Exteriérové a interiérové dvere

2_002

Exteriérové a interiérové dvere

Funkcia dverí je veľmi dôležitá. Či už sú to dvere vchodové čiže exteriérové prostredníctvom, ktorých sa vchádza do priestorov obydlia alebo interiérové dvere, ktorých úlohou je oddeľovať jednotlivé miestnosti obidve varianty majú vytvárať súkromie a bezpečie.

Výber exteriérových dverí sa nesmie podceňovať, pretože chránia domov pred vonkajšími vplyvmi akými sú nielen počasie, ale aj pred neželaným vniknutím do priestoru. Z toho dôvodu kvalitné vchodové dvere musia spĺňať niekoľko faktorov a tými sú funkčnosť, bezpečnosť, odolnosť, izolačné vlastnosti a tiež vzhľad, ktorý v tomto prípade nie je rozhodujúci pri ich výbere. Exteriérové dvere by sa mali z hľadiska bezpečnosti vždy otvárať smerom dovnútra. Aby dvere do priestorov bývania neprepúšťali neželaný chlad či hluk z vonka musia sa správne nasadiť a podstatný je aj materiál, z ktorého sú vyrobené. Existuje niekoľko druhov materiálov, z ktorých sa exteriérové dvere zhotovujú. Prvým z nich je plast, ktorého výhodami sú široký sortiment, jednoduchá údržba, pevnosť, zabezpečenie interiéru pred vplyvmi počasia a tiež odolnosť voči pôsobeniu UV žiarenia čím sa zabezpečí stálosť ich farby. Vyrábajú sa buď z čisto plastových komponentov, alebo sú z časti tvorené hliníkovými profilmi. Jednotlivé plastové profily sa môžu nechať zaskliť. Základným predpokladom nasadenia plastových dverí do pántov je kvalitný materiál pričom je dôležité zabezpečiť plynulé otváranie dverí. Do plastových dverí, tak ako aj do ostatných exteriérových dverí, býva vsadený zámkový systém pre tento typ je z hľadiska bezpečnosti najvhodnejší tyčový zámok. Plastové dvere umiestnené v dome, kde sa nachádzajú aj plastové okná tvoria zaujímavý celok, ktorý vypadá dobre aj po estetickej stránke.

plastic dvere

zdroj: http://wpcwallpanel.com/blog/what-are-composite-doors.html

Ďalším materiálom, z ktorého sa zhotovujú vchodové dvere je drevo. Drevo patrí síce medzi klasiku no napriek tomu je najvyhľadávanejším materiálom, pretože sa naň môže použiť veľa farieb a odtieňov a tým dokonalé zladenie s fasádou a oknami obydlia. Väčšinou sa exteriérové dvere vyrábajú z dreva borovice, smreku, buku či dubu. Ideálnym materiálom na výrobu vchodových dverí je hliník, ktorý sa objavuje väčšinou na moderných stavbách. Obľúbený je vďaka svojej farebnej rozmanitosti a tiež nenáročnej údržbe. Nielen hliníkové, ale všetky dvere určené do exteriéru by mali spĺňať niekoľko funkcií: musia byť ľahko používateľné a bezpečné, musia vytvoriť bezpečné podmienky na únik z domu pred nebezpečenstvom, musia tvoriť prekážku pred vniknutím do domu. Poslednou variantou zhotovenia vchodových dverí je kombinácia hliníku a dreva, ktoré sú odolné voči poveternostným vplyvom počasia a tiež oplývajú veľmi dobrými izolačnými, tepelnými a zvukovými vlastnosťami.

Dôležitou súčasťou exteriérových dverí sú tiež dvere bezpečnostné. Tento typ dverí je zhotovený z kovovej mreži zabudovanej vo vnútri a oceľovej alebo drevenej konštrukcie a tiež z plechu, ktorý pokrýva celú plochu. Bezpečnostné dvere sú upravené tak, aby celý rok odolávali kontaktu s nadmerným teplom alebo zimou a tiež tvoria ochranu pred násilným poškodením čiže vlámaním  vďaka svojej tvrdosti. Ak majitelia domov preferujú sklenený materiál je možné aj tento typ dverí preskliť vždy však dvojitou až trojitou tepelne izolačnou vrstvou z nerozbitného skla. Medzi dôležité vlastnosti  patrí aj odolnosť voči požiaru, ktorému bezpečnostné dvere odolávajú viac ako 30 minút. Keďže dvere musia byť zladené s fasádou domu ich vzhľad je tiež dôležitý. Moderný vdizajn sa zabezpečí správnou voľbou farieb a vzorov a tiež či sú dvere ploché alebo masívne. Príkladom môže byť rodinný dom s kamenným obložením, ku ktorému sa najlepšie hodia dvere masívne. Tmavý či svetlý odtieň sa vyberá podľa toho či dvere majú splývať z domom alebo majú byť výrazným prvkom. Bezpečnostné dvere musia obsahovať kvalitný bezpečnostný zámok so špeciálnou vložkou, ktorá je odolná voči vyvŕtaniu alebo vylomeniu. Keďže vchodové dvere sú častým používaním veľmi namáhané dôležitá je aj starostlivosť o ne. Zámok je dobré príležitostne namazať prípadne opraviť jeho poškodenie a povrch dverí ošetriť prípravkami vhodnými na exteriérové dvere.

bezpecnostne_dvere

zdroj: http://www.steelwoodendoors.com/

Interiérové dvere sa oproti minulým rokom, kedy sa využívali hlavne z praktického hľadiska, stali dizajnovým prvkom v priestoroch bytu či rodinného domu. Napriek tomu, že moderným trendom sú vzdušné priestory stále existujú miestnosti, ktoré je nutné uzavrieť a tak vytvoriť požadované súkromie. Ich základnou úlohou je oddeľovať jednotlivé miestnosti nielen vizuálne, ale tiež tepelne a zvukovo. Dôležitý je ich súlad s podlahou, oknami a celkovou atmosférou interiéru a v neposlednom rade aj s nábytkom. Pohodu a príjemný pocit v interiéry zabezpečia farby, tým pádom aj farebnosť dverí. Moderné sú teplé medové alebo zemité odtiene pričom je dôležité aby farba dverí bola v inom prevedení ako farba podlahy napríklad tmavé dvere – svetlá podlaha. Najlepším riešením nie je ani miešať materiály z odlišných farebných skupín napríklad čerešňa a orech. Farebné kombinácie podláh a dvier dokážu miestnosť opticky zväčšiť čiže k tmavej podlahe sú najvhodnejšie svetlé dvere. Pri výbere interiérových dverí je dôležitá veľkosť a úloha miestnosti, do ktorej sa bude ich prostredníctvom vstupovať a tiež materiál, z ktorého sú zhotovené. Dyha sa vďaka kresbe jednotlivých drevín stala dizajnovým prvkom, ktorý je v súčasnej dobe veľmi trendy. Ďalším materiálom používaným na výrobu dverí do interiéru je laminát čo je vlastne imitácia prírodných drevín. Medzi jeho výhody patrí odolnosť voči mechanickému poškodeniu a tiež jednoduchá údržba. Cenovo výhodný materiál je fólia čo je tiež imitácia prírodných drevín. Dvere zhotovené z tohto materiálu sú vhodné do prostredia, kde sú ľahko namáhané.

Medzi moderné vychytávky patria aj posuvné interiérové dvere, ktoré vďaka posúvaciemu mechanizmu ich otvárania šetria priestor. Ponúkajú tiež univerzálne riešenie pri predeľovaní väčších miestností a preto sa často umiestňujú tam, kde z dôvodu malého priestoru nemôžu byť namontované klasické dvere. Ľahšiu a pohodlnejšiu manipuláciu zabezpečia posuvné dvere s hornou koľajnicou a vedúcou lištou.  Tento typ dverí sa vyrába z rôznych druhov oceľových a hliníkových rámov a výplň je väčšinou zhotovená z klasického pevného dreva, ktoré  môže byť skombinované so sklom alebo zrkadlom. Niektoré produkty môžu namiesto dreva obsahovať drevotriesku , dyhu alebo ratan. Interiérové posuvné dvere sa nemusia využívať len na predeľovanie väčšej miestnosti, ale tiež sa môžu vytvárať vstup do šatni, komory alebo kúpeľne. Tiež môžu nájsť uplatnenie v rodinných domoch, kde je z podkrovia vytvorený obytný priestor.

sklene dvere

zdroj: http://casalomadoors.com/gallery/interior-doors

Do moderne zariadených interiérov je najvhodnejšie zaobstarať si dvere zo skla, ktoré vďaka nadčasovosti, presvetlení miestnosti a vzdušnosti výrazne napomôžu k zlepšeniu estetickej stránky bývania. Aj tento typ dverí má univerzálne využitie, ale zároveň sa stáva moderným dizajnovým doplnkom interiéru. Ich najväčšou výhodou je, že vďaka ľahkosti a čírosti skla sa hodia do každého typu interiéru a dokážu splynúť s ostatným rôznofarebným vybavením bytu. Sklenené dvere svojou jednoduchosťou a eleganciou obytný priestor nielen skrášlia, ale aj opticky zväčšia. Väčšinou sa vyrábajú z číreho, mliečneho alebo leptaného skla a pomocou špeciálnej technológie, ktorou sa na ne aplikuje ochranná vrstva sú odolné voči silným nárazom. Rám sklenených dverí môže byť zhotovený z dreva alebo kovu, ale môžu byť aj bez rámu. Bezrámové sklenené dvere patria medzi moderné trendy súčasnosti.

Čo sa týka drevených interiérových dverí netreba zabúdať, že na ich životnosť má vplyv vlhkosť vzduchu a vnútorná klíma. Ak vlhkosť vzduchu poklesne pod 30% je nutné zabezpečiť do interiéru zvlhčovač vzduchu, to sa môže stať v zimných mesiacoch, kedy sa obytné miestnosti vykurujú. V letných mesiacoch zase treba zaistiť dobrú ventiláciu priestorov. Tak ako o dvere exteriérové aj o dvere v interiéry sa treba starať. Údržba dverí spočíva v utieraní handrou nasucho alebo navlhčenou handričkou pričom sa do vody môže pridať prípravok určený na toto použitie.

klucka

zdroj: http://shri10.en.made-in-china.com

Tak ako sú dvere neodmysliteľnou súčasťou každého bývania, tak nemôžu byť krásne bez kvalitného a funkčného kovania, ktorého súčasťou sú samozrejme kľučky. Vďaka kovaniu sa dvere otvárajú, zatvárajú a zamykajú, preto okrem toho, že bude dobre vyzerať by malo aj dlho a bezchybne slúžiť. Taktiež kľučka okrem dizajnovej stránky by mala aj dobre sadnúť do ruky. Sortiment kľučiek je skutočne široký od kovových zdobených cez kľučky v rustikálnom štýle až po kľučky mosadzné. Jednotkou však zostávajú kľučky vyrobené z brúsenej nerezy a to hlavne vďaka kvalite a atraktívnemu vzhľadu. Kvalita kľučiek je veľmi dôležitá, keďže sú najviac namáhané používaním a nerez patrí medzi materiál, ktorý mechanickému poškodeniu dokáže odolať. Výber kovania je nutné podriadiť umiestneniu dvier. Iné nároky budú mať dvere interiérové a iné dvere exteriérové. Z hľadiska moderných trendov prevláda geometrický tvar a čistý, jednoduchý a tiež elegantný dizajn. Kovanie umiestnené na dverách sa prostredníctvom tvaru, materiálu a povrchu môže stať ich dominantou alebo ich môže nechať vyniknúť. Najčastejšie používaný materiál na výrobu kovania je kov alebo nerez, nikel, chrómovaná oceľ, mosadz v lesklej či matnej podobe. Existujú aj výrobky kombinované s plastom a drevom alebo s plastickými či vďaka zabudovaným diódam aj svetelnými efektmi. Treba myslieť aj nato, že pri výbere kľučky je dôležité aby sa jej farba zhodovala s farbou pántov na dverách.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.