Interiérové svietidlá

interior_0580

Pre spokojné bývanie je dôležitý nielen nábytok a doplnky, ale taktiež osvetlenie miestnosti. Svietidlá tvoria vlastne základ každého interiérového priestoru. Veď kto z nás si vie predstaviť život bez toho, že by nemal v byte lampu a nemohol si ňou kedykoľvek svietiť, asi nikto.

Správny výber interiérových svietidiel by mal brať do úvahy funkčné a osobné výhody v kombinácii s celkovým charakterom priestoru tak, aby všetko spolu tvorilo dokonalú atmosféru. Jednotlivé typy osvetlenia majú v každej miestnosti rôzne funkcie. Všetky interiérové svietidlá sa však rozdeľujú do dvoch kategórií a to podľa toho akú majú funkciu a kde sa umiestňujú.

Podľa funkcie, ktorú plnia sa svietidlá delia na tri druhy a to centrálne, funkčné a dekoratívne. Centrálne svietidlo, v izbe predstavuje dominantnú funkciu a jeho úlohou je zaistiť rovnomerné osvetlenie čo najväčšej plochy. Ďalej je to funkčné svietidlo, ktoré je situované tak, aby poskytovalo rovnomerné osvetlenie no nie je až také ostré ako centrálne svietidlo. Posledným druhom je dekoratívne svietidlo, ktoré slúži k dotvoreniu atmosféry a okrem poskytovania tlmeného osvetlenia má aj funkciu dekoratívnu. Vďaka tomuto druhu svietidla sa v interiéry zvýraznia zaujímavé prvky, môžu sa meniť farby podľa nálady a vytvára sa príjemná atmosféra.

Podľa toho, kde sa v interiéry svietidlá umiestňujú sa rozdeľujú na visiace, stropné, nástenné, bodové, stojace a LED svietidlá. Medzi visiace svietidlá patria aj lustre, ktoré sú jedným z najpoužívanejších druhov svietidiel a patria medzi centrálne osvetlenie. Lustre sú pripevnené na strope a visia do priestoru. Niektoré typy majú žiarovky umiestnené smerom nahor, tieto lustre sú vhodné na používanie do miestností s vysokým stropom, kde pôsobia elegantne a štýlovo. Pre izby z nižším stropom sú vhodnejšie ustricové lustre, ktoré sa vyznačujú dobrým osvetlením a moderným dizajnom. Ponúkané sú v rôznych tvaroch a veľkostiach a ich pripevnenie na strop je jednoduchšie ako u klasických lustrov. Existuje aj viacramenný luster, ktorý je zdobený rôznymi sklenenými alebo kovovými doplnkami. Visiace svietidlá, ktoré sú dekorované čírym sklom lepšie splynú s akýmkoľvek prostredím napriek tomu farebné sklo je schopné v miestnosti dobre vyniknúť ak je vhodne skombinované s ostatným vybavením miestnosti. Rustikálne lustre svojim vzhľadom pripomínajú starodávne časy. Nástenné svietidlá plnia dekoratívnu funkciu a v interiéroch majú rôzne využitie. Umiestnené bývajú na stenách alebo na samotnom nábytku. Tieto svietidlá napomáhajú celkovému osvetleniu miestnosti a svojim dizajnom prispievajú k celkovému dotvoreniu atmosféry.

 Väčšia časť nástenných svietidiel patrí k často využívanému doplnkovému osvetleniu v kúpeľniach, obývačkách alebo v menších častiach priestoru. Taktiež sa môžu kombinovať so stropnými svietidlami, ktoré majú podobný vzhľad hlavne čo sa týka farebnosti. Farebné nástenné svietidlá sú vhodné na umiestnenie do detských izieb, kde je pestré prostredie pre deti veľmi dôležitý faktor.

Bodové svietidlá sú charakteristické svojim moderným dizajnom a výberom z množstva atypických tvarov takže sa hodia do akéhokoľvek typu interiéru. Delia sa na lokálna a centrálne a už z ich názvu vyplýva, že slúžia na osvetlenie nejakého bodu. Najčastejšie sa bodové svietidlá využívajú v podobe lokálneho osvetlenia a tím sa stávajú módnou odmenou stojacich a stolných lampičiek. Tento typ svietidla skvele osvieti tmavý kút, vnútorné priestory skríň, zaujímavé predmety či umelecké diela. Vďaka svojej rozmanitosti sú bodové svietidlá vhodné do každej miestnosti v byte či rodinnom dome. V kuchyni sa môžu využiť na priame osvetlenie jednotlivých pracovných častí a taktiež v priestore kuchynskej linky. Bodové svietidlá zabudované v strope alebo umiestnené na stene dodajú obývačke eleganciu a moderný dizajn. Farebné žiarovky svietidiel vytvoria v spálni relaxačnú alebo intímnu atmosféru. Využitie majú bodové svietidlá aj v kúpeľni, kde sa môžu umiestniť napríklad nad zrkadlo.

bambusova stojata lampa

zdroj: http://new.uniquejapan.com/nippon-bamboo-funnel-standing-lamp/

Stojace svietidlá patria medzi veľmi vyhľadávané typy vďaka svojej multifunkčnosti a variabilite čiže podľa potreby osvetlia priestor alebo ponúknu vhodné svetlo pri čítaní. Stojace lampy sú vlastne kovové stĺpiky umiestnené na podstavcoch. Tieto stĺpiky môžu mať rôzne pokrivenie a na ich konci sa nachádza samotné svietidlo zložené z objímky a žiarovky, ktoré sú obalené krytom z mliečneho skla. Stojace svietidlo môže plniť aj dekoratívnu funkciu a to prostredníctvom farebného krytu. Posledným typom sú LED svietidlá, ktoré sú hitom poslednej doby. Sú vhodné na osvetlenie väčšej časti miestnosti, ale slúžia aj na doplnkové osvetlenie interiéru. LED svietidlá dodajú priestoru zaujímavý moderný dizajn a príjemnú atmosféru. Medzi ich najlepšie vlastnosti patria spoľahlivosť, odolnosť proti nárazom a otrasom a okamžité rozsvietenie. LED zdroje sú predstavujú vlastne alternatívne riešenie klasických svetelných zdrojov, vďaka ich nízkej spotrebe elektrickej energie. Taktiež sú šetrné k životnému prostrediu, nevyžarujú UV žiarenie, neobsahujú ortuť a majú dlhú životnosť. LED zdroje sú zároveň schopné okrem základnej bielej farby kombinovať spektrum až niekoľko miliónov farieb.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.