Už žiadne starosti s oknami a záclonami!

Savo vhodne aj na záclony

Už žiadne starosti s oknami a záclonami!

Umývanie okien či pranie záclon určite nepatrí k obľúbeným činnostiam žien. Niet však nad dobrý pocit z krásne čistého domova, nad slnkom zaliate miestnosti a vôňu čerstvo vypraných záclon. Poradíme vám, ako na to. Stačí zopár užitočných trikov a túto neobľúbenú aktivitu máte raz dva za sebou.

Ako na okná?

Umývajte okná tak často, ako si to vyžadujú. Nevytaste handričky len počas predsviatočného obdobia, a to dva alebo trikrát do roka. Nájdite si čas a umývajte okná pravidelne. Prejdete tak ich zbytočnému znečisteniu, ktoré sa za dlhšie obdobie na okná nanesie. Častejšie umývanie bude aj pre vás menšou námahou. Keďže okná dostávajú zabrať nielen zvonka, ale aj zvnútra, a to najmä tie kuchynské (prach, mastnota z výparov), zamerajte sa rovnako na vnútorné aj vonkajšie sklá.

Pekne po poriadku

Ak sú okná veľmi znečistené, pretrite ich najprv čistou vodou. Niektoré z vás možno ešte stále používajú prostriedky určené na umývanie riadu, na to však zabudnite! Každý prostriedok je prispôsobený nejakému účelu a povrchu a nedokáže si poradiť so všetkými nečistotami, ktoré sa na oknách usádzajú. Prostriedky určené na okná sú špeciálne vyvinuté na to, aby vytvárali ochranný film, ktorý chráni sklo pred ďalším znečistením a zmierňuje pôsobenie vonkajších vplyvov. Vhodný deň na umývanie okien je, keď je pod mrakom. Priame slnečné lúče by totiž skracujú pôsobenie prípravku, ktorý používate. Na utieranie používajte mäkkú tkaninu najlepšie z mikrovlákna, bavlny alebo jelenicu. Napriek radám babičiek, používanie novín na leštenie nie je vhodné. Noviny sa rýchlo rozdrobia a zanechajú tlačiarenskú farbu nielen na skle, ale aj na vašich rukách.

Nezabúdajte na záclony

Keď už ste sa odhodlali poumývať okná, treba sa ešte postarať o veľké malé detaily ako sú zažltnuté záclony či špinavé závesy, ktoré by vám celkový dojem z čistého domova určite pokazili. Veľké plochy látok totiž zachytávajú prach ako magnet. Nepomáha im ani prašné prostredie či fajčiarsky dym. Napriek tomu, že nás reklamy zaplavujú rôznymi parnými čističmi a inými pomôckami na čistenie záclon, nefungujú až tak spoľahlivo. Najmä v prípade, že záclony visia na okne celý rok, nezostáva nič iné, len ich zvesiť a oprať.

Ak chcete mať záclony opäť krásne biele, používajte bieliace a pracie prípravky, ktoré sa dokážu dostať hlboko do vlákna a odstrániť špinu už v procese predpierania. Pre ešte väčšiu belosť môžete záclony pred praním namočiť do vody so sódou bikarbónou. Neprekonateľným špecialistom na bielenie záclon napríklad je Savo Perex. Jeho účinná zložka odstraňuje zažltnutosť a škvrny už vo fáze predpierania. Do bubna pračky vložte menej záclonoviny ako klasickej bielizne, aby mala priestor a zbytočne sa nepokrčila. Vyhnite sa odstreďovaniu na plné obrátky, prebytočnú vodu nechajte len jemne a krátko odstrediť a hneď záclonu zaveste na okno. Krásne sa vyrovná a vy si ušetríte čas, ktorý by ste inak strávili žehlením. Neostaňte však iba pri záclonách. Vyperte aj závesy, uteráky a plachty. Savo Perex je vhodné nielen na záclony, ale aj na bielenie bielej a stálofarebnej bielizne či už ručne alebo v automatickej práčke.

Ak toto všetko zvládnete, verte, že pocit po dobre vykonanej práci bude stáť za to. Zaslúžený oddych si potom môžete poriadne vychutnať vo sviežej, upratanej domácnosti alebo čistých a voňavých perinách.

SAVO_PEREX_FRESH_2012.zmensene

Tipy a rady

• Nepoužívajte noviny na leštenie okien

• Používajte prípravky s alkoholom, dobre rozpúšťajú špinu a čistia a oknám dodávajú lesk

• Pre snehobiele záclony pridajte do bubna práčky škrupiny od vajec

• Pred praním vložte záclonu do špeciálneho vrecka, aby sa vám počas priania neroztrhla

 

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.