Koberce – znova v móde…

Koberec v štvorčekovom dizajne

Po rokoch s holými podlahami prichádza do našich domovov zmena. Asi je tak tomu preto, že nám čoraz viac  začal chýbať pocit hebkosti, pohodlia pod našimi nohami, ktorý môžeme prinavrátiť jedine doplnkom, nazývaným koberec. V obchodoch ho nájdeme vo farebnom prevedení akom len chceme, je ľahko čistiteľný a navyše príjemný na dotyk. Kobercom začínajú holdovať svetoznámi nábytkoví dizajnéri, napríklad na veľtrhu vo Frankfurte, či Miláne.

Koberce v rôznych farbách, veľkostiach či druhoch využívajúce moderné technológie, zdokonaľujúce svoje vlastnosti sa znova  vracajú na náš trh vo veľkom štýle. Pre ľudí, ktorí trpia alergiou, či majú dlhosrsté zvieratká síce nie sú ideálnymi riešením, no ostatní si prídu na svoje a môžu si koberec v sýtosti užiť mnoho rokov. Podlaha z akéhokoľvek materiálu by mala byť predovšetkým pekná a ľahko čistiteľná, avšak pocit mäkkého a príjemného koberca pod nohami nám nijakým spôsobom nedokáže nahradiť. Výhodou je aj to, že len koberce dokážu náš interiér dokonale zatepliť, zútulniť a zjemniť. Odborníci v oblasti nábytku hovoria o tom, že o pár rokov by sa malo dostávať do našich domácnosti viac zdobenejších materiálov. Všetko sa začalo pred piatimi rokmi s tapetami, teraz pokračujú koberce a do dvoch rokov nastane veľký vzruch s rôznymi textíliami, ktoré minimalizmus v nábytku dosť vytlačil.

Koberce-2

Ako prvé sa na trhu dizajnových kobercov objavili nopkové povrchy, ktoré boli zväčša zložené z čistej vlny. Na pohľad vyzerali prekrásne, ba až skvostne, ale na chodenie neboli veľmi príjemné. Ich vlákna boli tvarované ako lístky, alebo ako krátke, či dlhšie povrázka. Od hrubších variant sa postupne prechádzalo k jemnejším a prírodné vlákna postupne nahrádzali dokonale upravené umelé vlákna. Na rozdiel od polyesterových vlákien nerežú a dokáže výborne napodobniť prírodné vlákna, ako je vlna, či hodváb, taktiež s ich hebkosťou a s bezproblémovou údržbou. Na to, aby sa koberce udržiavali netreba veľa nášho času či energie. Moderné materiály, z ktorých sú koberce vyrobené stačí pozametať a z času na čas vytepovať.

Ak sa zamýšľame nad otázkou či si pokryť celú miestnosť, alebo si zvoliť koberec kusový, jednoznačne vyhráva práve ten kusový. Je tomu tak preto, lebo sa s ním ľahšie manipuluje a môžeme si ho meniť podľa našich predstáv kedykoľvek a s malou námahou. V tmavej miestnosti môže farebný koberec vytvoriť akýsi bod pokoja a relaxu, alebo pomáha vyzdvihnúť iný kus nábytku, napríklad opticky zaostrí pozornosť na jedálenský stôl, alebo zmení stôl a stoličku na vkusne vybavenú pracovňu a dodá jej potrebný šarm. Naopak celoplošné koberce sa hodia tam, kde by mal byť pocit pohodlia a mäkkosti akýsi celkový. Spálňa bez vhodného koberca môže pôsobiť neútulne a príliš jednoducho, či zanedbane. Stačí však do nej umiestniť jednofarebný kúsok, alebo jemne vzorovaný zo stredne dlhého vlákna, ktorý sa ľahko vysáva a hneď máme príjemnú a dokonalú atmosféru, ktorá je veľmi nevyhnutná práve v tejto miestnosti. Neodporúča sa však veľmi kombinovať kusové a celoplošné koberce. Takáto kombinácia iba interiér pokazí, než by ho mala zviditeľniť a zútulniť. Je to tak najmä vtedy, ak žijeme vo väčšine otvorených interiéroch, ktoré dnes zdobia moderné vybavenie bytov. Miestnosti v bytoch by mali spolu ladiť a byť zariadené v jednom štýle. Výhodné je zvoliť kombináciu kusového koberca s vhodným typom podlahy, alebo kombinovať jednotlivé kúsky kobercov, ale veľmi opatrne, aby želaný efekt nedopadol viac zle, ako dobre. Ak máme napríklad v obývačke celoplošný koberec, ktorý je napríklad sivej farby, môžeme pod jedálenský stôl v jedálni umiestniť kusový koberec v podobnom farebnom prevedení, ten ho prekrásne zvýrazní.

Koberce-3Pri výbere koberca taktiež nemôžeme zabúdať na to, aby zodpovedal povahe miestnosti. Iný sa hodí do minimalistického priestoru, kde je dojem celkového priestoru potrebné trošku zmäkčiť, iný zasa do miestnosti, ktorá je viac farebne ladená. Trafenie sa do farieb a vzorov však často nebýva ľahké. Preto nájdeme aj obchodníkov s kobercami, ktorí ponúkajú koberec vyrobený presne na mieru. Nejde o veľmi lacnú záležitosť, ale cena nie je príliš vysoká v porovnaní s bežnými, kvalitnými kusovými kobercami zo značkového obchodu. Veľkou výhodou je však dokonalá prispôsobivosť koberca vyrobeného presne na mieru. Vyberáme si zo širokých farebných odtieňov a môžeme si sami zvoliť, aký vysoký vlas bude náš koberec mať, či pôjde o kombináciu s kratším vlasom, nazývanou podsadou, alebo si zvolíme všetky vlasy rovnakej dĺžky, alebo či sa koberec na rôznych miestach podfarbí. Taktiež si môžeme zvoliť presnú veľkosť, rozhodnúť sa môžeme pre oválny, či nepravidelný tvar. Všetko je len na nás a na našej predstave o kobercu. Aj do detskej izby si môžeme dať vyrobiť koberec s obľúbenou animovanou postavičkou nášho dieťaťa. Do spálne si môžeme zakúpiť melírovaný koberec, ktorý vyzerá ako vlasy, ktoré kaderníčka zafarbí.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.