Čo je treba vedieť pri kúpe matracu

matrac-Pretty_Super

Matrace, ako sa orientovať.

Naši starí rodičia svojou ťažkou manuálnou prácou a podstatne väčším pohybom počas dňa ľahšie zaspávali večer na matracoch vypchaných slamou, alebo podobným materiálom.

Naša generácia je iná. Menej  a ľahšie pracujeme manuálne. To je dôvod, že už nedokážeme spať na nekvalitných lôžkach.

Naše telá nie sú zvyknuté znášať ťažšie podmienky, čo sa týka postelí a spania. Nepodceňujme preto kvalitné matrace a investíciu do nich.  Bolesti chrbta, stuhnuté svaly často spôsobuje zlá posteľ a nekvalitný  matrac. Takmer jednu tretinu svojho života trávime spaním, takže by sme mali venovať náležitú pozornosť aj na čom spíme.

Zdravotný matrac, je naozaj zdravotný?
Na našom trhu, či už v kamenných obchodoch, alebo na internete, ak si zadáte zdravotný matrac, sa Vám objaví niekoľko desiatok odkazov a ponúk zdravotných matracov. Je dobre, ak sa budete vedieť v tomto množstve orientovať a vyberiete si naozaj zdravotný matrac, lebo v týchto ponukách sa nájdu aj také, ktoré si tento prívlastok nezaslúžia.

Aký si vybrať správny zdravotný matrac?
Matrace rozdeľujem do niekoľko kategórii a to: molitanové,  pružinové, sendvičové a latexové.
Cenovo najmenej náročné sú molitanové matrace. Tieto matrace sú vhodné napr. na chalupy, víkendové pobyty, kde nespávame pravidelne. Najkvalitnejšie sú latexové matrace, ktoré su vyrobené s prírodného latexu, často sú kombinované s vrstvou kokosového vlákna. skontrolujte si certifikát. Každý zdravotný matrac, prechádza rôznymi skúšobnými testami, takže vydaný certifikát je zárukou, že matrac je naozaj zdravotný. Na kvalitný matrac výrobcovia dávajú záruku 3-5 rokov a životnosť matraca je cca 10 rokov.

Zdravotný matrac vám nevylieči všetky bolesti.

Keď ste sa rozhodli pre kvalitný zdravotný matrac, ktorý vám vyhovuje aj svojou tvrdosťou, resp. mäkkosťou, je predpoklad, že váš spánok bude pokojný a vy počas neho načerpáte potrebnú silu. Matrac však nie je všeliek, toto označenie poukazuje na zmiernenie niektorých zdravotných problémov, ako je bolesť chrbtice a ramien, bolesti hlavy, celková ranná únava, pri problémoch  s alergiami. Špeciálne matrace sa používajú v zdravotníckych zariadeniach pre pacientov dlhodobo pripútaných na lôžko.

Pre zdravý spánok.
Okrem  matracu je dobré pre pokojný a zdravý spánok použiť aj ďalšie pomôcky. Vhodné sú a niektorým ľuďom prinášajú úľavu aj zdravotné anatomické vankúše. Ak je matrac  prospešný pre chrbtové stavce, anatomický vankúš prospieva krčnej chrbtici.

Tento článok je venovaný matracom, ale je dobré si okrem správneho matracu a vankúša vybrať aj vhodnú posteľ s kvalitným roštom.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.