Ako sa starať o starožitný nábytok?

Starožitná lavička z kovového materiálu

Je zrejmé, že ak vlastníte nejaký pekný kus starožitného nábytku, budete robiť všetko pre to,  aby ste ho zachovali vo výbornom stave. Ak sa oň budete naozaj starať,  peniaze ktoré ste obetovali na jeho kúpu, nebudú zlou investíciou. Starať sa o starožitný nábytok znamená čistenie vhodnými čistiacimi prostriedkami, vhodným spôsobom a vo vhodných intervaloch. Ponúkneme Vám stručný návod, na to aby ste sa Vašou knižnicou či stolom mohli pýšiť čo najdlhšie.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zabrániť usadaniu prachu. Utieranie starožitného nábytku by sa malo zakoreniť do Vášho denného režimu. Utierať nábytok od prachu by ste mali minimálne raz týždenne. Najvhodnejšou voľbou je použitie mäkkej handričky. Vyhnite sa používaniu moderných rozprašovacích sprejov, pretože chemické látky, ktoré obsahujú by mohli starožitný nábytok poškodiť tým, že vytvoria miesta s iným farebným odtieňom – najčastejšie sa jedná o vyblednutie. Existujú určité typy leštidiel, ktoré obsahujú pomarančový olej alebo nábytkový vosk, ktoré možno použiť na zachovanie lesku. Pomarančový olej, ktorý zabezpečí vyčistenie nábytku by ste mali na nábytok aplikovať raz mesačne. Aplikovať vosk stačí len raz za pár mesiacov.

Starožitný-nábytok-11

Ďalšia vec, ktorú by ste mali zabezpečiť, je ochrana dreva. Samozrejme, ak sa upratovanie nevykonáva správne, môže dôjsť k poškodeniu nábytku, preto musíte mať istotu, aby bol neustále chránený. Napríklad, ak na nábytok nechtiac vylejete vodu, ihneď ju zotrite, čím ochránite drevo.  Ak sa však na nábytok dostane tekutina založená na báze rozpúšťadiel, musíte zvoliť odlišný postup. Na škvrnu priložte suchú handru, čím sa všetka kvapalina do nej vpije. Ak by ste túto škvrnu roztreli, spôsobili by ste oveľa väčšie škody.

Ďalším preventívnym opatrením na zamedzenie poškodenia je neumiestnenie nábytku na  priame slnečné svetlo. Slnečné žiarenie môže nielen odfarbiť nábytok, ale môže tiež spôsobiť, že začne starnúť a ak sa to stane potom žiadne množstvo čistenia nenavráti starožitný nábytok späť do čias jeho bývalej slávy.

Starožitný-nábytok-3

Nakoniec, uistite sa, že nábytok má optimálne klimatické podmienky v miestnosti, kde je umiestnený. Pokúste sa zabezpečiť, aby bola okolitá teplota rovnaká po celý rok. Zabezpečte, aby miestnosť nebola príliš suchá alebo vlhká.

Ak dodržíte všetky rady a odporúčania, ktoré tu boli uvedené, môžete si byť istý, že všetky peniaze, ktoré ste do starožitného nábytku investovali neboli zbytočnou investíciou a že námaha, ktorú ste venovali staraniu sa oň, nebola zbytočná. Taktiež si môžete byť istý, tým, že Vám vydrží vo výbornej kondícii mnoho rokov.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.