Centrum spoločenského života v byte – obývačka

Obývacia izba - hlavný

Doby, keď mala väčšina obývačiek úložnú funkciu a bola preplnená nábytkom. Moderné trendy sú presne opačné, teda nemať takmer žiadny nábytok, okrem pár políc na doplnky či knihy.

Je však nutné si uvedomiť, že nie všetky byty takéto riešenie umožňujú. Úložný priestor je skrátka potrebné vždy, a je preto nutné pristúpiť k naozaj účinnému riešeniu.

Malá alebo veľká

Ak je obývacia izba jednou veľkou polyfunkčnou miestnosťou, môžeme si ju dovoliť upraviť. Rozdelením veľkej miestnosti na rôzne zóny za použitia posuvných deliacich priečok alebo paravánov vznikne zaujímavá kombinácia presne podľa Vášho želania. Vytvoríte malý detský kútik napríklad hneď vedľa pracovne a zostane aj miesto pre sedačku. Priečky navyše môžu slúžiť ako úložný priestor. U malých bytov, kde je problém presne opačný, je zase vhodné použiť optické triky. Biela farba alebo iné svetlé odtiene v kombinácii so sklom dodávajú miestnosti vzdušnosť a tiež ju opticky zväčšujú. Navyše môžete využiť multifunkčný nábytok, ako sú napríklad sedacie súpravy s integrovaným úložným priestorom, hniezdové stolíky alebo polohovateľné zostavy políc. To všetko vám umožní maximálnu efektivitu na minimálnej ploche.

Obývacia-izba-1Sedacia súprava

Dominantou každej obývacej izby je úplne jednoznačne sedacia súprava. Tá musí veľmi vkusne spájať svoje dva najdôležitejšie atribúty, ktorými sú komfort a dokonalý vzhľad. Ladiť musia nielen s farbou izby, ale zároveň aj s vybraným nábytkom, bytovými doplnkami a textíliami. U menších bytov zaujmú rozkladacie súpravy, ktoré možno na noc premeniť na lôžko. Väčšie obývacia izby zase dávajú priestor pre mohutnejšie kožené súpravy s výplňou z polyuretánovej peny, ktorá je ľahkým a pohodlným, pritom však dostatočne pevným materiálom. Používa sa často napríklad ako výplň obľúbených matracov, ktoré poskytujú zdravý a plnohodnotný spánok. Kúpiť môžete tiež luxusné celokožené sedačky vo viacfarebnom prevedení. V nadväznosti na vzhľad celej miestnosti je ale možné vybrať aj z radu iných materiálov. K dispozícii sú tak sedačky čalúnené, ratanové či moderné typy potiahnuté eko-kožou v kombinácii s chrómom. Tie sú často navrhnuté vo výrazných teplých farbách.

Posvietime si na to…

Moderná doba vyžaduje od obývacej izby príjemnú atmosféru a svetlo je jedným zo základných stavebných kameňov pri jej vytváraní. Dobrým výberom svietidiel môžeme vytvoriť pocit pokoja a uvoľnenia. Použitím vnútorného osvetlenia presklených obývacích stien môžeme zmeniť dojem celej miestnosti, rovnako ako vkusným upevnením bodových svetiel v priestoroch nad dekoratívnymi obrazy na stenách. Ďalším moderným prvkom potom môže byť zakúpenie luxusného TV elementu, ktorý už v sebe  obsahuje integrované osvetlenie. Klasikou je potom použitie stojanovej lampy s reguláciou intenzity svetla, ktorá je nutným doplnkom určeným na čítanie alebo príjemnému sledovanie televízie. Svietidiel môže byť v izbe hneď niekoľko, pričom ich vhodným rozmiestnením podčiarknete celý dojem z miestnosti.

Obývacia-izba-2Vtip a iskra

Celej obývacej izbe nemusí vládnuť len osvetlenie, obývacia stena alebo sedacia súprava. Charakter a dojem z miestnosti možno podčiarknuť radom bytových doplnkov, dizajnérskych prvkov alebo textilných dekorácií, ktoré dodajú celku určitú iskru a náboj. Televízory spoločne s ostatnou technikou možno ukryť do sofistikovanej steny s posuvnými dvierkami. CD alebo DVD nosiče zase uložíme do variabilných políc na stenách alebo vkusných nástenných držiakov a úložné boxy zo skla alebo plastu môžeme pre efekt opatriť integrovaným osvetlením. Na trhu je tiež rad multifunkčných dekoratívnych doplnkov, či už sa jedná o netradičný vzhľad nemého sluhu, stoličky v tvare ruky, alebo katanové vázy na suché kvety. Veľmi obľúbenými sa tiež stávajú dizajnérsky rôznorodé stojany alebo držiaky na víno. To všetko dodá miestnosti osobitý vzhľad a môže vyvolať požadovaný dojem. Záleží len na vašej fantázii a vkuse aké kombinácie a prvky použijete k tomu, aby ste sa v tejto dôležitej miestnosti cítili vždy uvoľnene a dobre.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.