Neporiadok v byte, ako vplýva na nás samotných?

neporiadok na pracovnom stole

Neporiadok na pracovných stoloch – je priam nevyhnutné, aby ste si tento kus nábytku z času na čas upratali. Práve na stoloch sa totiž haraburdy hromadia tak rýchlo, že je to priam neuveriteľné. Okrem pracovného stola sa veci hromadia aj na stoloch kuchynských, na skrinkách, či toaletných stolíkoch. Všetok vyvýšený povrch nás podvedome láka na uloženie nákupu, potravín, obálok, či rôznych dokumentov. Je teda priam nevyhnutné, aby ste si našli systém, ktorý vám pomôže nenechať stôl zaprataný zbytočnosťami a mať na ňom uložené len tie najnevyhnutnejšie veci. V prvom kroku si systematicky roztrieďte veci, ktoré sa na stole nachádzajú. Zamyslite sa, či veci nepatria na iné miesto, prípadne či ich netreba vyhodiť. Vypracte zo stola prázdne nádoby, škatule, či obálky. Patria rovno do koša! Môžu totiž v našom živote prehlbovať pocit prázdnoty a sú opakom hojnosti. Všimnite si, aký účel predstavuje náš stôl. Máte na ňom nehybné predmety, akými sú lampy, fotky v rámiku, knihy, či rastliny? Väčšina podobných stolov s rovnakými predmetmi sa nachádza v každej domácnosti. Na takýto typ stolu neumiestňujte dočasné predmety, na ne si vyčleňte iné miesto. V zásade platí, že nie je dôležité, či je stôl zaprataný, ale to, či ho raz za čas upraceme. Neporiadok by sa nemal hromadiť vo veľkom množstve a dlho, pretože môže v našom živote spôsobiť vážne problémy a stagnáciu energie. Umiestnite si na stôl predmety, ktoré do vášho života pritiahnu šťastie. Vsaďte na plné misky a vázy, pretože k vám pritiahnu hojnosť. Ak na vašom stole v domácnosti vykonávate prácu, myslite aspoň na to, aby hŕba papierov nebola umiestnená priamo pred vami a zacláňala vám výhľad na okolitý priestor. Papiere neumiestňujte ani za váš chrbát, počas celej práce budete mať pocit, že ste zavalení všakovakými povinnosťami. Ideálne je, ak si ich umiestnite po svojej ľavici. Okrem stola nesmiete zabudnúť ani na zásuvky, v ktorých sa často hromadia zbytočnosti. Nesmiete dopustiť, aby vám tieto zbytočnosti zadusili vašu kariéru! Preplnený stôl vám v živote spôsobí zápchu. Sústreďte sa na to, aby na pracovnom mieste energia prúdila, nie stagnovala. Ako sme už v článku spomínali, plné vázy sú pozitívnym prínosom do vášho života. Avšak dbajte na to, aby ste kvetom vo váze vymieňali vodu každý deň a aby ste zvädnuté kvety vyhadzovali. Odumierajúce kvety totiž môžu spôsobiť škodu na vašom pracovnom živote. Dekoratívne predmety sú fajn, vyhnite sa však ich veľkému množstvu. Ak ich totiž na stole máte príliš veľa, nedáte priestor novým veciam vo vašom živote.

Aj v kuchyni treba myslieť na poriadok – nahromadenie zbytočností v tomto kúte bytu, môže pôsobiť veľmi nebezpečne. Negatívna energia prenikne priamo do jedla. Tepelne upravované jedlo pohltí zlú energiu, ktorá nám môže spôsobiť chorobu. Ak radi konzumujete teplé jedlá, dbajte na to, aby ste v kuchyni nemali neporiadok. Upratujte ju často, aby ste sa vyhli nahromadeniu negatívnej energie. Pri upratovaní kuchyne, nezabudnite raz za mesiac skontrolovať obsah chladničky. Nesmie sa stať, že v nej zabudnete mäso, pretože sa rozloží na jed. Taktiež skontrolujte poličky a komory, kde uskladňujete suché a konzervované potraviny. Niektorí z nás totiž úplne ignorujú staré potraviny, kým sa úplne nepokazia. Zlá energia sa vytvorí aj z pokazených omáčok, ktoré sú otvorené. Nezabudnite skontrolovať aj riad v kuchyni, ktorý by nemal byť v žiadnom prípade popraskaný. Ak nájdete hrnca a panvice, ak sú poškodené, bez milosti ich nahraďte novými. Aj starý a zničený kávovar vymeňte za nový model. Smetný kôš pravidelne čistite a plesnivé, či zhnité jedlo rýchlo vyhoďte. Ak máte v byte zvieratká, nezabudnite im čistiť ich miesto, ktoré obývajú. Vo vzťahu, či manželstve sa môžu vyskytnúť problémy, práve vďaka neporiadku v kuchyni. Je to totiž najzraniteľnejšia časť zo všetkých miestností.

Raz za rok dôsledne upracte skriňu – nezabudnite, že vaša skriňa by mala symbolizovať radosť a inšpiráciu, veď predsa každé ráno pri nej stojíte a rozhodujete sa, čo si z nej zvolíte na celý deň. Je predsa celkom prirodzené mať v nej šaty a doplnky, ktoré v nás vyvolávajú radostné pocity. Nie každý v nej však nachádza takéto potešenie. Mnoho z nás má v skrini kúsky, ktoré vytiahne iba z času na čas, alebo v nej máme množstvo oblečenia, ktoré nám nepristane a neradi ho nosíme. Prinúťte sa preto raz za rok prebrať svoj šatník. Vyhoďte to, čo nenosíte, prípadne sa vám to nepáči. Získate priestor pre nové veci. Taktiež zvážte svoje nákupy v obchode, kúpte si tam len to, čo vám padne do oka. V čom sa budete cítiť príjemne a ohúri vás to nápaditým strihom, či príjemnou farebnou kombináciou.

Spálňa je posvätným miestom – ak chcete mať pokojný a nerušený spánok, v spálni udržujte čistotu. Je to posvätný priestor, preto sa tak k nemu tak aj správajte. Vypracte z tadeto zbytočné rárohy. Aby ste túto miestnosť chránili od negatívnej energie, umiestnite do nej predmety, ktoré máte radi, vďaka ktorým sa cítite milovaní a nádherní. Vaše oblečenie neumiestňujte vysoko na poličky, pretože vám spôsobia ťažký spánok. Lepšie je, ak máte šatník v komore, do ktorého umiestnite sezónne oblečenie, ktoré práve nenosíte. Tu môžete uskladniť aj kufre. Športové pomôcky a nástenné zrkadlá zo spálne odstráňte. Dávajte pozor aj na predmety, ktoré súvisia s vašou prácou. V žiadnom prípade do spálne neumiestňujte pracovný stôl. Vyhnete sa hromadeniu pracovného neporiadku. Ani počítače a telefóny nemajú čo v tejto miestnosti hľadať. Aj deťom by ste mali zabezpečiť samostatnú pracovnú miestnosť. Ak nemáte také možnosti, umiestnite stôl dostatočne ďaleko od postele dieťaťa. Špinavé oblečenie dávajte výhradne do koša určeného na špinavú bielizeň. Nič nie je horšie, ako keď si špinavú bielizeň pohodíte len tak v spálni. Energia z nej, totiž prenikne spálňou veľkou rýchlosťou. Nepotrebné veci nedávajte na, pod, či za posteľ. Postele musíte udržiavať v čistote. Aj priestor pred a za dverami treba mať nanajvýš čistý, dôležité je, aby sa dvere dali hladko otvárať a zatvárať a nič im v tom nebránilo. Do spálne si nikdy nevešajte pochybné umelecké diela, zaujímajte sa o to, čo symbolizujú, aby vám zbytočne nepriťahovali do vášho života nešťastie. Ani okná by nemali zapĺňať zbytočné haraburdy, závesy sú skvelým pomocníkom na večer. Cez deň nechajte preniknúť svetlo do miestnosti, nie je nič lepšie, ako čerpanie energie z ranných slnečných lúčov.

Vytrieďte si veci v komorách, pivniciach a na pôjdoch – nezabúdajte na systematické vytrieďovanie nepotrebných predmetov aj v týchto častiach vášho obydlia. Ak sa pustíte do triedenia vecí v spomínaných častiach bytu zistíte, že je ich na vyhodenie viac než dosť. Nalaďte sa na upratovanie a hor sa do toho! Našim zvykom je zbieranie rôznych harabúrd. Pod pojmom haraburdy rozumieme zbierku rôznych vznešených predmetov až po úplne absurdné predmety, akými sú vejáre, gumené kačičky, zápalkové škatule, plyšové hračky, vyrezávané koníky, keramické žaby, známky, či kamene. Ľudia zbierajú azda všetko. Ak vaša zbierka predmetov skončila niekde v komore a vy ju už nevystavujete očiam vašich návštevníkov, znamená to, že ste sa v živote pohli už niekam inam. Predmety už pre vás stratili to čaro, čo kedysi mali. Prečo ich potom neposunúť k niekomu, komu vyčaria úsmev na tvári? Ak sú uskladnené v komore, ich energia stagnuje na mieste. Aj staré knihy, či časopisy, ku ktorým sa už nevraciate, predstavujú opotrebovanie energie, pretože predstavujú zastarané informácie – bez milosti ich povyhadzujte. Taktiež fotografie tvoria tretiu skupinu harabúrd. Nájdite si na ne čas a dôkladne si ich poprezerajte. Vyhoďte fotky, ktoré vo vás vyvolávajú negatívne pocity, či smutné spomienky. Nechajte si len tie, ktoré vo vás vykúzlia príjemné pocity a spôsobia úsmev na vašich perách. Dajte im čerstvú energiu! Stanú sa zdrojom vašej sily a lásky. Fotografie sú vašou rodinou, správajte sa k nim, ako ku vzácnym veciam. Ďalšími predmetmi, ktoré zbytočne zaberajú miesto vo vašich domácnostiach sú nefunkčné prístroje. Úplne ich povyhadzujte. Staré televízory, počítače, fény, prázdne fľaše, či nádoby sú nepoužiteľné, vyhoďte ich. Nedá sa vymenovať všetko, každý nájde v byte nepoužiteľné darčeky, či pokazené veci, ktoré skladuje v nádeji, že sa raz opravia. Z pocitu viny ich však nevyhodíte, robíte však chybu, bez milosti s takými vecami skoncujte.

Udržiavajte poriadok vo vašich kabelkách, peňaženkách – ak si vyriadite byt za účelom prúdenia pozitívnej energie, určite nevynechajte ani vaše peňaženky, či kabelky. Kabelka sa často stáva skladišťom zbytočností, akými sú bloky, potvrdenky, papieriky, kľúče, staré rúže, perá a mnoho iných vecí. Ženy sú schopné za jeden týždeň napasovať do svojich kabeliek hromadu zbytočností. Raz za týždeň si nájdite chvíľku a vypracte z kabelky všetky zbytočností, ktoré sa tam v priebehu niekoľkých dní nazbierali. Ani príliš veľa drobných v peňaženke nie je ideálne na pôsobenie pozitívnej energie. Čistá peňaženka pôsobí skvelým dojmom. Ak rozmýšľate nad ideálnou farbou, voľte ju v červenom odtieni. Dovnútra si dajte tri mince, ktoré omotáte červenou farbou, pritiahnu vám do života peniaze. Ak vám dá bohatý človek bankovku, odložte si ju na pamiatku. Pomôže vám vytvoriť energiu bohatstva.

Vyčistite aj váš počítač – očistenie počítaču od nepotrebných súborov by mal byť tiež vašou samozrejmosťou. Navyše spravíte niečo aj pre neho, bude ísť lepšie a bude v  dobrej kondícii. Vymažte aj zbytočne nahromadené maily. Mnohé z nich predstavujú nevyžiadané správy. Vymažte ich dôsledne aj z koša, aby sa v ňom nehromadili, ako haraburdy na povale. Raz za mesiac si nájdite čas a vymažte z počítača nepoužívané obrázky, súbory, či poznámky. Po čase zistíte, že robíte dobre nielen svojmu počítaču, ale aj vám. Uvoľňujete priestor vo vašom mozgu.

Jednoduchý trik, pre udržanie väčšieho poriadku v byte

 

Taktiež vám pripadá, že je riadenie akousi neobľúbenou činnosťou a opakujete ju príliš, no napriek tomu máte v byte pocit neporiadku? Ak sa porozhliadate okolo seba, zistíte, že všade okolo vás je mnoho drobností, ktoré sa deň čo deň pokúšate napraviť, avšak efekt je stále ten istý – nepriaznivý.

Kedy vyzerá vaše obydlie neporiadené? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Je to vtedy, keď je mnoho vecí na očiach. Môžete mať doma úplne čisto, ak však máte všade vyložené nejaké veci, prípadne po kútoch pohádzané drobnosti, nikdy nevzbudíte dojem poriadku. Riešenie je však veľmi jednoduché. Stačí, ak máte dostatok úložného priestoru. Nie je totiž vašou vinou, že sa vám všetky drobnosti nezmestia do skríň, ani to, že sa po niekoľkých dňoch vplyvom rodinných príslušníkov poposúvajú a už nevyzerajú tak usporiadane. Dôležité je, aby neboli neustále na očiach, vo veľkom množstve.

 

Triedenie je dôležité!

Nemá význam hľadať miesto pre každú drobnosť, ktorá je zabudnutá, prípadne sa vôbec nevyužíva. Preto si aspoň dva krát do roka spravte revíziu, všetky veci, ktoré nepoužívate, prípadne ich nechcete povyhadzujte, predajte, alebo darujte. Ani predmety, ktoré majú sentimentálnu hodnotu nestoja za to, aby ste ich skladovali donekonečna. Rodinné albumy, či darčeky si pokojne nechajte, avšak skladovať kamienky, či mušličky z dovolenky je zbytočné a nepraktické.

 

Škatule – skvelý pomocník

Ak ste sa už zbavili vecí, ktoré nevyužívate, potom sa môžeme sústrediť na predmety, ktoré si plánujete ponechať. Teraz sa môžete zamerať na malé a veľké úložné boxy. Pri nich myslite na to, aby boli praktické, ľahko sa s nimi manipulovalo a aby uniesli potrebnú záťaž. Veci musíte umiestňovať do boxov podľa účelu, prípadne podľa miestnosti, do ktorej patria. V tomto prípade nemusíte príliš šetriť kupovaním lacných papierových škatúľ, na trhu nájdete mnoho plastových úložných boxov, v akýchkoľvek farbách a veľkostiach. Malé škatuľky pre drobnosti môžu byť pokojne umiestnené na pracovnom stole, ak ich nie je príliš veľa. Stredné môžete umiestniť do skríň, či políc a tie veľké, ktoré môžu byť na kolieskach stačí dať pod posteľ, či do komory.

 

Zásuvky a priehradky – skvelý pomocník

Náhradou malých škatúľ sú zásuvky na pracovných stoloch a ďalšie menšie úložné priestory. Neukladajte do nich predmety voľne, vytvorili by ste tak ďalší neporiadok, aj keď nebude viditeľný pre návštevy. Dajte si do nich organizátori, prípadne prázdne škatule od rôznych predmetov, či misky. Papiere pred uložením do zásuvky  uložte do zložiek a farebne si označte dokumenty, podľa toho, čoho sa týkajú. Budete mať o svojich papieroch väčší prehľad. Pravidlom je, aby žiadna vec nebola v zásuvke len tak voľne uložená. Práve vďaka tomu si budete môcť zásuvky jednoducho vyčistiť.

 

S veľkými skriňami opatrne

V našich bytoch sú vo veľkej obľube práve veľké, šatníkové skrine. Majú veľkú výhodu – vojde sa do nich veľké množstvo oblečenia. Majú však aj veľkú nevýhodu. Zaberajú príliš veľa miesta, nie len z praktickej, ale aj z pocitovej stránky.

 

Ako vyťažiť zo svojho príbytku maximum? Ak si zariaďujete nový byt, môžete myslieť na zádvorie, výklenky a mnoho ďalšieho priestoru kam si môžete uložiť svoje veci bez toho, aby ste mali pocit, že vás nábytok z bytu vytláča. Ak už máte dlhoročnú, zabehanú domácnosť, zbavujte sa nepotrebných vecí, udržíte ju tak ľahkú. Využite miesto pod posteľou, úložné typy nábytku a pred uložením vecí do skríň ich poskladajte, využijete tak miesto naplno.

 

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.