Kožená sedacia súprava – koža verzus eko koža

chesterfield

Kožené sedacie súpravy boli vždy symbolom luxusu a pohodlia, bohužiaľ nie sú každému z nás finančne dostupné. Veľa ľudí z tohto dôvodu upustili od investície do pravej koženej sedačky a zamerali sa na rôzne lacné imitácie kože akými sú napríklad koženka alebo umelá takzvaná eko koža.Aké sú rozdiely medzi uvedenými materiálmi sa dozviete práve v tomto článku.

Kožená sedačka bola stále považovaná za veľmi drahý kus nábytku, no v dnešnej dobe nie je nič výnimočné, ak v obchode nájdete niektoré látkové dizajnové modely, ktoré sú drahšie než bežné kožené sedacie súpravy z obchodných reťazcov. Vždy je preto dôležité venovať dostatok pozornosti výberu koženej sedačky. Je potrebné zamerať sa na druh kože a nedať sa ovplyvniť ponukou podozrivo lacnej sedacej súpravy, pretože väčšinou sa to nevyplatí. Ak vyberáte kvalitnú koženú sedačku bude to skvelá investícia do budúcnosti, navyše ak má jednoduchý tvar, nikdy nevyjde z módy a bude vám robiť radosť aj po desiatich rokoch. V posledných rokoch sa dostáva do popredia eko koža, ktorá je pravej koži veľmi podobná a na dotyk vôbec nespoznáte, že ide o umelý materiál.

Koža je prírodný materiál, ktorý si po dlhé roky dokáže uchovať svoju prirodzenú krásu, prípadne mu čas prospeje, pretože vďaka nemu získava zaujímavú patinu, čo znamená, že časom vlastne získava na kvalite. Koža sa taktiež prispôsobuje klimatickým podmienkam v interiéri, je pevná a zároveň pružná, príjemná na dotyk a má svoju charakteristickú vôňu. Navyše vstrebáva telesnú vlhkosť, ale neprepustí do vnútra vlhkosť z vonkajšieho prostredia. Kožené sedacie súpravy sa teda vyznačujú skutočne dlhou životnosťou a preto sa investícia do nej skutočne vyplatí. Navyše koža pôsobí veľmi elegantne a býva zárukou exkluzivity. Medzi výhody kože patrí taktiež odolnosť voči ohňu čo znamená, že ak by ste na koženej sedačke zahasili cigaretu, koženému materiálu by ste nespôsobili žiadnu škodu. Kožené sedacie súpravy sa najčastejšie vyrábajú z kože hovädzieho dobytka, ktorá je najvhodnejšia, ale tiež sa na ich výrobu používa teľacia a byvolia koža. Hovädzia koža sa dobre tvaruje a zo spomínaných troch menovaných je aj najlacnejšia.

Nepoužíva sa v pôvodnom stave, pretože je príliš hrubá, ale rozrezáva sa špeciálnymi prístrojmi na dve alebo tri vrstvy. Čo sa týka kvality kože, tak za najkvalitnejšiu sa považuje tá najprirodzenejšia čiže farbená len namáčaním. Má prirodzenú štruktúru a dlho si zachováva krásnu farbu. Samozrejme, že kožené sedačky si môžete zakúpiť v celej farebnej palete, od svetlých odtieňov, cez pastelové až po tmavé farby. V koži sa neudržiava prach a preto je tento materiál vhodný aj pre ľudí , ktorí trpia alergiami. Umelá koža alebo eko koža je novým dvojvrstvovým materiálom, ktorý je veľakrát mylne považovaný za koženku. Koženka mala polyvynilchloridovú hornú vrstvu, ktorá sa neznášala so soľou a z toho dôvodu často praskala. Preto bola nahradená eko kožou, ktorá má hornú vrstvu zo sto percentného polyuretanu a jej podklad tvorí sto percentný bavlnený úplet. Tento materiál neobsahuje živočíšne materiály a tak nemá s pravou kožou, okrem vzhľadu, nič spoločného. Umelá koža sa tak výborne hodí pre alergikov a je jednoducho udržiavateľná. Aj umelá koža má však svoje vynikajúce vlastnosti, je vysoko odolná voči oderu, je pevná a obojstranne priedušná. Ďalšou výhodou je príjemný dizajn a možnosť výberu zo širokej škály farieb.

Dalo by sa povedať, že údržba kože a eko kože je rovnaká, alebo lepšie povedané rovnako jednoduchá. Škvrny sa odstraňujú vlažnou vodou s prímesou saponátu a sedačka sa potom utrie do sucha. Bežné čistiace prostriedky a rôzne chemikálie by mohli spôsobiť škodu. Zo žiadneho iného materiálu sa nedajú škvrny odstrániť tak ľahko ako z kože. Samozrejme ak máte doma sedaciu súpravu so svetlej kože alebo eko kože, bude náchylnejšia na zašpinenie a budete jej tak musieť venovať viacej starostlivosti. Dôležité pri čistení je na kožu príliš netlačiť, ale len jemne pretierať. Jeden krát za rok je dobré sedačku ošetriť špeciálnym mliekom na kožu alebo anilínovým krémom. Jednoduchá údržba je veľkou výhodou týchto materiálov. Aby pravá koža nebola len vychvaľovaná je potrebné uviesť aj jej nevýhody. Niekomu môže vadiť napríklad zdanlivá nepriedušnosť, ktorá je viditeľná hlavne v letných mesiacoch. V zime vás zasa nepoteší studený povrch. Kožené sedacie súpravy sa navyše nehodia do domácností, v ktorých sú malé deti alebo zvierací miláčikovia. Koža je totiž veľmi náchylná na potrhanie alebo poškrabanie.

eco kozena sedacka

zdroj: http://gabrielhome.webs.com/apps/photos/photo?photoid=161768755

Kožená sedačka by nemala byť vystavená ani priamemu slnečnému žiareniu a ani dlhodobému umelému osvetleniu, pretože by mohla vyblednúť a prípadne aj popraskať. Kožu je ďalej nutné chrániť aj pred vlhkom. Je samozrejmé, že kvalitou nemôže umelá koža tromfnúť pravú kožu. Pravá koža je proste top materiálom, ktorého najväčšou nevýhodou je už spomínaná vysoká cena.

V čom sa vlastne umelá koža líši od pravej? Hlavne menšou pevnosťou, ktorá je daná pevnosťou podkladovej textílie. Ďalej sa eko koža vyznačuje kratšou životnosťou, pretože po dlhšom používaní sa môže stať, že povrch popraská. Výhodou je však samozrejme nižšia cena, ktorá je o polovicu nižšia ako cena sedačiek z pravej kože. Takže záleží len na vašom rozhodnutí, ktorý zo spomínaných materiálov si vyberiete.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.