Led osvetlenie = ušetrím

led 3

Ako rýchlo nás opúšťajú klasické žiarovky?
Od septembra 2009 boli z predaja vyradené matné a číre žiarovky s výkonom 80 W a vyšším. Od septembra 2010 sa prestali predávať klasické žiarovky o výkonoch medzi 60 a 75 W. A tento rok v septembri skončia aj žiarovky o výkonoch medzi 40 a 60 W. Za ďalší rok (od septembra 2012) už na pultoch obchodov nenájdeme žiadnu klasickú žiarovku a v septembri 2016 skončia aj všetky číre žiarovky halogénové. Musíme sa preto naučiť svietiť úspornými žiarovkami a inými zdrojmi svetla s nízkou spotrebou energie.

Prečo sa tradičných žiaroviek zbavujeme?

Za postupným odstraňovaním tradičných žiaroviek stojí Európska komisia v Bruseli. Uvádza, že klasické žiarovky sú príliš energeticky náročné a od ich likvidácie si úradníci sľubujú zníženie svetovej spotreby elektrickej energie a v tomto dôsledku aj zefektívnenie ochrany klímy. Stranou ide nostalgia po stáročnej tradícii, s tradičnými žiarovkami sa v blízkej budúcnosti stretneme už len na filmových plátnach.

Existujúce závity svietidiel zostávajú

Čo je však pre užívateľa dôležité, je zachovanie existujúcich závitov, ktorým sa úsporné zdroje svetla prispôsobili. Nie je preto nutné vybavovať byty a domy novými svietidlami, postupne meníme iba zdroja svetla za úsporné kompaktné žiarivky či LED žiarovky. Musíme však vyberať s ohľadom na tvar a prevedenie svietidla, každý zdroj svetla sa do neho nemusí svojimi rozmermi vojsť, ponuka je veľmi široká.

Oplatia sa úsporné svietidlá?

Nový úsporný zdroj svetla je nutné vyberať individuálne pre každé svietidlo v byte – podľa jeho typu, umiestnenia a funkcie. Všetky typy úsporných svietidiel sa vyznačujú dlhou životnosťou a úsporou energie oproti tradičným “svetelným hruškám” s vysokým výkonom, ktoré sa nadmerne zahrievajú a okrem svetelnej energie odovzdávajú do svojho okolia i nadmerné množstvo tepla. Musíme však pri výbere dbať aj na rozmery zdroje svetla, aby sa do svietidlá úsporná žiarivka či LED žiarovka zmestili. Nevýhodou úsporných žiariviek je potom dlhá zahrievacia doba, kedy je obmedzená intenzita svietivosti. Nevýhodou LED žiaroviek je vysoká cena, ktorú kompenzuje až 1.000 krát dlhšia životnosť oproti tradičnej žiarovke a minimálna spotreba energie. Investícia do “chladných” LED zdrojov svetla sa vráti rýchlo.

led-2

Čo sú úsporné LED zdroje svetla?

LED (Light Emitting Diode) sú polovodičové doštičky, ktoré premieňajú elektrický prúd na svetlo. Dosahujú životnosti až 50.000 hodín svietenia, sú veľmi malé (ponúkané sú však aj žiarovky v tradičnom tvare a veľkosti s veľkým množstvom diód vo vnútri) a dajú sa zaobstarať vo viacerých farbách. Tradičné 40 wattové žiarovky nahradia LED žiarovky s výkonom 4 W.

Jednoducho povedané – LED diódy sú dnes najkvalitnejšie, najúspornejšie, ale aj najdrahší spôsob svietenia. Dosahujú výrazne vyššiu produkcie energie na 1 Watt než akýkoľvek iný zdroj svetla – LED so zdrojom 4 W vyprodukuje kvantitatívne rovnaké množstvo svetla ako 40 W žiarovka. LED sú odolné voči častému spínaniu (zapínanie a vypínanie svetla) a veľmi rýchlo sa rozsvietia. Ich životnosť je až 100 krát vyššia ako životnosť žiariviek, oproti klasickým žiarovkám potom až 1.000-krát vyššia. Ďalšou výhodou LED je možná voľba rôznych farieb osvetlenie, môžeme tak vhodne vytvárať príjemnú svetelnú atmosféru v jednotlivých miestnostiach. LED žiarovky sa pritom napájajú rovnako ako úsporné žiarivky aj tradičné žiarovky z bežnej elektrickej siete (230 V). Mnohých kupujúcich teda možno odradí iba vysoká cena LED zdrojov svetla. Vysoká vstupná investícia sa ale vráti v dlhej životnosti a veľkých úsporách za energie.

Edisonovmu vynálezu a fenoménu – klasickej žiarovke – už jednoducho odzvonilo.

Odporcovia LED žiaroviek síce argumentujú zatiaľ malým výberom typov a nižšou intenzitou svetla. To však LED žiarovkám nijako neprekáža a stali sa najrýchlejšie rastúcom segmentom trhu so svietidlami a zdrojmi svetla. Pritom nie je argument nižšej intenzity svetla pravdivý. Ponúkané sú už práve aj žiarovky s vysokou intenzitou svetla, je len nutné si priplatiť. Povrch LED žiaroviek je pritom vždy studený a my ich môžeme použiť aj v blízkosti horľavých materiálov (zvyšujú požiarnu bezpečnosť) av rizikových priestoroch, napríklad v kúpeľniach.
Finančná náročnosť LED zdrojov svetla
Počítajte však s tým, že za 1 bodovú LED zaplatíte okolo 200,-Sk a za imitácie žiarovky až 1.000, – Sk a viac.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.