Drevená podlaha – luxus pre vaše nohy

podlahy drevené

Drevená podlaha je akousi nestarnúcou klasikou, ktorú si ľudia radi zvolia pre jej vzhľadovú atraktívnosť, pre príjemnú štruktúru a najmä pre jej kvalitu. Pokiaľ si ju dôsledne vyberiete a budete sa o ňu starať prežijete po jej boku celý život. Jej vlastnosti a takisto životnosť predpovedá druh dreviny, pre ktorý sa rozhodneme. Typ dreviny si musíme voliť podľa predpokladanej záťaže podlahy. Menej odolné sú zväčša podlahy, ktoré sa získavajú z ihličnatých drevín, vyššie odolné sú z dreva listnatých stromov a tú najlepšiu odolnosť predstavujú podlahy vyrábané z exotických drevín, ktoré sa získavajú zo stromov z Afriky, či Južnej Ameriky. Jedna z najmäkších drevín je americký topoľ a naopak najtvrdšia drevina je guajakové drevo. Spomínané delenie nepodceňujte, nezabúdajte, že inak zaťažujete podlahu v kuchyni a inak zasa v spálni.

 

Možnosti drevených podláh

Podlahy, ktoré sú vyrobené z jedného druhu dreva, bez ohľadu na šírku a výšku podlahy, sú považované za masívne. Obvykle sa dodávajú bez povrchovej úpravy a ich nedostatkom je to, že sú náchylné k zväčšovaniu objemu a následnému zmršťovaniu v dôsledku zmien vlhkosti v domácnosti. Často vyrábané sú dvoj až trojvrstvové podlahy, ktoré sú stabilnejšie pre zmeny vlhkosti a teploty v byte oproti masívnej podlahe z jedného dreva. Trvanlivosť a tiež kvalitu podlahy ovplyvňuje aj spôsob kladenia podlahy. Drevená podlaha môžu byť celoplošne lepená k podkladu a pevne fixovaná k stene. Častejším a obľúbeným riešením je kúpa plávajúcej podlahy, pri ktorej je podlahová konštrukcia oddelená od nosného podkladu a to aj vtedy, ak máme podlahové kúrenie. Vrstvené lamely máme drevené,  ale aj laminátové, či korkové a sú v rôznych šírkach a kvalitách, líšia sa izolačnými schopnosťami, cenou a dĺžkou záruky. Plávajúca podlaha s drevenou nášľapnou vrstvou je lacnejšou alternatívou k podlahe z masívneho dreva.

 

Najlepšou zárukou je dobrá starostlivosť o podlahu.

Bez kvalitného podkladu sa pri dreve nemôžeme spoľahnúť na tvarovú stálosť podlahy. Ešte pred tým, ako podlahu spravíme, by sme mali dbať na to, aby bol podklad rovný, pevný, suchý a nezaprášený. Drevo je citlivé na vlhkosť a teplo a pri kladení podlahy by mala byť v miestnosti rovnaká teplota, ako pri bežnej teplote v domácnosti. To, ako bude podlaha chránená určuje aj povrchová úprava. Lakovaný povrch sa ľahko udržuje a odolá aj menej šetrnému čisteniu, lak navyše vytvára odolnú vrstvu, ktorá odpudzuje nečistoty, nevýhodou je však krátka životnosť. Údržba je však o niečo zložitejšia, podlahu musíme ošetrovať špeciálnymi prípravkami, ktoré povrch nevysušujú a navyše chránia olejový filter. Voľbou vhodnej povrchovej úpravy môžeme zmeniť aj farbu podlahy. Pre každodenné riadenie  sa odporúčajú suché metódy, akou je vysávanie, či zametanie podlahy. Pri utieraní mokrou handrou, či mopom dbajte na to, aby podlaha vyschla do jednej minúty, pretože voda sa môže dostať do spár, alebo praskliniek v laku a vytvorí tak v dreve tmavé fľaky. Škrabancov sa zbavíme pomocou obrúsenia, ktoré je ideálne vykonávať raz za osem rokov, po tomto úkone je podlaha ako nová. Starostlivosť o podlahu by nám mal vždy povedať predajca samotnej podlahy.

 

Výhody masívnej drevenej podlahy

  • Výborná zvuková izolácia
  • Ak si ju dáme nalakovať získame tým ľahkú údržbu
  • Poškodený kus môžeme vymeniť
  • Vydrží nám mnohé roky
  • Možnosť  dokonalej renovácii práve vďaka obrúseniu a nalakovaniu
  • Je mäkšia a teplejšia, ako klasický laminát

Nevýhody drevených podláh

  • Vyššia cena
  • Prie niektorých druhoch dreva je vysoká možnosť mechanického poškodenia

Drevenú podlahu si môžeme dať aj do kúpeľne. Pre kúpeľňu je vhodné teakové drevo, ktoré je pôvodne používané na výrobu lodí – obsahuje totiž éterické oleje, ktoré ho chránia pred vlhkosťou, plesňami, hnilobou.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.