BAROKOVÝ NÁBYTOK: PREPYCH V BYTE

Barok - hlavný

S barokovým nábytkom si dovolíme veľké gesto. Dokonca aj v kombinácii s jednoduchým moderným nábytkom budia pozornosť. S priemerom totiž tento nábytok nemá vôbec nič spoločné.

Barokový nábytok akoby rozprával o dobe, v ktorej dekadencia ešte nebola považovaná za niečo negatívne, ale dokonca za predpoklad k príjemnému životu. Pri bohato zdobenom, vlnitom barokovom nábytku automaticky pomyslíme na francúzskeho Kráľa Slnko Ľudovíta XIV., ktorý si žil v úplnom luxuse vo svojom zámku vo Versailles, zariadenom najušľachtilejším barokovým nábytkom.

Barok-1

Nápaditosť je povinnosťou
Epocha baroka zahŕňa približne obdobie od roku 1600 do 1770. Nábytok z tejto doby je nápaditý, extravagantný a ozdobný. Typické sú okrem toho špirálovité ozdobné nohy. Nábytok je často vyzdobený do toho najmenšieho detailu. Tak tu nájdeme rôzne intarzie a dyhovania, aplikácie alebo bronzové kovania. Intarzie boli najčastejšie vyrábané z drahých kovov ako je zlato, bronz, mramor či korytnačina. Všeobecne prevládajú vlnité tvary. Vzácne druhy dreva ako hruška, palisander, eben alebo višňa sú rovnako typické pre barokový nábytok. Často je vyrezávané do umeleckých tvarov. V období baroka sa tiež prvý krát objavuje čalúnený nábytok: pohovky a kanapy sú tak isto vynálezy baroka. Typickým barokovým osvetlením je luster – čím zdobenejší, tým lepší.

Barok-2

Kombinovanie barokového nábytku
Kto sa zaujíma o barokový nábytok, by ho mal využívať s mierou. Keďže je tak zdobený, môže najskôr pôsobiť v kombinácii s niečím prehnane. Ak spojíme vybraný nábytok z baroka s modernými kúskami, vznikne najčastejšie nezameniteľný extravagantný vzhľad. Zdobený, možno dokonca pozlátený luster oveľa viac vynikne nad jednoduchým jedálenským stolom ako nad ďalším barokovým nábytkom. Tak vytvoríme osobitý štýl. Aj malý odkladací stolík s nápaditým vzorom sa bude priam lesknúť v obyčajnej chodbe ako vedľa nápadito vypracovanej pohovky. Barokový nábytok je extravagantný a vyžaduje si veľa miesta aby mohol vyniknúť.

Barok-3

Originálny alebo štýlový nábytok?
Kto sa zaujíma o originály, mal by sa dobre informovať, aby nekúpil nejaké falzifikáty. Obzrite a popýtajte sa po serióznych predajcov starožitností. V prípade núdze môžete siahnuť po štýlovom nábytku. To je nábytok vyrobený podľa vzoru, ktorý vyzerá klamlivo pravo. Samozrejme ten nemá takú hodnotu ako starožitný nábytok. Avšak je o niečo lacnejší a pochopiteľne je pri štýlovom nábytku aj väčší výber.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.