Prostredie pre pokojný spánok

Prostredie pre spánok - hlavný

Usporiadanie v spálni by sme si mali dobre premyslieť a dať si na tom mimoriadne záležať. Je potrebné, aby sme sa v nej obklopovali vecami, ktoré v nás vyvolávajú pozitívne myšlienky a aby sme tak mohli zaspať s príjemným pocitom. Partnera by sme v nej mali uprednostniť pred obľúbeným seriálom, či PC hrou. K tomu nám určite dopomôže aj pár bodov, ktoré sú dosť podstatné pre túto miestnosť.

Dospelý jedinec potrebuje priestor na spanie zhruba okolo 8 metrov štvorcových, dvaja by už mali mať 12 a za štandardnú výšku sa považuje rozmer 2,60 metrov. Spálňa by mala tvoriť najtichšie prostredie v byte, samozrejme nesmieme zabudnúť na okno, ktoré je nevyhnutné k tomu, aby sme mali v miestnosti dostatok vzduchu. Bez dostatočnej vetrateľnosti totiž môžeme počítať s tým, že sa nám bude zle zaspávať a navyše aj ťažko dýchať. Ideálne umiestnenie postele by malo byť smerom na východnú stranu, aby nás príliš nerušili ranné lúče slnka.

Prostredie-pre-spánok-1

Opatrní by sme mali byť najmä pri rodinných domoch, kedy sa vôbec neodporúča umiestnenie postele na západnú stranu, pretože na túto stranu v lete až do neskorých večerných hodín páli slnko. Pri posteliach nesmieme zabudnúť ani na voľný priestor na chodenie, ktorý by mal byť v šírke 80 cm. Ideálna šírka postele pre jedného je 90 cm, dvaja ľudia by mali mať nedelenú posteľ širokú zhruba 140 cm. K maximálneho pohodliu by sme si však mali zadovážiť posteľ v rozmere od 160 do 180 cm. Dĺžka postele je ideálna od 190 do 200 cm, dnes je však najčastejší dopyt po dĺžke 220 cm. Každa posteľ by však mala byť zo zdravotného hľadiska a zo zabezpečenia maximálneho pohodlia aspoň o 25 cm vyššia, ako je človek sám. Posteľ by mala byť vzdialená 45 cm od podlahy, starší a chorí ľudia uvítajú výšku okolo 60 cm. Ideálna šírka pre jednolôžkovú posteľ je od 85 do 90 cm.

Prostredie-pre-spánok-2

Pri posteliach by sme nemali zabudnúť na zakúpenie nočných stolíkov, lampičiek a pekného budíka s príjemnou melódiou na prebúdzanie. Hodiny by sme mali voliť tiché, ktoré nie sú také nepríjemné, ako tie elektronické. V spálni by nemalo chýbať veľké zrkadlo a ak máme dostatok priestoru je tam vhodný aj dámsky toaletný stolík. Centrálne osvetlenie je v spálni zbytočné, pretože nás môže rušiť. Naopak svietidlo, ktoré rozptyľuje svetlo, alebo mení jeho farbu je pre spálňu ideálnym riešením. Malé lampičky, alebo bodové svetlo nám umožní osvetlenie pre čítanie knihy, bez toho, aby sme druhého partnera príliš vyrušovali. Úložný priestor môžeme vyriešiť tak, že do spálne umiestnime šatník. Ideálne je, ak skombinujeme materiály, ako je mliečne sklo a hliník. Mali by sme im dať prednosť pred klasickým sklom, pretože ten sa neodporúča podľa učenia feng – šuej a to preto, lebo vraj kradne ľuďom ich pravdivú osobnosť. Ideálne je, ak spíme v pokojnej, ničím nerušenej izbe, aby sme to docielili je dôležité, najmä vtedy, ak sme obyvateľmi väčších miest, aby sme si zaobstarali žalúzie a závesy.

Prostredie-pre-spánok-3

Ak netrpíme alergiou, môžeme si do izby umiestniť aj kvetinu. Rastliny, ktoré kvitnú sú však do izieb nevhodné a to preto, lebo môžu spôsobiť bolesť hlavy. Zabudnúť netreba ani na to, že v spálni by malo všetko dokonale ladiť. Či už je to materiál v miestnosti, alebo farba. Nábytok, koberec, stena, doplnky, záves a posteľ musia byť jednotné. Ak máme problém s výberom správneho matracu je tu jeden trik, ktorý je dobre vyskúšať. Ľahneme si na matrac na chrbát a ruky si umiestnime pod bedrá. Ruka by mala skĺznuť na miesto bez veľkej námahy. Ak si uchránime matrac pred roztočmi, či potom pomocou špeciálnej podložky budeme mať matrac, ktorá vyhovuje aj po zdravotnej stránke.

Počas spánku sa máme cítiť príjemne a preto posteľ by mala tvoriť akési ochranné miesto, nemala by teda byť medzi dverami a oknom, alebo oproti dverám. Ten, ktorý leží, by mal vidieť vchádzajúcu osobu skôr, ako ona jeho. Posteľ by mala byť prístupná z obidvoch strán a hlavy spiacich by mali byť pri plnej stene. Pod a nad posteľou by sme nemali mať žiadne veci, či nepotrebné haraburdy, aby sa v miestnosti šírila pozitívna energia. Posteľ by nemala byť veľmi mäkká, ale ani veľmi tvrdá.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.