Vláknocement – všestranný materiál pre moderné fasády

Vlaknocement_ fasady (2)

Moderné  a inovatívne materiály pre úpravu fasád si nachádzajú cestu aj k menším staviteľom rodinných domov. Prinášajú so sebou nie len skvelé úžitkové vlastnosti, ale aj osviežujúcu zmenu pokiaľ ide o architektonické stvárnenie budov.

 

Fasádne obklady sú vďaka svojím skvelým vlastnostiam už roky považované za bežnú súčasť modernej architektúry. Sú trvanlivé, odolné, ideálne súčinné pri dosahovaní požadovaným stavebno-fyzikálnych parametrov obvodového plášťa a navyše je ich montáž čistá, rýchla a odbremenená od mokrého procesu akým je omietanie. Uplatnenie nachádzajú najmä pri riešení odvetraných fasád, či už ide o nové stavby alebo dodatočne zateplené budovy.  Ako nový trend prichádzajúci zo zahraničia možno pozorovať, že sa fasády s obkladmi začali vo väčšej miere objavovať aj na obytných budovách a rodinných domoch.

 

Unikátne vlastnosti vláknocementových dosiek

Pre svoje všestranné využitie a moderný vzhľad si čoraz väčšiu popularitu získavajú veľkoformátové vláknocementové fasádne dosky.  Vyznačujú celým radom skvelých charakteristík, ktoré z nich robia stavebný materiál 21. storočia. Renomovaný írsky architekt  Shane O´Toole prirovnal ich vlastnosti k hre – kameň, papier nožnice. Napriek tomu, že ich hrúbka dosahuje aj pri formátoch veľkých rozmerov len 8mm, vyznačujú sa pevnosťou a tvarovou stálosťou kameňa, ktorú im prepožičiava cement a pružnosťou papiera, ktoré im dáva vláknitá štruktúra porovnateľná s ručne vyrábaným papierom.  Navyše, dosky je možne veľmi jednoducho rezať a perforovať , takže sa dajú prispôsobiť najrôznejším tvarom a predstavám architektov. Vďaka nízkej plošnej hmotnosti  je možné tento materiál  kvalitne a spoľahlivo ukotviť aj na rôznych zošikmeniach a previsoch, kde by použitie iného obkladu s väčšou hmotnosťou (keramika, kameň a pod.) prakticky nebolo možné.  Spomedzi veľkoformátových vláknocementových dosiek stoja za zmenku napríklad fasádne dosky Equitone Natura Pro, ktoré sú jedinečné tým, že si zachovávajú svoju prirodzenú, esteticky hodnotnú štruktúru vláknocementu. K jej prednostiam patrí aj možnosť povrchovej úpravy „antigrafity“.  Obdobnou fasádnou doskou je Tectiva, ktorá je prefarbená v celom priereze. Technológiou brúsenia povrchu sa štruktúra vláknocementu ešte zvýrazňuje, čím fasádna doska Tectiva dokáže reflektovať na jednotlivé fázy dňa a tým vytvára jedinečný efekt takzvanej „živej“ fasády.Vlaknocement_ fasady (3)

Veľkoformátové vláknocementové dosky umožňujú pracovať so širokou škálou rozmerov pravouhlých formátov, farieb a textúr, ktoré ponúkajú bohaté možnosti architektonického stvárnenia. Skladanie rôznych formátov umožňuje vytvárať na fasáde rôzne vzory a  štruktúry, ktoré ovplyvňujú výsledný dizajn, proporcionalitu a vnímanie mierky stavby. Vlákno cementové fasádne dosky je možné požiť na všetky časti fasády, ale i na pokrytie strešnej konštrukcie, čím je možné dosiahnuť monolitický vzhľad budovy. Na druhej strane, dajú sa veľmi dobre kombinovať s inými materiálmi, napríklad s omietkou, takže rovnako dobre poslúžia na úpravu iba vybraných častí fasády.

 

Eternitové krytiny a obklady

Do kategórie materiálov na báze vláknocementu patrí aj  krytina známa z minulosti pod názvom Eternit. Dnes so svojím vylepšeným a zdravotne nezávadným zložením, predstavuje modernú, ekonomickú a zároveň ekologickú voľbu riešenia strechy. Eternit je pevný a zároveň pružný, odoláva  kyslým dažďom, UV žiareniu a dobre tlmí zvuk. Nezanedbateľná je jeho vysoká estetická úroveň, porovnateľná s prírodnou bridlicou. Nízka hmotnosť tohto materiálu je výhodou najmä z hľadiska nižšieho zaťaženia strešnej konštrukcie. Je preto vhodnou voľbou napr. pri rekonštrukciách starších striech, kde pri ich použití nie je nutné posilňovať krov.  Maloformátové šablóny sú primárne určené pre pokrývanie striech , je ich však možné použiť aj na obloženie zvislých plôch pre obklady fasád, čím sa dosiahne moderný monolitický vzhľad budovy. Zaujímavo a osviežujúco pôsobia tieto obklady na častiach fasád v kombinácii s omietnutými stenami. Z eternitu sa vyrábajú aj veľkoplošné vlnité krytiny, ktoré predstavujú kvalitnejšiu, trvanlivejšiu a zároveň cenovo výhodnú alternatívu k vlnitému plechu.  Rovnako sa dajú použiť na fasády aj na strechy, čím je možné dosiahnuť veľmi  originálny vzhľad budovy.

 

Popisky k obrázkom

1/ Veľkoplošné vláknocemntové obkladové dosky Equitone ľahké, tenké a pritom pevné.

2/ Fasádu z vláknocementu dizajnovo dopĺňa strecha z vlnitého Eternitu.

3/ Úzke vlákno cementové lišty Cedral imitujú štruktúru typickú pre fasády z dreva.

4/ Maloplošné Eternitové šablóny sú vhodné na pokrytie šikmých striech i fasád.

5/ Vlnité  Eternitové dosky sú  pomerne lacným riešením, ktoré však skrýva veľký potenciál.

Foto: Equitone, Eternit

Vlaknocement_ fasady (1)

 

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.