Koberec – vzácny doplnok našich bytov

Koberec hlavný 2

K mimoriadne vzácnym a drahým kúskom doplnku patrí perzský koberec. Tento koberec nepatrí iba do starožitne zariadeného interiéru. Naopak svojou farebnosťou, kvalitou a ornamentálnym vzorom oživí aj moderne zariadení byt. Pravý perzský koberec je orientálny, ručne viazaný, jeho zloženie je z bavlny, alebo hodvábu a hlavný materiál tvorí vysoko kvalitná vlna. Tento koberec sa začal vyrábať v Perzii a rozšíril sa najmä v 16. až 17. storočí.

Aj v súčasnosti pochádza celá tretina kobercov práve z Iránu. Niektoré druhy sú dovážané aj z Indie, Afganistanu, Pakistanu, Číny, Nepálu, Tibetu a Turecka. Vzor a farby kobercov vychádzajú z kultúr krajín a z ich geografickej polohy. Každé miesto výroby má svoje typické znaky, preto sú aj niektoré názvy kobercov, ktoré pomenúvajú práve kraj, kde boli utkané. Ide o ručnú výrobu, ktorá sa  dedí v rodine z generácie na generáciu a práve pre to, sú jednotlivé kúsky také vzácne, čo sa to odráža aj na ich vyššej cene. Aj v manufaktúrnych výrobách trvá práca na kobercoch od troch mesiacov až do jedného roka. Záleží na veľkosti koberca a na jednotlivých vzoroch. Dôležitú rolu taktiež zohráva aj hustota väzby koberca. Najdrahšie koberce majú aj milión uzlíkov na jednom metri štvorcovom. Malé chybičky pri tkaní im iba dodávajú ich jedinečnosť a originálnosť a pre kupujúcich  sú viacej atraktívne.

Koberec-1a

Vzácne koberce z Orientu sú výhodnou investíciou do budúcna, ale taktiež sa stali lákadlom pre vášnivých zberateľov kobercov. Za starožitné koberce sa považujú tie, ktoré majú viac ako osemdesiat rokov a ich cena môže prevyšovať aj čiastku akou je 4 000 €. Ak sa zamýšľame nad otázkou prečo by sme si mali takýto koberec zaobstarať do našich príbytkov, možností je niekoľko. Ak zájdeme do špecializovaných obchodov osloví nás predovšetkým samotná originalita týchto kobercov, trvanlivosť, kvalita a taktiež praktickosť samotným Peržanov. Tieto koberce síce nepatria medzi lacné kúsky doplnkov v byte, avšak ich životnosť trvá roky a zahrejú nielen fyzicky, ale aj duševne . Vlnené vlákno týchto kobercov sa vyznačuje tepelne a hlukovo izolačnými schopnosťami, no ľudia ich napriek tomu kupujú najmä vďaka pôvabu kobercu a mýtov, ktoré sú s nimi spojené. Samy o sebe sú umeleckými skvostami. Môžeme si tiež vyberať z pestrej ponuky farieb. Dokonca kvalitné perzské koberce odolávajú zašpineniu, sú farebne stále a zhotovujú sa z prírodných materiálov a farbív, takže sú aj po zdravotnej stránke veľmi výhodné.

Medzi najznámejšie druhy patria :

Gabbeh -   patrí k najstarším a najslávnejším perzským kobercom. Je vyrobený z kvalitnej vlny a obsahuje len prírodné farbivá. Svojou jednoduchosťou a pôvabom sa vynikajúco hodí do moderných interiérov.

Kešan – jeho typický odtieň je modrý a červený a svojou originalitou a farebnosťou patrí medzi nezameniteľné kúsky kobercov.
Cobí – koberce sú viazané z priadze farbené prírodnými farbami. Môžu byť aj veľmi moderné.
Ghazní – v obchodoch nájdeme koberce s ornamentálnymi až geometrickými vzormi.
Nomádske koberce – majú živé, ba až výrazné farby.
Kelímy – tieto koberce sú bez vlasu a sú tkané pomocou zložitých techník.
Mašad – koberce sú žiarivé v modrej, červenej a ružovej farbe. Ich vzor je krémový. Pre tieto druhy kobercov sú typické najmä kvetinové vzory.
Tabriz – má husté kvetinové vzory, lovecké scény, alebo výrazné geometrické tvary. Často ich nájdeme v elegantnom štýle rybieho vzoru, ktorý sa hodí takmer všade.

Turecké-koberceBuchary – tkajú sa z jahňacej vlny, čo im dodáva jedinečnú mäkkosť. Nájdeme ich v zelených, modrých a červených farbách.
Kaukazské koberce – spoznáme ich podľa pestrých odtieňov červenej farby a prenikavými geometrickými vzormi.
Čínske koberce – sú ornamentálne v cisársko žltej až zlatožltej farby. Tieto koberce sa vyrábajú prostredníctvom manufaktúrnej výroby.

Turecké koberce – majú prísnu ornamentálnu geometriu , kruhové vzory a erby so zvieratami.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.