Matrac–základ kvalitného spánku

ameland

Je všeobecne známe, že človek prespí v priemere štvrtinu života. Nemali by sme sa teda stavať ľahostajne ku kvalite nášho spánku. Zdravý spánok určuje niekoľko faktorov, pričom k tým najhlavnejším patrí jednoznačne dobrý a kvalitný matrac.

Nakoľko je v dnešnej uponáhľanej dobe chrbtica nejedného človeka príliš namáhaná a zaťažená, mali by sme na správny matrac klásť väčší dôraz, ako vtedy, keď už bude príliš neskoro. Chrbtica spiaceho človeka  by mala zodpovedať pozícií chrbtici človeka v stoji, čo je  približne tvar prehnutého písmena S. To je dôležité pravidlo kvalitného spánku.

Kvalitný matrac disponuje tým, že je predovšetkým dostatočne pružný a elastický, aby mohol správne reagovať na pohyby tela a aby nespôsoboval tlak na nevhodných miestach. V obchodoch nájdeme aj tzv. zónové matrace, ktoré v sebe zahŕňajú ortopedické výstuhy. Pomocou nich sa zvyšuje elasticita matracu. Vhodné pruženie nie je len otázkou pohodlia a prirodzeného rozloženia chrbtice, ale nám môže dopomôcť aj k správnemu prekrveniu tela, výborne pôsobí na látkovú výmenu a obnovu buniek v tele.

Známy je matrac latexový, ktorý disponuje vysokou kvalitou. Zahŕňa v sebe ortopedické a antialergické vlastnosti s výbornou kopírovateľnosťou tela. Použité nosné latexové jadro s 5 anatomickými zónami spolu v kombinácií s polohovateľným lamelovým roštom dodáva matracu už spomínané ortopedické vlastnosti. Úžitkovú hodnotu zvyšuje vzdušnosť latexového jadra a možnosť vyčistenia poťahov. Doporučená nosnosť tohto matracu je do 130 kg.

Taštičkový matrac– tento matrac taktiež disponuje antialergickými a ortopedickými vlastnosťami. Taktiež sa tu nachádza zimná a letná strana, ktorá vďaka použitému jadru z taštičkových pružín zaručí kopírovateľnosť a dostatočnú oporu našej chrbtice. Jadro z taštičkových pružín je zložené zo štyristo kusov pružín. Odporúčaná nosnosť je do 110 kg.

Matrac sendvičový – vysoko kvalitný matrac sa skladá z troch anatomických zón – tuhší stred, mäkšie okraje. Jadro matracu máme rozdelené do niekoľkých tvarov ihlanu, ktoré majú podobné vlastnosti, ako taštičkové pružiny. Poťah matracu je snímateľný a môžeme ho chemicky vyčistiť. Zaťaženie matracu môže byť do 110 kg. Ak si vyberáme matrac, mali by sme sa zamerať na to, či daný matrac dokáže udržať stálu teplotu a odvádzať vlhkosť. Veľmi dôležitá je najmä štruktúra jadra, ktorá disponuje týmito funkciami.

Matrace delíme podľa spomínaného jadra a podľa materiálu, z ktorého je matrac vyrobený. Prvým typom sú polyuretánové peny – tzv. molitan, z ktorých sa vyrábajú matrace monolitické, sendvičové, či profilované. Posledný typ patrí medzi najlacnejšie typy matracu a nehodí sa pre časté používanie. Medzi známe patria taktiež pružinové matrace, ktoré sa skladajú z menšieho množstva väčších pružín, alebo taštičkové, ktoré sa opačne skladajú z väčšieho množstva malých pružín. Matrace, ktoré sa vyrábajú zo studených polyuretánových pien sa vyznačujú vysokou elasticitou a priedušnosťou. Latexové matrace majú vynikajúcu elasticitu, čo sa odráža aj na ich vyššej cene. Dôležité je, aby sme si overili aj správnu tvrdosť matracu. Nemala by nášmu telu pôsobiť ani príliš mäkko, ale ani príliš tvrdo.

Pred samotným nákupom by sme si ju mali vyskúšať. Ak sa nevieme rozhodnúť medzi jednotlivými matracmi, lepšie urobíme, ak si kúpime tú tvrdšiu alternatívu. Po čase táto matrac zmäkne a to preto, lebo sa rozširuje jej vnútorné pletivo. Taktiež by mala byť v strede pevnejšia a na okrajoch zasa mäkšia. Pri kúpe matracu, by sme mali brať do úvahy najmä zdravotnú stránku, no taktiež naše finančné možnosti. Ak máme možnosť je výhodné, ak sa o výbere matracu poradíme so skutočnými odborníkmi.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.