Správna kombinácia farieb si vyžaduje určitý cit pre estetiku.

five stars 2

Farby dokážu s našou domácnosťou rôzne divy. Okrem toho, zohrávajú dôležitú úlohu aj v tom, či sa cítime v byte dobre, alebo zle. Výber farieb a ich vzájomných kombinácii ovplyvňujú každého z nás, či už si to uvedomujeme, alebo nie.

Niektoré farby nás upokojujú, iné na nás naopak pôsobia povzbudzujúcim dojmom. Nájdeme aj také, ktoré nám pomôžu k zvýšenej koncentrácii. V kuchyni sa zasa používajú farby, ktoré podporujú chuť do jedla. Skôr, ako si zaobstaráme maliara, prípadne sa pustíme do maľovania bytu samy, mali by sme si uvážiť, či daná farba prislúcha k danej miestnosti a bude správne dotvárať jej celkovú atmosféru a štýl.

Pri výbere farby musíme prihliadať na tri dôležité veci, a to sú charakter miestnosti – teda či sa jedná o miestnosť, ktorá slúži na odpočinok, alebo naopak slúži k zvýšenej aktivite. Druhým dôležitým bodom je svetlosť, čo znamená, či danú miestnosť osvetľuje aj denné svetlo, alebo naopak je orientovaná na takú stranu, kde sotva, alebo len málokedy  dopadnú slnečné lúče. Moderné svietidlá môžu pomôcť. Tretím dôležitým kritériom pri výbere farby je to, akou veľkosťou miestnosti disponujeme a aká je tam výška. Všeobecným pravidlom je, že v malých bytoch by sme sa mali vyhýbať príliš tmavým a sýtym farbám, ktorými docielime optické zmenšenie miestnosti. Dôležitú rolu zohráva aj pomer plochy a výšky miestnosti. Nesprávne rozloženie a nevhodná voľba farieb môže totiž priniesť negatívne výsledky.

Určite vieme, že farby sa delia na studené a teplé odtiene. Teplé farby, ako je žltá či červená vedú k aktivite, sú to priaznivé odtiene a prispievajú k pohodovej nálade, vytvárajú pokojnú a priaznivú atmosféru v domácnosti. Izbám, ktoré sú orientovanú na sever poskytnú želanú útulnosť. Pre svoj povzbudzujúci účinok sa tieto farby hodia do miestnosti, kde sa v priebehu dňa zdržujeme najčastejšie. Na druhej strane studené farby, ako je zelená a modrá slúžia skôr k celkovej relaxácii a upokojeniu po namáhavom dni. Taktiež sú to farby redukujúce, čo znamená, že vyzdvihujú účel miestnosti. Sú vhodné do miestnosti, kde dopadá dostatok slnečných lúčov a všade tam, kde odpočívame a relaxujeme. Studené farby sú predovšetkým pre tých, ktorí neustále pracujú a pre tých, ktorí trpia poruchami sústredenia. Svetlé farby pôsobia ľahko a priateľsky. Miestnosti, na ktoré zvolíme svetlé farby budú pôsobiť opticky väčšie a preto sú prínosom najmä pre menšie domácnosti. Naopak tmavé odtiene priestor opticky zmenšujú a môžu vytvárať ohraničený a uzavretý dojem. Preto by sme ich mali používať do väčších miestností, kde nimi zvýšime útulnosť priestoru.

cervena stena

zdroj: http://www.blossomstudios.com

Samotné farby vyniknú až svojimi kombináciami. Pri teplých odtieňoch farieb volíme predovšetkým farbu, ktorá je nanajvýš decentná, ako sú nenápadné odtiene hnedej, smotanovej, či béžovej. Ak sme odvážnejší a nebojíme sa výraznejších odtieňov môžeme sa rozhodnúť aj pre oranžový odtieň. Táto farba vyjadruje optimizmus a chuť do života. Studeným a tmavým priestorom dodá objem a pocit tepla. Oranžová stena pôsobí teplo, povzbudivo, vyvoláva optimistické a radostné pocity. Treba však dať pozor na to, že ak to náhodou s oranžovou farbou preženieme, docielime tým to, že sa nám môže nadmerne zvýšiť chuť do jedla. Oranžová farba je ideálna pre priestory, ktoré sú orientované na sever, práve vďaka tomu docielime to, že ich bude prehrievať a zútulňovať. Opatrnejší by sme mali byť pri oknách, ktoré sú orientované na juh, pretože môžeme docieliť optické prehriatie interiéru.

Obytné priestory taktiež rozžiari priateľská žltá farba, ktorá podporuje kreativitu a napomáha k zlepšeniu koncentrácie. Je ideálna do pracovní, pretože povzbudzuje mozgovú činnosť a napomáha tak k lepším pracovným výkonom a ku koncentrácii. Silná a dráždivá červená farba odjakživa symbolizovala vášeň a lásku, veselý život a nekonečný temperament. Môže však pôsobiť aj nepokojne a miestami môže aj zvyšovať agresivitu a nervozitu. Nie je vhodná do spálne a detskej izbičky. Sýte a tmavé červené farby sa zväčša používajú len ako doplnkové farby. Aj pri studených farbách musíme opatrne narábať so sýtymi odtieňmi, ktoré na rozdiel od svetlých odtieňov studených farieb, pôsobia nepokojným až rušivým dojmom. Jemný zelený odtieň, ktorý pripomína prírodu, pokoj a odpočinok sa nedá porovnať so sýtou zelenou farbou, ktorá pôsobí prehnane zeleno, studeno a môže nás rozrušiť. Ak však zvolíme vhodný odtieň zelenej farby môže na nás vplývať veľmi upokojujúco. Zaručí nám pocit bezpečia, nádeji, celkovej harmónii a sviežosti. Ak trávime čas v takejto miestnosti, môže nám dopomôcť nájsť stratenú rovnováhu. Je vhodná tam, kde relaxujeme a odpočívame. Tyrkysová je zasa vhodná pre miestnosti s vodou, ako je napríklad kúpeľňa, bazén, poprípade ak zvolíme jej jemnejší tón, môžeme ju umiestniť do obývacej izby, či spálni, ktorá je umiestnená na južnej strane.  Vzduch, more a diaľku nám môže pripomínať modrá farba, ktorá vynikajúco vynikne v kúpeľni, spálni, pri detských izbách, ale môžeme ju umiestniť aj do miestností, ktoré sú umiestnené smerom na juh.

farebna izba_1

zdroj: http://www.art-and-home.net/servlet/the-template/paintcolors/Page

Extravagantným povahám možno zalahodí fialový či čierny odtieň farby. Vhodné sú , ako doplnkové farby. Kuchyňa je obvykle akýmsi srdcom domácnosti. Je miestom, kde sa stretávajú každý členovia rodiny, miestom dobrého jedla. Naše telo tu pracuje na plné sily a tie musia farby dokonale podporiť. Najlepšie teda bude, ak si vyberieme z odtieňov teplých farieb, ako sú tehlová, oranžová, či žltá. Ak máme kuchyňu, ktorá je malá, či tmavá, potom by sme mali byť opatrnejší so sýtymi farbami, ktoré nám môžu miestnosť ešte viac zmenšiť. Skôr by sme sa mali zamerať na odtiene broskyňovej, či smotanovej farby. Pri veľkých kuchyniach môžeme siahnuť po odtieňoch vínovej, tehlovej, či sýto oranžovej farby. Pekné je, ak skombinujeme sýte farby s odtieňmi krémovej, alebo jemnej žltej farby. Tým docielime, že kuchyňa vynikne a rozžiari sa naplno. Ak chceme skúsiť niečo neobvyklé, môžeme využiť  zelenú farbu prírody v kombinácii so žltou, či oranžovou. Tieto farebné kombinácie vyniknú najmä v tom prípade, ak je kuchyňa umiestnená na juhu, prípadne juhozápade, alebo ak do nej neustále prenikajú slnečné lúče. Ak máme dostatok svetla v miestnosti, môžeme tak do nej umiestniť aj chladnejšie odtiene modrej, či zelenej farby. Tieto farby by však mali byť v menšine, vyvážené na ostatných stenách smotanovom, či svetlo žltom odtieni farby.

Ak chceme konkrétny typ na farby, ktorými v kuchyni nič nepokazíme, mali by sme sa zamerať na odtieň tmavého šafranu, ktorý doplníme  svetlou olivovou farbou. Je to decentná a zároveň elegantná farba, ktorou nič nepokazíme a navyše našu domácnosť osvieži a zvýrazní teplý odtieň tmavého šafranu. Ak máme menšiu kuchyňu, prípadne je nedostatočne osvetlená, je dobré, ak túto kombináciu farieb doplníme odtieňom šampanského, ktorý dodá interiéru a nábytku viac svetla a opticky ho zväčší.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.