Posezónna starostlivosť o záhradný nábytok

MO 103

Chvíľka času venovaná údržbe záhradného nábytku ešte pred tým ako ho pred zimou uskladníte, nikoho nezabije. A keď na jar vykukne slniečko a budete si chcieť posedieť na záhrade, lavička a stôl sa budú lesknúť čistotou.

Pri ošetrovaní záhradného nábytku zohráva hlavnú úlohu to, z čoho je vyrobený.

Perfektným miestom pre úschovu nábytku z dreva je suchá a vetrateľná miestnosť. Vlhký prístrešok alebo veľmi vykurovaná miestnosť nábytku z dreva nerobí vôbec dobre. V takomto prípade môže nábytok reagovať na zmenu teploty a potom popraskať alebo sa môže pokriviť. Jeho povrch môžu napadnúť aj mikróby, plesne alebo huby. Preto nikdy nábytok neprikrývajte plastovou fóliou, ale uskladňujte ju voľne, aby drevo mohlo dýchať.

Ak máte doma nábytok z domácich drevín ako je napríklad dub, buk, alebo smrek musíte ho najskôr očistiť od prachu a nečistôt. Ak je to nutné môžete nábytok aj jemne prebrúsiť, ak sa na ňom nachádzajú veľmi zaschnuté nečistoty. Potom je potrebné nábytok jemne natrieť alebo ošetriť olejom. Majte na pamäti, že keď nanášate olej, musí byť drevo dokonale suché. Teakový olej krásne zvýrazní farbu a kresbu dreva. Jeho ochranné vlastnosti sú tiež veľmi dokonalé.

MO-107

Pre výrobu záhradného nábytku sú dokonalé exotické dreviny. Tie perfektne odolávajú vonkajším vplyvom a ich údržba je tiež jednoduchá. Pri tomto type materiálu treba len jemne natrieť povrch špeciálnym olejom a nábytok vám vydrží určite dlhé roky.

Plastový nábytok stačí otrieť vlhkou handrou s nejakým čistiacim prostriedkom. Pokiaľ by ste ale chceli dokonale vyčistiť váš nábytok do záhrady z plastu existujú aj špeciálne výrobky s ochranným a antistatickým efektom. Pre zvýšenú ochranu plastového nábytku odporúčajú predajcovia a výrobcovia prírodný pomarančový olej. Čistí rýchlo a efektívne, odstraňuje špinu, mastnotu a prach.

Záhradný nábytok z hliníku sa ošetruje tiež veľmi jednoducho. Môže byť tento materiál aj v spojení s textilnými doplnkami. Hliník ošetríte jemnou kefkou alebo vlažnou vodou a textilné časti sa dajú oprať. Textilné sedáky z bavlny ale neperte, pretože sa môžu zraziť. Lepšie ich očistíte penou na nábytok, ktorú potom vysajete vysávačom. Pokiaľ v záhrade máte aj slnečníky, je potrebné z nich odstrániť špinu a prach. Zaschnutejšie škvrny očistíte vodou ale kým takýto slnečník odložíte musíte si byť úplne istý, že je jeho povrchu dokonale suchý.

Nábytok do záhrady a jeho údržba pred zimou vám určite nezaberie veľa času. A ak to urobíte dôkladne, môžete sa spoľahnúť, že nábytok vám vydrží naozaj veľmi dlho.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíšte komentár

You must be logged in to post a comment.