Päť tipov, ako ľahko a bezpečne zhodnotiť svoje úspory

Bratislava, 26. júna 2012

Na finančný trh a možnosti bezpečného investovania pozerajú mnohí ľudia s nedôverou. Majú obavu z možného rizika, a tak radšej nechávajú svoje peniaze na bežných účtoch. Obavy sú však väčšinou prehnané, vďaka moderným finančným produktom môžete zhodnotiť svoje úspory bezpečne a spoľahlivo. Poradíme vám, čo vziať v takom prípade do úvahy a podľa čoho sa správne rozhodnúť.

Kľúčovými charakteristikami zhodnotenia investícií sú výnos a riziko, rovnako dôležitá je aj takzvaná likvidita. Pokiaľ má investícia vysokú likviditu, môžete svoje peniaze kedykoľvek získať späť. Naopak, pri nízkej likvidite si musíte na predčasné vyplácanie peňazí nejakú dobu počkať. Týmto trom faktorom sa hovorí magický trojuholník a v rôznom vzájomnom pomere rámcujú každú investíciu. Všeobecne platí, že nikdy nemôžete mať zároveň najvyššie výnosy s najnižším rizikom a najvyššou likviditou. Vhodné riešenie je vždy otázkou kompromisu a osobných preferencií investora.

Nebuďte pasívni, bráňte sa inflácii

Nenechávajte voľné peniaze zbytočne ležať v banke. Či si už vyberiete ktorúkoľvek z bezpečných stratégií, vždy to bude lepšie, ako keby ste so svojimi úsporami nerobili vôbec nič. Na nízko úročenom bežnom bankovom účte hodnota vašich peňazí nerastie, často dokonca aj mierne klesá. „Slováci zostávajú stále veľmi konzervatívni a svoje peniaze nechávajú na bežných účtoch v banke, kde kvôli inflácii pozvoľna strácajú svoju hodnotu. Je to škoda, pretože na trhu existujú spoľahlivé investičné produkty, ktoré spájajú rozumné zhodnotenie s nízkym alebo nulovým rizikom straty,“ hovorí Jiří Slezák zo spoločnosti Reality Investing, ktorá ponúka možnosť investovania do nehnuteľností so zmluvne garantovaným úrokom.

Zvážte mieru rizika, ktorá je pre vás prijateľná

Miera rizika, ktorú sme ochotní podstúpiť, je u každého z nás iná. Všeobecne platí, že čím viac riskujete, tým viac môžete získať – ale tiež stratiť. Napríklad operácie na akciových trhoch nie sú pre každého, vyžadujú si znalosti a skúsenosti. Aj pre menej skúsených sporiteľov však existujú možnosti rozumného zhodnotenia úspor. Najbezpečnejší je sporiaci účet. Od bežného účtu sa líši vyšším úročením, navyše ho môžete využívať v bežnom platobnom styku. Na druhej strane, sporiaci účet nikdy neponúkne tak vysoké úročenie ako iné investičné produkty, a tak v podstate len kompenzuje infláciu. Vo väčšine bánk sa úročenie sporiacich účtov pohybuje okolo dvoch percent.

Uchovávajte si prístup k peniazom

Zamyslite sa nad tým, či k peniazom, ktoré chcete zhodnotiť, potrebuje mať neustály prístup. Pokiaľ áno, je pre vás riešením sporiaci účet, odkiaľ môžete čerpať peniaze kedykoľvek. Vysokú likviditu majú tiež otvorené podielové fondy. Podielové listy môžete predať v ľubovoľnej chvíli za ich aktuálnu hodnotu. Ďalšou výhodou fondov je prijateľná miera rizika. Fondy totiž väčšinou investujú do širokého portfólia cenných papierov, ktoré spravujú skúsení profesionáli. Dokážu tak vyvážiť dočasný pokles v určitej časti portfólia inými prostriedkami. Každý otvorený podielový fond má svoj minimálny odporúčaný investičný horizont. Ide o dobu, počas ktorej by si mal investor ponechať peniaze vo fonde, aby neskončil so stratou.

Termínované vklady iba pokiaľ peniaze dlhší čas nepotrebujete

Pokiaľ nebudete peniaze nejaký čas potrebovať, môžete využiť možnosť zhodnotenia úspor prostredníctvom termínovaných vkladov, ktoré sa v banke počas stanoveného času úročia zaujímavou sadzbou. Ponuka bánk je široká, líši sa dĺžkou vkladu aj výškou úroku. Na peniaze ale nemôžete siahnuť počas doby trvania, predčasný výber by sa vám nevyplatil. Banky ale ponúkajú širokú ponuku termínovaných vkladov s rôznou dĺžkou trvania a zhodnotením. Vybrať si preto môžete taký termínovaný vklad, ktorý vám v danej situácii vyhovuje najviac.

Investujte do realít s garantovaným výnosom

Zaujímavú možnosť bezpečného investovania ponúkajú finančné spoločnosti, ktoré financujú realitné projekty a dokážu vkladateľom garantovať určité zhodnotenie vložených prostriedkov. Investor tak má záruku zhodnotenia peňazí vo vopred stanovenom časovom horizonte. „Nehnuteľnosti sú stále veľmi dobrým prostriedkom na zhodnotenie úspor. Vložené investície navyše v našom prípade kryje záložná zmluva na nehnuteľnosť vystavená v prospech klientov. Investorom preto môžeme garantovať ich vklad aj dopredu dohodnutý výnos,“ popisuje Jiří Slezák zo spoločnosti Reality Investing.

Zdroj

Kateřina Machálková

LESENSKY.CZ

Jiří Slezák

REALITY INVESTING a.s.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.