Izolačné materiály pre zatepľovanie domov

izolácie domov

Ak si vyberáme tepelno-izolačné materiály, pretože sa chystáme zatepľovať, mali by sme si vyberať veľmi dôsledne. Nie každý z nás si dokáže vybrať z množstva materiálov ten správny, ktorý mu bude vyhovovať a nič s ním nepokazí. Ak sa napriek tomu rozhodneme vybrať si materiál samy, nie je správne ak sledujeme iba tepelno-izolačné vlastnosti. Podstatný je aj materiál, z ktorého je daná izolácia vyrobená. Výber materiálu by sme mali vyberať v závislosti od toho, akú časť domu zatepľujeme.

Medzi základné vlastnosti tepelno-izolačných materiálov patrí difúzny odpor a tiež to, že majú veľmi malú schopnosť vodiť teplo. Túto schopnosť vyjadrujeme pomocou súčiniteľu tepelnej vodivosti. Čím je súčiniteľ tepelnej vodivosti menší, tým lepšie má materiál tepelno-izolačné vlastnosti. Je to teda parameter, ktorý nejeden kupujúci ocení v tabuľke prehľadu o danom materiálu.

Penové izolačné materiály

Penové izolačné materiály sa vyznačujú zvláštnou štruktúrou, vzduch je v nich zatvorený v malých komorách, v ktorých takmer nedochádza k prenosu tepla prostredníctvom prúdenia vzduchu. Súčiniteľ tepelnej vodivosti je preto veľmi nízky, má okolo 0,03 – 0,04 W/(m.K) a práve vďaka tomu patri penové izolačné materiály, ktoré sú veľmi obľúbené u kupujúcich. Penový polystyrén je veľmi pevná a zároveň ľahká látka, ktorá sa vyrába polymeráciou styrénu. Styrén sa pre priemyselné potreby získava z ropy, ide teda o nie príliš ekologický materiál, čo predstavuje isté  negatívum pre zákazníkov. Okrem toho je to materiál, ktorý je difúzne uzavretý, nedá sa použiť vo všetkých konštrukciách – nie je vhodný, ani pri starších domoch, ktoré majú väčšiu vlhkosť. K nevýhode penového polystyrénu patrí aj to, že neznáša príliš dobre vysokú teplotu, čo nám spôsobí problém vtedy, ak pri zateplení fasády použijeme tmavšiu farbu. Penový polystyrén si však môžeme kúpiť za celkom dobrú cenu, preto sa stáva veľmi používaným materiálom u kupujúcich. Jeho ďalšou výhodou je ľahká opracovateľnosť a nízka hmotnosť, práve to nám umožňuje ľahkú manipuláciu. Penový polystyrén poukazuje veľkú tuhosť v tangenciálnom smere – napríklad oprosti minerálnej vlne. Určitým rizikom je však nižšia odolnosť voči vlhkosti a tlaku.

K dispozícii máme niekoľko druhov polystyrénu -  šedý polystyrén, extrudovaný polystyrén, penový polyuretán PUR, penové sklo.

Minerálne izolačné materiály

Skalná vlna

Skalná vlna patrí medzi jeden z minerálnych izolačných materiálov. Tie sa vyrábajú tavením z hornín, v tomto prípade z kremeňa, kde sa k nemu pridávajú ďalšie prímesi. Výhodou skalnej vlny je nízky difúzny odpor, čo znamená, že izolácia je vysoko paropriepustná. Vďaka tomu môže stavba dýchať a vlhkosť na murive má možnosť odparovania. Súčiniteľ tepelnej vodivosti skalnej vlny je približne 0,032 až 0,05 W/(m.K). Skalná vlna sa hodí k izolácií fasád, okien, alebo striech.

Minerálna vlna

Minerálna a skalná vlna sú produkty, ktoré majú podobné vlastnosti, líšia sa iba prvotnou surovinou pri výrobe. V prípade minerálnej vlny je to čadič. Rovnako ako skalná vlna, ani minerálna vlna nie je vhodná do miestností, ktoré majú vysokú vlhkosť, pretože sa vyznačuje vysokou nasiakavosťou. Svoje využitie nachádza pri

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.