Ergonomický nábytok

ergonomicky1

Ergonómia je vedecká disciplína, ktorá sa zaoberá navrhovaním takých prostriedkov, ktoré čo najviac kopírujú tvar ľudského tela. Použitie ergonomického kancelárskeho nábytku môže pomôcť zmierniť stres a potlačiť únavu kĺbov a svalov pri dlhšom sedení. Tým zabraňujú nielen vážnym ochoreniam chrbtice či svalov, ale aj nepohodliu.

Mnoho ľudí má dočinenia s karpálnym tunelovým syndrómom, známym aj ako opakované pohybové zranenie. Syndróm väčšinou vzniká u ľudí pracujúcich s počítačom. Opakované pohyby používané pri písaní na klávesnici a ovládanie počítačovej myši môžu spôsobiť vážne zranenie zápästia. Z tohto dôvodu, niektoré klávesnice sú ergonomicky tvarované na zníženie rizika tohto ochorenia. Niektoré z týchto klávesníc majú mierne zakrivený tvar, aby používateľ stláčal klávesy pod rozličným uhlom. Iné sú dodávané s vystuženou podložkou, ktorá poskytuje oporu pre zápästie. Vylepšením je tiež počítačová myš, ktorá pri pohybe kladie minimálny odpor. Všetky tieto veci prispievajú k pohodliu práce s počítačom. Avšak na úplný komfort nestačí iba ergonomická klávesnica a myš, ale aj kancelársky nábytok.

V minulosti sa používali adresáre na zistenie telefónnych čísel či adries, plánované stretnutia asistenti zapisovali do kalendárov. Dnes takmer všetci používajú elektronických organizátorov, ktorí sú ľahko prístupní z hocikadiaľ. Administratívni asistenti, sekretárky, úradníci a mnoho ďalších pracovníkov však ešte stále trávi väčšiu časť svojho pracovného dňa na stoličke za počítačom. Títo pracovití jedinci potrebujú ergonomický kancelársky nábytok na to, aby mohli robiť svoju prácu čo najefektívnejšie a pritom netrpelo ich zdravie. Ergonomické kreslá  sú navrhnuté tak, aby zabezpečili podporu pre chrbát. Dizajnéri dbajú na to, aby kreslo nútilo človeka nezosúvať sa z neho a držať telo v správnej polohe. Kancelárske kreslá môžu byť upravené tak, aby nohy spočívali na zemi. Ergonómia sa tiež zaoberá výškou stola a vzdialenosťou, akú musí človek prekonať, aby dosiahol na klávesnicu či myš. Z dôvodu najväčšej účinnosti by klávesnica a myš mala byť na rovnakej úrovni. Táto má byť o niečo nižšie ako úroveň stola, ktorá sa využíva na písanie.

S rastúcim trendom vykonávať aj tie najjednoduchšie úlohy na počítači, viac a viac ľudí trávi hodiny sedením za počítačom. Napríklad študenti si pripravujú projekty a píšu dokumenty takmer výlučne na počítači. On-line komunity a sociálne siete poskytujú spôsob, ako zostať v kontakte s priateľmi a príležitosti na nadviazanie nových známostí. Rastie počet ľudí, ktorí hrajú počítačové hry, pozerajú filmy na počítači, používajú internet banking. Fotografie sú teraz uložené miesto v škatuliach od topánok alebo v albumoch v počítači. Týmto všetkým aktivitám sa prispôsobuje aj nábytkový priemysel. To znamená, že ergonomickým nábytkom sa nezariaďujú iba kancelárie, ale aj domácnosti.

Svalová a kostrová sústava vyžaduje fyzickú integritu, ktorá vychádza zo správneho držania tela. Správne sedenie znižuje napätie svalov. Ďalším kľúčovým prvkom ergonomického dizajnu je vzdialenosť očí od stredu monitora. Správna vzdialenosť znižuje namáhanie očí. Dôležité je aj osvetlenie klávesnice, ale najmä aby sa svetlo neodrážalo od monitora.

Ďalším veľkým problémom, ktorý ignoruje príliš veľa používateľov, je teplo vyrábané notebookmi. Niektorí jedinci sa prichytili až pri tom, ako im notebook prepálil oblečenie! Odborníci odporúčajú, aby ľudia mali s prenosným počítačom zakúpený aj prenosný stôl.  Na trhu sú rôzne výrobky, ktoré sú určené ako podložky pod notebooky. Mnohé z nich majú funkciu ventilátora, vďaka ktorému sa počítač tak neprehrieva. Takisto existujú podložky, ktoré sa dajú nakloniť v ľubovoľnom uhle a tak môžete sledovať film z pohodlia postele. Ergonomický nábytok je rozhodne vhodný pre každého používateľa počítača – či už v kancelárii alebo doma. Na trhu si môžete vybrať z veľkého množstva ergonomických kresiel a stolov, ktoré spolu so správnym počítačovým príslušenstvom zabezpečia, že sa práca s počítačom stane omnoho pohodlnejšia a efektívna.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.