Drevo, sklo, kameň – perfektné materiály vo svete nábytku..

Drevený materiál hlavný 2

Naše domácnosti ovládli kadejaké kusy dizajnového nábytku a pokojne by sme ho mohli meniť každú sezónu, ako s obľubou meníme náš šatník. Tak ako aj vo svete módy, aj tu si môžeme vybrať z nadčasových kúskov, ktoré nám poslúžia dlhší čas.

Na hradoch a zámkoch nás privádzajú do údivu mozaikové okná a parketované podlahy, ktoré pretrvali dosť dlho.

Vlastné domovy vybavujeme módnymi doplnkami, ktoré nemusia byť príliš kvalitné a poslúžia nám iba istú dobu a potom ich vymeníme za iné kúsky. Rozumne sa občas nesprávame ani pri stavbe rodinného domu. Pritom ich chceme zariadiť a upraviť tak, aby v nej mohli neskôr bývať aj naše deti, vnúčatá.. Zamysleli sme sa niekedy na tom, ako to urobiť, aby sme im v budúcnosti spôsobili skôr radosť ako kopu problémov? Väčšinou stačí použiť rozum a roky overené materiály.

Kameň-materiálNajvhodnejšie sú prírodné materiály ako drevo, sklo a kameň, to sú materiály, ktoré nás nikdy nesklamú. Prírodné materiály, ktoré majú svoje špecifické vlastnosti a štruktúru, majú tú výhodu, že dokážu pekne starnúť. Ak sa poškodia moderné materiály sú v podstate na vyhodenie, ale ak sa poškrabe drevo, môžeme ho zbrúsiť, alebo ho môžeme brať ako peknú spomienku. Prírodné materiály sa však aj časom prirodzene menia. Chata obložená drevom a kameňmi bude o to viac zaujímavá tým, že sa na každej strane sfarbí inak podľa toho, kam častejšie prší a naopak kam častejšie svieti slnko. Lamináty a umelé kamene túto schopnosť nemajú. Prírodné materiály by mali mať teda v našich domácnostiach jednoznačne svoje miesto. Sú však často omnoho drahšie, ako moderné materiály. Laminátové podlahy sa však veľmi ľahko poškodia a ich životnosť je len od 8 do 10 rokov. Na druhej strane drevená podlaha, či už parketová, alebo masívna vydrží pri správnej starostlivosti naveky. Prírodné materiály navyše dokážu, samozrejme ak sa správne použijú vyzerať dobre v akomkoľvek štýle – moderné, či klasické interiéri.

kovový-materiálKameň môže v jednom interiéri pôsobiť luxusne v druhom môže zasa pridať na celkovej prirodzenosti. Najlepšou cestou, ako zapracovať prírodné materiály do interiéru je myslieť na vnútorné vybavenie domu už pri jeho samotnej stavbe, alebo rekonštrukcii bytu. Je veľmi jednoduché použiť ich ako základné vybavenie, môžeme z nich postaviť steny, podlahy, ale aj úložné priestory, či sedacie plochy. Je samozrejmosťou, že nárok na nadčasovosť a úctu potomkov dosiahnu jedine v prevedení v jednoduchom a zároveň modernom dizajne, ktoré sa dajú rozumne kombinovať a rozumejú si s každým módnym trendom. Treba prihliadať aj na konštrukčnú logiku jednotlivých materiálov. Štandardná kovová stena pokrytá sadrokartónovými doskami, môže na prvý pohľad vyzerať, ako rozumné riešenie, ale ak zvolíme ďalší vhodný materiál a dáme jej tým ďalšiu funkciu, stáva sa táto stena nábytkom a pôsobí v interiéri oveľa prirodzenejším dojmom. Môže sa teda zdať, že jediné kvalitné a správne materiály sú tie, ktoré preverila roky príroda, či naši predkovia. Opak je však niekedy pravdou. Moderné materiály síce nemajú zatiaľ takú tradíciu, ako spomínané prírodné, ale to neznamená, že by v správnom použití nemohli vytvoriť novú tradíciu pre ďalšiu generáciu. Medzi vynikajúce moderné materiály patria cementové a betónové stierky, ktoré môžeme použiť na podlahy, alebo na povrchovú úpravu stien. Smutné je to, že málokto to u nás dokáže urobiť kvalitne, časom sa to však zlepšuje. Z toho všetkého vyplýva, že či už ide o moderné, alebo staré materiály, vyplatí sa vybrať si to najlepšie.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.