veď počas noci vypotíme až pol litra potu. Preto by sme mali siahnuť po vzdušných lamelových roštoch, prípadne po doskách s vetracími otvormi. Lepšie je mať posteľ na nožičkách, ako takú, ktorá má dosky a pod nimi úložný priestor  postele s úložným priestorom  sú ale v niektorých bytoch nutnosť. Uprednostniť treba snímateľné poťahy na matracoch, ktoré sa dajú ľahko zložiť a vyprať.

 

Periny z peria už nie sú v móde

Aby sme sa v posteli cítili perfektne, nemali by sme zabudnúť ani na kvalitnú perinu a vankúš. Perina by mala byť dostatočne dlhá, vankúš by sa mal prispôsobiť požiadavkám spiaceho. Všeobecne by mal mať rozmer 40 x 90 cm. Čo sa týka výplne periny a vankúša, klasické perie už nie je to pravé orechové. Perie treba totiž pravidelne čistiť, a tým by sme si prikrývku, či vankúš museli odpárať. Navyše ak sme alergici, na túto alternatívu môžeme rovno zabudnúť. Dnes je ideálnym riešením ovčia vlna – najmä pre ľudí, ktorých trápi reuma, alebo duté vlákno, ktoré skvelo nahradí to prírodné. Je totiž ľahšie ako prírodné, skvelo nás zahreje, je vhodné pre alergikov a môže sa prať. Výplň vankúšov tvoria súvislé vrstvy, alebo guličky z dutého vlákna, ktoré si môžeme prisypať, alebo ubrať a tým si vytvoriť tvar vankúša podľa našich predstáv.

 

 

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.