Od masívu k dnešnému nábytku.

ineternet1

Dnes technický pokrok pomaly vstupuje do každej oblasti nášho života, prináša nové nápady, neuveriteľné technológie a úplne nové materiály. Z nich sa vyrába nábytok, ktorý je bezpečnejší, spoľahlivejší a dlhšie vydrží.

Nie je tajomstvom, že moderný nábytok dnes zaujíma vedúce postavenie vo svete a preto viac ľudí chce, aby ich obývačky, spálne či kancelárie boli funkčné a štýlové. Avšak tiež existujú ľudia, ktorí si myslia, že nábytku dnes chýbajú nové nápady a vyzerá rovnako. To však nie je pravda. Pred päťdesiatimi rokmi bolo našim rodičom či starým rodičom ponúknutých len niekoľko typov štandardizovaných zostáv, spální alebo jedální. Teraz si môžeme vybrať zo stoviek rôznych dizajnov, desiatok materiálov a prakticky z nekonečného množstva veľkostí. Vďaka týmto faktom si môžete vytvoriť dom Vašich snov.

Predtým bol všetok nábytok  z masívneho dreva. Takýto nábytok bol nielen neuveriteľne ťažký, ale tiež citlivý na svetlo a mohol sa ľahko sa poškodiť. V pokusoch, ktoré viedli k vytvoreniu ľahšieho a krajšie vyzerajúceho nábytku, sa začali používať nové materiály ako je plast alebo preglejka. Dnes sa pomerne často vyrába z dreva iba predná časť nábytku, pričom bočné strany sú z preglejky. Tento nábytok má nielen menšie náklady na výrobu a váži menej, ale tiež veľmi dobre vyzerá. Návrhári neprestali experimentovať s materiálmi, kombinujú rôzne druhy dreva a do nábytku pridávajú sklo, oceľ a chróm. Mnohí sa obávajú o ekológiu výroby. Tých môžeme upokojiť, pretože veľmi rozšírené sú recyklované materiály, ktoré sa používajú najmä na výrobu nábytku pre záhrady a terasy. Výrobcovia tiež používajú kompozitné materiály, vďaka ktorým sa nábytok stáva odolnejším a spoľahlivejším. Napríklad zosilnené sklo je teraz schopné udržať televízor a kovové zliatiny používané vo vonkajšom nábytku sú odolné voči korózii.

Moderný nábytok nevyzerá rovnako. Vďaka nekonečným štýlom, novým farbám a tkaninám môžu návrhári pracovať s dizajnom a funkčnosťou. Tzv. mobilný nábytok môže uľahčiť život väčšiny ľudí, ktorí nežijú vo veľkých bytoch, alebo domoch. Vzhľadom na sofistikované vnútorné mechanizmy sa Vaša obľúbená pohovka behom okamihu zmení na pohodlnú posteľ a malý jedálenský stôl sa pomocou niekoľkých pohybov premení na stôl, na ktorom sa v pohodlí najedia všetci členovia Vašej rodiny či priatelia. Baví Vás sledovanie televízora z Vášho obľúbeného kresla? Stlačením jediného tlačidla alebo potiahnutím za malú páčku sa zmení na pohodlné lôžko. Tento mobilný nábytok je dnes neuveriteľne populárny a výborne sa hodí aj do malých miestností.

S najväčšou pravdepodobnosťou nepostrehnete nové materiály, nové technológie a nápady v nábytku, keď si ho kúpite. Zbadáte len, že čalúnenie Vašej novej pohovky vyzerá dobre a je odolné voči škvrnám po jedle či nápojoch, Vaše kreslo je oveľa pohodlnejšie a na chrbte necítite žiadnu bolesť ani po hodinách sedenia alebo Váš krásny konferenčný stolík nemá žiadne škrabance, aj keď ho používate takmer každý deň. To je hlavným cieľom všetkých návrhárov a výrobcov – vytvoriť nábytok, ktorý Vás uspokojí jeho vzhľadom a funkciami, nielen niekoľko mesiacov ale dokonca rokov.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.