Máme doma zvieratko

13082012018

Ak patríte medzi milovníkov zvierat a váš domov obýva okrem vašej rodiny aj zvierací miláčik, čo je najčastejšie psík alebo mačička, mali by ste urobiť všetko preto, aby sa u vás cítili čo najlepšie a v rámci možnosti aj komfortne, najmä v prípade ak ste často v byte neprítomný. To znamená, že žitie so zvieratkom ovplyvní aj vybavenie interiéru.

Základným krokom, ktorý prispieva k harmonickému spolužitiu je správny výber podlahovej krytiny. V tomto prípade je obľúbená plávajúca podlaha nevhodná z toho dôvodu, že pre zvieratá je jej povrch klzký a pri ich pohybe sa na nej víri prach a chlpy, čo je veľmi nebezpečný jav ak v byte s vami žijú aj alergici. Vhodnejšia voľba je vinylová podlaha, ktorá sa lepšie udržuje a nie je klzká. Na druhej strane ak je váš psík menšieho vzrastu a nie je potrebné s ním tráviť polovicu dňa v parku, tak tvrdšia podlaha slúži k obrusovaniu jeho malých pazúrikov. Pochopiteľne k tomuto javu dochádza väčšinou pri hre. Okrem podlahovej krytiny je podstatné si premyslieť aj typ poťahového materiálu na čalúnenom nábytku. Najvhodnejšie materiály sú napríklad alcantara čo je umelý materiál vyrobený z ultratenkého mikrovlákna, ďalej je to napoleon zhotovený prevažne z polyesteru, bavlny a nylonu alebo mikroplyš, ktorý je obľúbený vďaka svojej jednoduchej údržbe, keďže ho stačí v prípade zachlpenia len očistiť vlhkou handričkou. Výhodou týchto materiálov je tiež to, že sa z nich nedajú vytiahnuť vlákna a to ani za pomoci ostrých zúbkov šteniatok alebo mačacích pazúrikov. Aby ste ich mohli pravidelne udržovať v čistote, mali by byť poťahy snímateľné s možnosťou prania.

macka

zdroj:http://www.catsathome.us/

Bez ohľadu nato, či žijete v byte alebo rodinnom dome dôležité je, aby váš zvierací miláčik mal svoj kútik čiže akési zázemie, kde nájde útočisko a pokoj. Toto pravidlo platí aj v prípade ak so svojim miláčikom zdieľate miesto v posteli, čo je možno pre niekoho nepredstaviteľné no pre veľa iných bežná vec. Jedným z najdôležitejších kusov zvieracieho nábytku a to či už ide o psíka alebo mačičku, je ich miesto na spanie tvorené vankúšikom, dekou a podobne, ktoré musí ladiť s interiérom a má byť umiestnené tam, kde máte dostatočný pokoj.

Samozrejmosťou je, že zvieratko chce byť vždy tam, kde sa nachádzajú ľudia, preto je vhodné mať v dome či byte viacero odpočívacích miest. Nemusia to byť luxusné postele za tisíce eur, úplne postačí, keď napríklad v kuchyni, čo je priestor, ktorý zvieratká veľmi radi obývajú vďaka lákavým vôňam, bude v útulnom rohu zložená teplá deka. Pri výbere takého miestečka je dobré klásť dôraz nato, aby sa tu netvoril prievan a aby umiestnenie odpočívadla nezasahovalo do miest, kadiaľ bežne prechádzajú ľudia. Ak sa rozhodnete zaobstarať si špeciálne odpočívadlo môžete si vybrať z rôznych veľkostí a farebných prevedení, od klasických textilných produktov, cez košíky až po luxusné pohovky. Ďalšou podstatnou vecou, na ktorú by ste mali myslieť ak vlastníte zvieratko je toaleta. Či už sa jedná o záchodík pre mačky alebo malé psíky ich správne umiestnenie v byte je veľmi dôležité. Samozrejmosťou je, že toaleta by mala byť umiestnená vždy na rovnakom mieste a musí byť vždy čistá. Vyskytol sa prípad, kedy mačacia obyvateľka dokonca prestala žrať len, aby nemusela navštíviť svoju toaletu, ktorá bola špinavá, pretože majitelia zanedbali jej poriadok. Mačka teda ohrozila vlastné zdravie len, aby nezašpinila dom, keď jej záchodík bol v zúboženom stave pričom moderné zvieracie záchodíky dokážu pohlcovať zápach a ich údržba nie je nič zložité.

skrabadlo

zdroj: http://www.hobbypet.eu/traviata-sede-skrabadlo-odpocivadlo-pro-kocky.html

Dôležité je stelivo, ktoré je umiestnené do nádoby záchodíku. Kvalitný druh vydrží zhruba dva mesiace pre jednu mačku. Dôkladnejšie čistiť mačaciu toaletu je vhodné tak raz za dva mesiace. Najvhodnejšie umiestnenie zvieracej toalety je do chodby, haly alebo predsiene. Vybrať si môžete z dvoch typov záchodov a to otvorené alebo zakryté, kam sa zvieratko schová a navyše má svoje súkromie. Výhodu zakrytých toaliet oceníte hlavne pri upratovaní, kedy nenájdete stelivo roznosené po celej miestnosti. Časté vetranie a dodržovanie pravidelných hygienických návykov je samozrejmosťou. Dávajte pozor aj pri používaní bytových parfémov a deodorantov, ktoré by u zvierat mohli vyvolať alergickú reakciu. Tak ako ľudia aj zvieratká si zaslúžia dôstojné prostredie, kde sa venujú svojej obľúbenej činnosti, teda jedlu. Ich misky by mali byť vždy čisté a na rovnakom mieste. Pri ich výbere je dôležité dbať nato, aby boli dobre a jednoducho umývateľné. Materiál nehrá podstatnú rolu no zamerajte sa na tvar misky, aby sa náhodou neprevrátila a bola natoľko stabilná, aby vydržala aj nápor nenásytných papuliek. Misky by mali byť maximálne dve z toho jedna na vždy čistú vodu a druhá na krmivo. V ponuke sú aj fontánky, dvojmisky alebo misky s podstavcom pre väčšie psy. Farebnosti sa medze nekladú a ostáva na vašej fantázii akú misku si vyberiete no mali by ste ju zladiť s interiérom čo je dobré hlavne pre potechu oka.

zachod_pre_macku

zdroj: http://www.alibaba.com/product-free/111683134/Cat_toilet_WEEKLY_pet_product/showimage.html

Ak patríte medzi starostlivých majiteľov, neváhajte a zaobstarajte svojmu miláčikovi aj prenosnú mištičku, ktorú môžete nosiť so sebou aj na výlety či prechádzky. Väčšinou sú takéto misky z nepriepustného nylonového materiálu a dajú sa zložiť do maličkého rozmeru takže sa zmestia aj do kabelky či tašky. Architektov a dizajnérov v dnešnej dobe zamestnávajú požiadavky majiteľov zvieratiek, ktorí potrebujú svojho miláčika ubytovať prakticky a zároveň pohodlne. Snom každého majiteľa psíka či mačičky je, aby ich miesta na spanie boli v harmónii s vybavením interiéru a dokonca sa tomuto spôsobu nebránia ani zvieratká. Ak disponujete drahším nábytkom a chcete tento luxus poskytnúť aj svojmu štvornohému miláčikovi alebo sa napríklad nechcete dívať na neporiadne psie miestečko v kúte, zaobstarajte svojmu miláčikovi príbytok, ktorý zároveň poslúži ako podstavec pod televíziu alebo nočný stolík. Ak zvolíte správny variant či už čo sa týka tvaru alebo materiálu, ušetríte chlpatému priateľovi traumu z toho, že je mu vyhradené len miesto pripomínajúce klietku. Dôležité je poznamenať, že variant zvieracieho bývania v nábytku je vhodný skôr pre menšie plemená. Napríklad pes väčších rozmerov býva často aj trochu nemotorný, preto by sa mohlo stať, že odložené veci na stole, ktorý je zároveň jeho miestečkom, by mohli popadať a tým sa poškodiť. Dizajnéri teda predpokladajú, že v takomto miestečku budú bývať slušne vychované zvieratká, no snáď pomyslia aj na obvyklé psie záležitosti akými sú ohrýzanie rohov a značkovanie si územia.

Zaobstaranie si zvieratka znamená prijatie ho do rodiny takže sa z neho stáva právoplatný člen domácnosti. Usilujte sa teda, aby si váš štvornohý miláčik žil nad pomery ostatných zvierat. Táto problematika sa stala aj stredom záujmu tvorcov najmodernejších obydlí pre domáce zvieratká, v ktorom je nielen funkčné vnútorné osvetlenie, klimatizácia a kúrenie, ale tiež webkamera, ktorá vám umožní byť so svojim miláčikom v neustálom spojení. Zvierací psychoterapeuti sú za jedno v tom, že tvar obydlia a použité farby na stenách dokážu stimulovať predstavivosť zvieratka. Luxusné domčeky umožňujú regulovať teplotu, čo vášho miláčika chráni pred prípadným nachladnutím, ale tiež pred prehriatím. Úplnou samozrejmosťou je v takomto prípade vnútorné osvetlenie. Za podobné vymoženosti sú úzkostlivý majitelia ochotní platiť sumy, ktoré sa podobajú cenám ľudských obydlí.

psik

zdroj: http://www.dogfoodinsider.com/dog-wont-eat.html

Na záver si zhrnieme všetky fakty, ktoré sú podstatné nato, aby vaše spolužitie so zvieratkom bolo dokonalé a neohrozovalo ani jeho ani žiadneho člena vašej rodiny. Takže najzákladnejšou vecou, na ktorú by ste mali myslieť je, že pri výbere domáceho miláčika si musíte ujasniť to, o aký druh zvieraťa či priamo rasu máte záujem a to s ohľadom na zdravotný stav členov vašej rodiny. V súvislosti s tým aké zvieratko si vyberiete by ste mali myslieť aj na miesto v interiéri, ktoré zvolíte za jeho útočisko. Miestečko by teda malo byť na pokojnom mieste, kde nefúka. Niektoré psíky a mačičky s vami spia v posteli vo vyhratom paneláku, iným ostávajú vonku pred rodinnými domami búdy. Výber záleží len na vás a na povahe vášho zvieratka. Ak váš psík užíva od jari do jesene búdu môže mať jednoduché steny a nemusíte sa trápiť zatepľovaním. To znamená, že ak máte psíka, ktorý má huňatý kožuch postačí mu jednoduchá búda a to aj v zimných mesiacoch. Pre druhy, ktoré nie sú obohatené množstvom srsti je potrebné zaobstarať zateplenú búdu najlepšie s predsieňou, vďaka ktorej mu do príbytku nebude fúkať studený vietor. Napriek tomu, že v bytoch s vami zvieratká často spia v posteliach je nutné, aby mali aj svoje miesto kam umiestnite jeho miestečko na spanie a najlepšie je také, s ktorého má najlepší rozhľad. Ak máte v pláne sťahovanie z bytu do rodinného domu môže to byť pre vášho psa hotová trauma a to aj z toho dôvodu, že môže byť ohrozený jeho zdravotný stav a navyše by nemal svojich pánov na očiach celých dvadsaťštyri hodín.

Každý človek by mal svoje zvieratko vnímať ako člena rodiny, živú bytosť, s ktorou bude žiť veľa rokov. Je teda na každom z vás, aby urobil svojho domáceho miláčika šťastným. Pre každé zviera je domov rovnakou definíciou pohody a bezpečia ako pre dieťa či dospelého človeka. Zariaďujete teda zvieracie obydlie, tak robte tak ako by ste zariaďovali svoje vlastné bývanie. Váš chlpatý priateľ vám vynaloženú snahu bude oplácať každý deň svojho života svojou vernosťou a úprimnou láskou.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.