Oddýchnite si v guľôčkach

kotuli_riflovina

Pred viac než dvadsiatimi rokmi sa v hlave fínskeho dizajnéra Jukka Setäla zrodil nápad všiť do textilného povlaku milióny polystyrénových guľôčok. Od tej doby vzniklo mnoho variácií tohto nábytku od sedacích vakov, cez kreslá a pohovky, až po zvieracie pelechy.

Guľôčkové vaky nájdu svoje uplatnenie prakticky všade, obľúbia si ich teenageri, pre ktorých je sedenie na klasickom kresle či pohovke skutočná nuda a rovnako sa stávajú  vhodným vybavením nových bytov, ale aj kancelárií i pracovní, kedy si potrebujete pri práci na chvíľu oddýchnuť. Jednoducho sa totiž tvarujú a nie je problém si v nich vytvoriť rôzne podpery a ďalšie opory, ktoré vám sedenie alebo ležanie na vaku spríjemnia. Zelenú dávajú tomuto nábytku dokonca lekári a rehabilitačné sestry, ktorí tvrdia, že práve nekonečné množstvo tvarov pomáha rozprestrieť sily pôsobiace na chrbticu rovnomernejšie na väčší povrch tela. Preto aj ľudia, ktorý majú ťažkosti s chrbticou a často v pevnom kresle zaspia si vo vaku môžu vyležať ten správny tvar a ponúknuť svojmu ubolenému telu odpočinok. Samozrejme sa tieto vaku nemôžu považovať za rehabilitačné pomôcky akými si napríklad veľké rehabilitačné lopty. Aj keď sa na nich cítite príjemne a pohodlne, stále je to len leňošenie.

Jednotlivé výrobky sa od seba líšia nielen cenou a veľkosťou, ale taktiež poťahovým materiálom a hlavne vnútornou výplňou. Platí totiž pravidlo, že čím sú guľôčky vo vnútri menšie a je ich viac, tým sa nábytok menej deformuje a lepšie si uchováva svoj tvar, ktorý mu dáte. Dobrý vankúš spoznáte tak, že keď vstanete napríklad od televízie, vysedené miesto ostáva a vankúš si uchováva svoj tvar. Originálne výrobky majú povrch guľôčok opatrený pogumovanou vrstvou, čím sa ešte viacej zvyšuje ich životnosť. Väčšina výrobkov na trhu je vybavená pevne uzatvárateľným otvorom, ktorý vám dovoľuje uberať a pridávať guľôčky podľa toho, ako kto potrebuje. Kvalitu guľôčkového nábytku určuje aj poťah, ktorý mu dodáva nielen na atraktivite a zaujímavosti. Jemná bavlna v tomto prípade neprichádza do úvahy. Musí tu byť použitý pevný materiál, ktorý udržiava tvar vankúša presne taký, aký si ho vytvoríte. A taktiež samozrejme nesmie prasknúť, keď na neho napríklad skočia deti, alebo sa roztrhnúť pri najmenšom neopatrnom zachádzaní, ani sa znehodnotiť po rokoch používania. Guľôčkový nábytok si môžete zaobstarať, tak v textilnom, ako aj v koženom prevedení. Pri nákupe takýchto výrobkov by ste sa mali zaujímať aj o ich údržbu, veď určite každý vie ako to niekedy vyzerá s pohovkou alebo kreslom, keď na nich sedia malé deti alebo zvierací miláčikovia. K štandardu by preto mala patriť umývateľnosť povrchu. Najčastejšie si pri údržbe vystačíte s vysávačom a na fľaky a nečistoty je vhodná voda s trochou saponátu.

detsky vak

zdroj: http://www.kidzoneshop.com.au/prod840.html

K obľúbenosti tohto nábytku prispieva aj cena, ktorá sa odvíja od ich veľkosti, druhu a tiež od toho či ide o originál alebo len napodobneninu. V ponuke nájdete veľké vankúše, menšie určené pre deti, sedacie hrušky či pelechy pre zvieratká. Možno by niekoho napadlo, že keď sú tieto výrobky tak jednoducho tvarovateľné a variabilné, prečo je potrebné vyrábať toľko druhov. Veď by stačil len jeden, ktorý si každý človek vytvaruje podľa potreby. Odpoveď je jednoduchá, ide o peniaze. Väčšinou platí, že čím je vankúš väčší a jednoduchý, tým viacej variácií z neho urobíte, je však aj najdrahší. Preto výrobcovia ponúkajú  ako kompromis menšie kreslá, hrušky alebo lopty. Pri nich je však menšia možnosť vytvarovať si ich podľa predstáv. Ocenia ich však napríklad starší ľudia, ktorí sa predsa pohybujú pomalšie a tak pri usadení sa a vstávaní ocenia pripravené podpierky rúk. Špeciálnou kategóriou sú deti, hlavne tie malé zhruba do desiatich rokov, by sa totiž medzi veľkým množstvom guľôčok skoro stratili a len ťažko by si tu hľadali pohodlné sedenie. Veľké vankúše ocenia hlavne pri skákaní, vystrájaní a váľaní sa. Na sedenie sú pre ne vhodnejšie menšie výrobky, ktoré sa jednoducho tvarujú aj pod menšou hmotnosťou. Čo sa týka výrobkov, ktoré sú určené pre zvieratá, počíta sa tu s náročnejšou údržbou, preto majú dvojité poťahy čiže jeden pevný a druhý, ktorý je možné sňať a oprať v práčke.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.