Porcelánové alebo keramické dlaždice – ktoré si vybrať?

http://www.lowes.com

Plánujete zmenu podlahy no ste trošku zmätený, či si vybrať porcelánové alebo radšej tie keramické dlaždice? Aký je medzi nimi vlastne rozdiel? Obidva druhy dlaždíc sa od seba veľmi nelíšia.

Rozdiel je však napríklad vo výrobnom procese, tvrdosti, trvanlivosti, type hliny a tiež v odolnosti voči vlhkosti a trhlinám. Každopádne sú porcelánové aj keramické dlaždice obľúbené, vkusne elegantné a vášmu domovu dodajú exkluzívny vzhľad.

Výrobným materiálom keramických dlaždíc je hlina, kremeň a piesok. Po ich rozdrvení, prichádza rezanie do požadovaného tvaru a následné pálenie v peci pri vysokej teplote. Tým pádom sa odstráni vlhkosť , čo spôsobí tvrdosť a trvanlivosť dlaždíc. Sú však menej husté ako porcelánové a majú hrubšiu glazúru. Rezanie týchto dlaždíc je jednoduché a udržujú viac tepla. Ich výhodou je odolnosť proti chemikáliám, škvrnám alebo požiaru.

Porcelánové dlaždice sú tiež vyrábané z hliny, tá je však viac jemná aj čistená. Súčasťou je aj kremeň. Páli sa pri vyššej teplote ako tie keramické a po dlhšiu dobu. Aj kvôli tomu, sú porcelánové dlaždice ťažšie i hustejšie. Tak isto ako keramické dlaždice, aj porcelánové môžu byť glazované alebo neglazované. Ich nevýhodou je namáhavé rezanie. Sklovitá štruktúra porcelánových dlaždíc neudržuje dobre teplo, čo v ich okolí spôsobuje chlad.

Keramické dlaždice sú dostupné v širokej škále farieb, vzorov, veľkostí a dizajnu. Porcelánové dlaždice už takú veľkú dostupnosť nemajú. Rozdiel je samozrejme aj v cene. Za porcelánové dlaždice si priplatíte viac. Pri kúpe obidvoch druhov dlaždíc je potrebné zvážiť, ktorý typ je vhodný, na to ktoré použitie, v interiéri alebo exteriéri a či ich využijete na stenu alebo podlahu.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.