Farby a bývanie

Farby v bývaní - hlavný

Farby a bývanie. Súvislosť?

Je určite nesprávne tvrdiť, že farby neovplyvňujú náš psychický a duševný stav. Niektoré nám spríjemnia celý deň hneď ráno, iné nás upokojujú, ďalšie dodajú energiu. Farby však môžu, naopak, unavovať, ubíjať, či doslova nás nahnevať a vyvolať negatívne emócie.

Práve pre to je nesmierne dôležité vybrať si správne farby v miestnosti. Správnym zvolením farieb môžeme dosiahnuť dokonalý výsledok. Netreba brať ohľad len na módne trendy, ale aj na to, čo v danej miestnosti robíme a ako dlho sa tam zdržujeme.

Intuícia nadovšetko

Pri výbere čohokoľvek sa človek najprv riadi intuíciou. On sám predsa vie, čo je pre neho najlepšie. A tak je to aj s farbami. Každému vyhovuje niečo iné a aj jednotlivé farby ľudia vnímajú rôzne.

Farbu nábytku, stien, doplnkov preto vyberajte tak aby ste sa medzi nimi cítili príjemne. Skúste si svoj terajší príbytok predstaviť v iných farbách. Možno farba, ktorú máte práve teraz v miestnostiach vám nevyhovuje. V ktorej z nich sa cítite najlepšie a naopak v ktorej najhoršie?

Farby-v-bývaní-1Niečo o farbách

Farby sa delia na teplé – energizujúce (žltá, oranžová, červená) a studené – upokojujúce (modrá, zelená, fialová)

Kuchyňa

V tejto miestnosti sa ľudia zdržujú pomerne často. Do kuchyne sú vhodné teplé farby. Najmä oranžová a žltá. Podporujú chuť do jedla a pozitívne vplývajú na stav psychiky a spolu z vhodne zvolenými doplnkami v jemnejších, ale aj sýtejších odtieňoch vytvoria dokonalú kombináciu.

Odvážnejší môžu experimentovať aj s červenou. Je to farba energie. Pozor však treba dať na celkové ladenie. Nie je práve najlepší nápad namaľovať všetky steny na červeno. Červená vyzerá dobre v kombinácii so zemitými a pastelovými odtieňmi, ale aj čiernou a to platí aj o doplnkoch.

Obývačka

V obývačke trávime asi väčšinu času. Jej hlavnou úlohou je poskytovať nám pohodlie. Vídavať ju v rôznych farebných kombináciách. Farby musia ladiť s nábytkom a príjemne na vás vplývať. Obývacia izba vyzerá pekne vo farbách zemitých, jemných pastelových ale aj v červenej, oranžovej a žltej farbe. Vynikajúcou voľbou je obklad z dreva. Je tu veľa možností ako kombinovať. Pocit bezpečia a domova však vyvolávajú už spomenuté zemité tóny ako hnedá, béžová, zelená a podobne.

Spálňa alebo detská izba

Predovšetkým tieto dve izby by mali tvoriť akúsi oázu pokoja. Voliť by sme mali farby pastelové, zemité, ale pokojne aj modrú či červenú farbu. U niekoho však svetlé odtiene v spálni môžu vyvolávať pocit chladu a smútku.

Detská izba je miestom, kde by sme veľmi nemali experimentovať. Svetlé farby ale napríklad aj tmavá fialová sú vhodnou voľbou. Pri detských izbách by sme nemali vybrať béžovú, pretože ubíja chuť učiť sa.

Takže súvisia farby s bývaním? Určite áno. Vplývajú na nás. V tomto článku môžete nájsť pár rád ako vhodne zvoliť farby. Treba však zobrať do úvahy aj vlastný vkus a vplyv farieb. Čo sa páči jednému, sa nemusí páčiť druhému.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.