Čo nám zaručí, že naša kúpeľňa bude in?

Bathroom_002

Vo svete kúpeľní ide do popredia wellness štýl, čo znamená, že kúpeľňa nám má slúžiť na starostlivosť o telo a dušu, ale zároveň má zabezpečiť celkovú harmóniu tela.

Dnes je v trende vyzerať dobre, ale taktiež sa takto aj cítiť. Dosiahnutie fyzickej a psychickej pohody a spomínanej harmónie je dnes príliš ťažké. K tomu si môžeme pomôcť nie len tým, že navštívime rôzne wellness centrá, ale aj tým, že máme správne zariadenú kúpeľňu vo svojom dome, či byte.

Dôraz v nej musíme klásť na relaxáciu, estetiku priestoru a vytvoriť si v nej vlastný jedinečný priestor, kde sa budeme cítiť čo najlepšie. K tomu nám dopomôže výber rôznych obkladačiek a dlažieb, ako aj celkové kúpeľňové zariadenie. Vybrať si môžeme z veľkého počtu hydromasážnych vaní a sprchovacích kútov, ktoré nám zabezpečia masáž celého tela. Obklady, dlažby a nábytok v kúpeľni sú neoddeliteľnou súčasťou celého interiéru v byte. Dnes ich význam omnoho viac stúpol, pretože čoraz viac sú obytné priestory prepojené a otvorené. Kuchyňu môžeme mať spojenú nielen s jedálňou, ale aj so spoločenským priestorom. Naopak kúpeľňa môže byť jednoducho prepojená so spálňou. Obklady a dlažby nám slúžia ako prepojovací a zjednocujúci prvok celého interiéru a preto nachádzajú svoje využitie v miestach, kde dosiaľ neboli dáko dôležité. Nájdeme ich v obývačke, spálni a dokonca aj v detských izbičkách. Je len na nás, kde si ich umiestnime.

massage-bathtub-615

zdroj: http://www.bath-supplier.com/massage-bathtub-1.html

V zásade platí, že správnou kombináciu farieb a štýlu nemôžeme nič pokaziť. Dizajnéri sa dnes snažia zdokonaľovať tvary a štýly minulých rokov. Nápaditosť a predstavivosť rôznych dizajnérov je však široká a rozmanitá. Veľkosť obkladačiek a dlažieb dosiahla maximum a to rozmer 120 x 120 cm. Ostatné rozmery sú taktiež pestré a sú v rozpätí od 120 x 60 cm, po 60 x 60 cm až do 20 x 50 cm. Obklady sú väčšinou obdĺžnikového tvaru a sú obkladané vodorovne s minimálnou medzerou medzi nimi. Najmodernejšie sú najmä najtenšie dlažby a obkladačky, ktoré majú hrúbku tri až päť milimetrov. Sú nanajvýš ľahké, ale zároveň dostatočne pevné, zaistia úsporu materiálu pri výrobe, jednoduchú dopravu aj skladovanie. Môžeme ich ľahko použiť pri rekonštrukciách bez toho, aby sme museli demontovať pôvodné obkladačky a dlažby. Jedinú nevýhodu, ktorou disponujú je ich vysoká cena.

kupelnove obkladacky

zdroj: http://www.ecvv.com/product/3777238.html

Ak rozmýšľame nad farbou jednotlivých obkladačiek, mali by sme mať na pamäti, že farebnosť výrazných pastelových farieb postupne ustupuje, sú tlmenejšie a jemnejšie. Viac nájdeme v kúpeľniach kombináciu bielej s čiernou, tiež nájdeme šedú či prírodný odtieň farieb. Zlaté farby sa postupne vytrácajú pri požiadavkách zákazníkov. Povrchy sú matné, či polo matné, lakované, kde je povrch z malej miery preleštený a dochádza k efektnému striedaniu matu s leskom, ale najobvyklejší je vysoký lesk. Vo farebnosti, povrchu i tvarovaniu je možné vidieť prepojenie a inšpiráciu s nábytkovou tvorbou. V kúpeľniach dominujú najmä nové technológie, ekologický vplyv a kvalita kúpeľňového nábytku. Obľúbený je povrch, ktorý sa vysoko leskne a je kombinovaný najmä kombináciou čiernej a bielej farby, ktorá tento rok víťazí. Vo farbách je in modrá, tmavo červená, oranžová, fialová a farba pistácie v kombinácii s hnedým odtieňom. Vysoký lesk tvorí aj povrch dreveného nábytku, ktorý sa vyrába z bambusového dreva a medzi kupujúcimi sa teší veľkej obľube.

Dlažby máme v nerozoznaní od parkiet, plávajúcich, alebo masívnych podláh. Môžeme ich použiť v spálňach, obývacích izbách, či pri zariaďovaní detských izieb. Získame tým odolný a na dotyk veľmi príjemný povrch, ktorý ľahko skombinujeme s ostatnými materiálmi v interiéri. V obľube máme čoraz častejšie používanie materiálu, ako je kameň, ktorý sa vynikajúco kombinuje s dreveným materiálom, skleneným a rôznymi inými farbami. Obľúbenosť hlási aj klasický mramor vo vysokom lesku. Pri kamennom prevedení môžeme nájsť aj mozaiky. Tie sa vyrábajú zo skla, alebo keramiky. Dnes však nepatria mozaiky k najtrendovejším kúskom, ale vyznačujú sa vysokou a dlhoročnou obľúbenosťou medzi zákazníkmi a spolu s jednoduchým základovým obkladom budov sú vždy efektným prvkom interiéru kuchyne, či kúpeľne.

mramorova kupelna

zdroj: http://www.zenstone.co.uk/#/marble-bathrooms/4563567479

Trendom, bez ktorého by sa kúpeľne sotva obišli sú ornamenty. Jednoduché kvetinové vzory, ktoré sú v jemných farbách, geometrické vzory a štylizácie, ktoré sú inšpirované barokovou ornamentikou tvoria najčastejšie obrazce. Pri obkladoch sa presadzuje aj reliéfny povrch. Ten vyniká svojím plastickým a trojrozmerným tvarom, ktoré nám zabezpečia hru svetiel a tieňov. Výrazný a originálny štýl nám zabezpečí použitie kovu. Naopak ak chceme naturalistický a surový povrch mali by sme použiť materiál, ako je betón a cement. Tieto povrchy sú ideálne pre náročnú sanitárnu keramiku. Vybavenie sa hodí predovšetkým do industriálneho a technického interiéru. Výbornou kombináciou je sklo a kov. Tradičný a zároveň jemný doplnok predstavuje textil, ktorý je v jemných zemitých odtieňoch. Ako kontrastný doplnok sa čoraz viac využíva dekór zo skla.

In trendy nepreskočili ani sanitárnu keramiku.

Pri nej však kladieme dôraz na pevnú líniu a jednoduchosť. Oproti klasickému materiálu sa najmä pri umývadlách používa mramor. Je to materiál, ktorý nábytkovým dizajnérom umožňuje kontrastné tvarové riešenie v podobe hranatých tvarov kombinovaných s hladkými, oblými líniami vnútorných plôch. Klasická biela farba býva často kombinovaná s jej protikladom a to s čiernou farbou. Rovnako, ako pri obkladoch, ani v keramike návrhári neodolajú tmavým farbám a riešeniam v týchto tónoch. Pri vaniach a sprchovacích kútoch prevláda čistota tvarov, jednoduchosť bez zbytočného členenia s dôrazom na detail a na kvalitný materiál. Objavujú sa veľké plochy na sprchovanie a umiestnenie vane voľne do priestoru. Pri kúpeľňovom nábytku môžeme spozorovať nárast veľkosti skriniek a úložného priestoru, čo súvisí s neustálym zväčšovaním priestoru, ktorý venujeme pre novodobé kúpeľne. Taktiež potreba mať všetko po ruke je veľmi dôležitá a čoraz viac aktuálna. Výrobcovia využívajú najmä tmavé a svetlé drevo v matnom prevedení, ktoré jednoducho kombinujú s bielym a čiernym lesklým povrchom. Pastelové farby, ako sú pistáciová, žltá, ružová a modrá sa stále objavujú, ale je to už o niečo menej, ako kedysi. Ak si vyberáme medzi vodovodnými batériami, v ponuke máme rôzne hranaté tvary, cez mäkké, ba nájdeme aj abstraktné riešenia plastiky. Výrobcovia ponúkajú dotykové ovládanie a zabudované osvetlenie, ktoré je najmä pri sprchovacích kútoch veľmi atraktívnym a zaujímavým riešením. V popredí sú hydromasážne systémy.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.