Montážna pena fenomén v oblasti tepelných izolácií

montážna pena

Aj laik určite pozná v tejto dobe izolačné materiály ako sú polystyrén, alebo minerálna vata, zatiaľ čo polyuretánová pena sa do povedomia verejnosti v takej miere nedodostala. Ide pritom o materiál, ktorý sa už od 50. rokov minulého storočia využíval v chladničkách, v lodiarskom, leteckom alebo automobilovom priemysle.

Vo svetovom stavebníctve sa začali používať striekané izolačné peny pre zaistenie dokonalej tepelnej izolácie už v 70. rokoch minulého storočia. U nás sa tieto materiály dostávajú do popredia záujmu až v posledných rokoch.

Tepelná izolácia stavebných objektov je problémom, ktorý už po dlhé desaťročia trápi každého projektanta alebo stavebníka. Niektoré izolačné materiály sa vplyvom tepelných výkyvov rozpínajú alebo naopak zmršťujú, iné dostatočne netesnia, ďalšie zase nespĺňajú požadované izolačné vlastnosti. Našťastie už konečne existuje produkt, ktorý všetky vyššie zmienené problémy komplexne rieši.

Je ňou montážna pena. Patrí medzi eko – izolácie novej generácie. Je to plastická izolačná hmota, ktorá sa nanáša striekaním, po nanesení hmota expanduje a tak dokonale vyplňuje celý izolovaný priestor.

Aj Vás hnevajú vysoké výdavky za energie? Tieto výdavky tvoria jednu z hlavných záťaží každej domácnosti.  Preto  ako pozorujeme stále častejšie sa dostávajú do povedomia budovy s kvalitnou tepelnou izoláciou obvodovej a strešnej konštrukcie. Zaznamenávame boom v zatepľovaní, podobný tomu, ktorý sme pozorovali na konci 90. rokov v oblasti výmeny okenných výplní.

Poďme sa ale podrobnejšie pozrieť na možnosti a výhody zateplenia striekanou tepelnou izoláciou polyuretánovými penami.

  • Hlavná výhoda je že úplne zaplní všetky medzery a škáry, teplo už nemá kadiaľ uniknúť. Pena sa aplikuje nástrekom a až 120x expanduje (rozpína sa). Tým dokonale zatesní všetky kritické miesta, teda aj tie, na ktoré napr. minerálnu vatu nikdy nedostanete. Pena tak eliminuje prípadné nedostatky a zaplní všetky škáry automaticky.
  • Ďalšou výhodou je, že táto izolácia je takmer nesmrteľná, dá sa povedať, že životnosť striekanej izolácie sa rovná životnosti stavby.
  • Neskutočné výhody sú v tom, že časom nesadá, neredne, neplesnivie, je odolná voči škodcom a hlodavcom a navyše je zdravotne nezávadná.
  • Je s ňou veľmi rýchla a jednoduchá aplikácia
  • Pena nielenže v zime zabraňuje úniku tepla, ale počas leta zase neprepúšťa do objektu nadmerné teplo zvonka – pôsobí ako klimatizácia.
  • Možno ju použiť na čokoľvek a kdekoľvek – Je vhodná pre zateplenie fasád, striech, podkrovia, podláh, stien, základov alebo bazénov. Svoje uplatnenie nachádza u všetkých typov stavieb vrátane ekologických a energeticky úsporných domov.
  • Menej znamená viac – Skvelé izolačné vlastnosti peny zaisťujú, že pre zateplenie stačí použitie tenšej vrstvy, než u iných materiálov. Už 15 cm široká vrstva peny spĺňa normu pre zateplenie podkrovia, na zateplenie strechy potom stačí len 8 cm.
montazna pena

zdroj: http://www.domand.sk/navod-na-montaz-schodov.html

Rozoznávame peny:

  1. Tvrdé peny – Heatlok Soy: Ide o peny s uzavretou bunkovou štruktúrou, ktorá okrem skvelých tepelnoizolačných vlastností funguje aj ako hydroizolácia a parozábrana. Všeobecne ju môžeme použiť všade tam, kde sa používa polystyrén.
  2. Mäkké peny – SEALECTION 500: Sú to peny s otvorenou bunkovou štruktúrou, vhodné pre tepelnú a zvukovú izoláciu. Všeobecne nahrádzajú použitie minerálnej vaty.

Ak sa stále neviete rozhodnúť, ktorý teplený izolačný prostriedok máte použiť,máme tu pre Vás porovnanie peny s minerálnou vatou:

  • Cenovo víde penová izolácia síce mierne vyššie, ako je to v prípade minerálnej vaty, ale použitím penovej izolácie získava klient celý rad nesporných výhod, vďaka ktorým sa počiatočná vyššia investícia mnohonásobne vráti.
  • Výhodou je samotný spôsob zaizolovania konštrukcie. Pena dopadá na plochu ako tekutina a ihneď sa mení na penu, ktorá 120-násobne expanduje, tým úplne dokonale vyplní všetky prestupy, medzery a škáry, čoho pomocou vaty nikdy nedosiahnete. Už nemôže uniknúť žiadne teplo z Vášho vyhriateho príbytku.
  • Táto pena má úžasnú vlastnosť, ak nastane napr. defekt strechy a zatečie Vám voda, pene sa nič nestane a vyschne, ale minerálnu vatu môžete v takomto prípade rovno vyhodiť. Nezačne sa na nej tvoriť žiadna pleseň. Je to dôležité aj zo zdravotného hľadiska, pretože tam kde sú plesne, sú aj choroby. A to si nikto nepraje. Zdravie by malo byť v hodnotovom rebríčku každého z nás na prvom mieste.
  • Stálosť vlastností peny oceníte však vo všetkých ročných obdobiach. Nielen počas zimy,ale aj počas leta, pretože pôsobí aj ako ochrana pred prehrievaním. Vytvorí vám dokonalý chládok počas horúcich nočných dní a ak Vám bude predsa len trošku chladno, môžte sa zohriať na mäkkučkom koberci pred plápolajúcim krbom a máte romaniku ako vyšitú.
  • Určite Vás poteší aj rýchlosť aplikácie izolačnej peny. Na celý objekt Vám stačí jednen deň a navyše sa jedná o úplne čistú prácu, čo sa o zateplení minerálnou vatou rozhodne nedá povedať.

Veľmi často sa znova zatepľujú domy, ktoré boli vatou izolované pred 10-timi rokmi a do dnes  posadali tak, že niektoré miesta sú už izolované veľmi nedostatočne alebo v iných prípadoch vôbec.

Minerálna vata je však stále veľmi používanou lacnou variantou izolácie. No je otázkou, či nie je lacnejšia len na prvý pohľad, pričom ak ju máte vymieňať za niekoľko rokov, tak sa citeľne predraží. Pretože musíte opakovane investovať do zateplenia. A nikto Vám už nevráti peniaze  ani energiu, ktorá bola vynaložená  pri nedostatočnom či nekvalitnom zateplení. A to nevravím, že budete mať znova ,,rozhádzaný” celý byt. A to nekonečné upratovanie…

Preto si myslím, že jednorázové použitie peny je oveľa racionálnejším a aj ekonomickejším riešením.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.