Ako správne osvietiť interiér?

fanexim jedalen

Osvetlenie môže urobiť s našou psychikou divy. Aj keď svetlo vnímame skôr podvedome, jeho pôsobenie môže ovplyvniť našu psychiku a určovať momentálne pocity.

Je teda veľmi dôležité zvoliť správny typ osvetlenia, príjemnú farbu a vhodné umiestnenie. V miestnostiach ako je kuchyňa alebo obývacia izba by malo byť centrálne osvetlenie doplnené bodovým svetlom vhodným pre prácu alebo čítanie. Naopak v spálni sa bez centrálneho osvetlenia pokojne zaobídeme.

Hlavné je správne umiestnenie svetiel

Na umiestnenie svetiel v miestnostiach by sa malo myslieť už pri samotnom architektonickom návrhu interiéru. V prvom rade je dôležité si uvedomiť, za akým účelom bude miestnosť využívaná a aký typ osvetlenia nám vyhovuje. Myslieť by sme tiež mali, aké druhy materiálov budú v interiéri použité. Tmavé farby a štruktúrované povrchy svetlo pohlcujú. Naopak hladké, svetlé a lesklé povrchy ho odrážajú. Osvetlenie by malo byť dostatočne intenzívne, nie však nepríjemne ostré. Jeho svetlo by malo byť mäkké a teplé so žltkastým nádychom.

Ideálna je kombinácia mäkkého a bodového svetla

Mäkké svetlo má charakter denného a preto by mal byť jeho zdroj opatrený mliečnym krytom a umiestnený tak, aby rovnomerne osvietil celý interiér. Rovnaký efekt dosiahneme umiestnením stropného svetla, ktorého prúd smeruje do stropu. Tieto druhy osvetlenia sa radia do osvetlenia nepriameho.

Bodové osvetlenie by malo mať nižšiu intenzitu a nasmerované by malo byť najlepšie na určitú časť miestnosti, zátišie alebo objekt v ňom umiestnený. Účelom bodového svetla je práve nechať vyniknúť kúzlu zátišie a pomôcť orientáciu v priestore. Nemalo by príliš oslňovať ani vytvárať nepríjemné tiene. Nie je vhodné ho využívať ako centrálne svetlo, pretože v priestore vytvára veľké kontrasty, čo môže spôsobovať únavu očí.

fanexim4

Každá miestnosť vyžaduje iný typ osvetlenia

V obývacej izbe je dôležité vedľa svetla centrálneho tiež doplnkové svetlo v podobe stojacej lampy či nástenné lampičky. Pri sledovaní televízie sa už neodporúča svetlo za obrazovkou, ale naopak pred ňou, aby televízia nebola v tieni. Svetlo sa nesmie odrážať v obrazovke a ani ju oslňovať.

Správne osvetlenie vyžaduje aj pracovná plocha v kuchyni. Tu je vhodné umiestniť o strop odrazené, rozptýlené intenzívne svetlo, nedosahujúce zbytočné tiene alebo odlesky. Pod horné skrinky je nutné umiestniť doplnkové žiarivky s minimálnym výkonom 75 W. Aj v jedálni potom hrá svetlo dôležitú úlohu. Nemala by tu chýbať regulácia jeho intenzity a možnosť oddeliť tok svetla dolu na stôl a hore na strop. Nad stoly dlhší ako 3m je lepšie zvoliť svetlo s dlhou žiarivkou namiesto lustra s mnohými bodovými svetlami. Žiarivka vytvorí príjemné a rovnomerne rozptýlené svetlo.

U osvetlenia v spálni záleží predovšetkým na jej vybavení. Ak je tu len posteľ, centrálne svetlo nie je dôležité, lampičku pri posteli však musí byť možné ovládať už pri vchode. Ak sú v spálni i úložné priestory, ich osvetlenie je dôležité. V prípade, že je svetlo zabudované priamo v skrini, je dôležité bezpečne odizolovať zdroj aj káble elektrického vedenia.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.