Možnosti vykurovania krbovými kachľami a vložkami

Možnosti vykurovania krbovými kachľami a vložkami

V súčasnej dobe sa čoraz častejšie stretávame s fenoménom, kedy sa stávajú hlavným zdrojom vykurovania rodinného domu práve krbové kachle či krbová vložka. Tento jav je celkom pochopiteľný, ak uvážime, že tepelné straty novo stavaných domov dosahujú oveľa nižších hodnôt, ako tomu bolo kedysi.

Pokiaľ nie je alfou a omegou nového domu cena, nájdeme väčšinou v jeho projekčných podkladoch zmienku o krbových kachliach alebo vložke. Len málokto totiž v úvahách nad svojím vysnívaným domčekom nezatúži po príjemných pocitoch, ktoré vyvolávajú praskajúce polienka v krbe.

Pri návrhu vykurovania nového domu je presne ten čas, kedy je potrebné emócie na chvíľu odložiť stranou a sústrediť sa najmä na základnú funkciu, ktorú má ohrievač plniť. Teda pokiaľ možno čo najkomfortnejšie vykurovať. Pravým umením je potom skĺbenie účelného s estetickým. Aby sa všetko podarilo k plnej spokojnosti zákazníka, je potrebné poznať niekoľko základných faktov. Ak už sa rozhodnete do projektovej dokumentácie krbové kachle alebo vložku zahrnúť, je vždy rozumné sa usilovať o to, aby bol ohrievač plne funkčný ale aj esteticky vhodný. Nie je totiž vložka ako vložka a kachle ako kachle.

Treba si teda vykurovacie zariadenia rozdeliť podľa určitých kritérií:

1. druh paliva – fosílne, biomasa, plyn

2. mobilita – prenosné a neprenosné

3. ťah – ťahové, neťahové

4. prenos tepla – teplovzdušné, akumulačné, teplovodné, kombinované

5. konštrukcia ohniska – roštové, bezroštové, bezroštové s upraveným vedením spaľovacieho vzduchu, dvojkomorové

6. akumulácia – ľahká, poloťažká, ťažká

7. funkcia – účelové vykurovacie zariadenia, sporáky, kachle, krby

Účelom kachlí je odovzdanie tepla do vykurovanej miestnosti a určite je to dominantný prvok v interiéri. Kachle majú spolu tri nevyhnutné časti k ich prevádzke. Najprv tepelnú energiu musíme vyrobiť (ohnisko). Potom ju musíme uložiť (ťahový systém) a nakoniec ju musíme odovzdať do miestnosti. Toto miesto sa nazýva teplovýmenná plocha. Čo je materiálovo a veľkostne nadimenzovaná plocha na odovzdanie dostatočného množstva tepelnej energie do vykurovaného priestoru.

Správne navrhnuté a postavené kachle dosahujú účinnosť až 85 %. Kachle môžeme koncipovať do viacerých miestností i poschodí ako hlavný zdroj vykurovania celého rodinného domu. Teraz by sme si mohli rozdeliť krby. Otvorený kozub je svojím poňatím určený iba k pocitovému začleneniu ohňa do interiéru miestnosti. Jeho účinnosť je len 10 – 15 %. Ak zvolíme krbovú vložku, bude jej účinnosť podľa konštrukcie 40 – 80 %. Hlavným predpokladom dobrej účinnosti je suché drevo s maximálnou vlhkosťou 15 – 20 %.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.